„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

JAV kariuomenė: Gazos Ruožo prieplaukos projektas baigtas, netrukus bus teikiama pagalba

Jungtinių Valstijų kariuomenė ketvirtadienį baigė įrengti laikiną prieplauką Gazos Ruože, o pareigūnai yra pasirengę pradėti gabenti labai reikalingą humanitarinę pagalbą į karo nusiaubtą anklavą.
JAV kariuomenė: Gazos Ruožo prieplaukos projektas baigtas /  / US Central Command Courtesy Phot
JAV kariuomenė: Gazos Ruožo prieplaukos projektas baigtas / / US Central Command Courtesy Phot

Karas tarp islamistų grupuotės „Hamas“ ir Izraelio tęsiasi daugiau nei septynis mėnesius.

Daugiau nei prieš du mėnesius JAV prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) įsakė pradėti įrengti prieplauką, kad būtų galima padėti palestiniečiams, kuriems gresia badas, kol nepavyksta keliais pristatyti maisto ir kitų atsargų.

Neseniai Izraelis užėmė svarbią pietinio Rafacho miesto pasienio perėją prie Egipto sienos.

Šiuo jūrų keliu, kuriame susiduriama su logistikos, oro sąlygų ir saugumo problemomis, siekiama padidinti į Gazos Ruožą pristatomos pagalbos kiekį. Vis dėlto jis negali pakeisti daug pigesnių sausumos siuntų, kurios, pagalbos agentūrų teigimu, yra daug tvaresnės.

Laivais gabenama pagalba bus paliekama Izraelio pastatytoje uosto bazėje, esančioje į pietvakarius nuo Gazos miesto, o tada ją paskirstys pagalbos grupės.

Pavojinga zona

JAV kariai nekels kojos į Gazos Ruožą, tvirtina amerikiečių pareigūnai, nors ir pripažįsta, kad veikti netoli karo zonos yra pavojinga.

Dėl įnirtingų Izraelio karių ir palestiniečių kovotojų susirėmimų Rafacho pakraštyje apie 600 tūkst. žmonių, tai yra ketvirtadalis Gazos Ruožo gyventojų, buvo priversti palikti savo namus, teigia Jungtinių Tautų pareigūnai.

Dar 100 tūkst. civilių pabėgo iš šiaurinės Gazos Ruožo dalies Izraelio kariuomenei atnaujinus ten kovines operacijas.

Pentagono pareigūnai teigė, kad kovos Gazos Ruože nekelia grėsmės naujajai pagalbos paskirstymo pakrantėje zonai. Visgi jie leido suprasti, kad saugumo sąlygos bus atidžiai stebimos ir esant reikalui šis jūrų maršrutas gali būti uždarytas – kad ir laikinai.

Statant ši vieta jau buvo apšaudoma iš minosvaidžių, o islamistų grupuotė „Hamas“ pagrasino, kad taikysis į bet kokias užsienio pajėgas, kurios „okupuos“ Gazos Ruožą.

„Svarbiausias prioritetas yra dalyvaujančių JAV pajėgų apsauga. Todėl per pastarąsias kelias savaites JAV ir Izraelis parengė integruotą saugumo planą, kad apsaugotų visą dirbantį personalą“, – sakė JAV karinio jūrų laivyno viceadmirolas Bradas Cooperis (Bredas Kuperis), JAV kariuomenės Centrinės vadavietės vado pavaduotojas.

„Esame įsitikinę, kad šis saugumo planas padės apsaugoti dalyvaujančius asmenis“, – teigė jis.

Ketvirtadienį 7 val. 40 min. vietos (ir Lietuvos) laiku JAV pajėgos įtvirtino prieplauką, sakoma kariuomenės Centrinės vadavietės pranešime. Jame pabrėžiama, kad niekas iš kariuomenės neįžengė į Gazos Ruožą.

„Tikimasi, kad artimiausiomis dienomis į krantą pradės judėti sunkvežimiai su humanitarine pagalba, – sakoma pareiškime. – Jungtinės Tautos priims šią pagalbą ir koordinuos jos paskirstymą Gazos Ruože.“

Kol kas neaišku, kuri iš JT agentūrų bus įtraukta į šį procesą.

Izraelio pajėgos bus atsakingos už saugumą krante, tačiau netoliese Viduržemio jūros rytinėje dalyje esančioje teritorijoje taip pat yra du JAV karinio jūrų laivyno karo laivai – „USS Arleigh Burke“ ir „USS Paul Ignatius“. Abu laivai yra eskadriniai minininkai, turintys įvairių ginklų ir pajėgumų, kad apsaugotų savo karius ir sąjungininkus.

Pagalbos agentūros teigia, kad pietinėje Gazos Ruožo dalyje trūksta maisto produktų ir degalų, todėl ligoninės bus priverstos nutraukti svarbias operacijas ir sustabdyti pagalbos pristatymą sunkvežimiais.

Jungtinės Tautos ir kitos agentūros jau ilgas savaites perspėja, kad Izraelio puolimas Rafache, kuris yra pasienyje su Egiptu, netoli pagrindinių pagalbos įvažiavimo punktų, sužlugdys humanitarines operacijas ir lems katastrofišką civilių aukų skaičių.

Daugiau nei 1,4 mln. palestiniečių prisiglaudė Rafache, dauguma jų – pabėgę nuo Izraelio puolimo kitur.

Iki 150 sunkvežimių per dieną

Pirmasis krovininis laivas, pakrautas 475 padėklais maisto, praėjusią savaitę išplaukė iš Kipro ir susitiko su JAV kariniu laivu „Roy P. Benavidez“, esančiu prie Gazos Ruožo krantų. Padėklai iš laivo „MV Sagamore“ buvo perkelti į „Roy P. Benavidez“.

Už kelių kilometrų nuo kranto esančios prieplaukos ir pylimo įrengimas buvo atidėtas beveik dviem savaitėms dėl blogų oro sąlygų ir didelio bangavimo. Dėl to buvo per daug pavojinga tvirtinti pylimą prie kranto ir atlikti kitus baigiamuosius montavimo darbus, sakė JAV pareigūnai.

Anot vieno gynybos pareigūno, kalbėjusio su anonimiškumo sąlyga, buvo apskaičiuota, kad pirminės „MV Sagamore“ siuntos pakaks vieną mėnesį išmaitinti 11 tūkst. žmonių.

Kariuomenės vadai teigė, kad pagalba bus pradėta teikti lėtai, siekiant užtikrinti, kad sistema veiktų. Iš pradžių jūros keliu per dieną bus gabenama apie 90 sunkvežimių su pagalba, o vėliau šis skaičius greitai padidės iki 150 per dieną.

Tačiau pagalbos agentūros sako, kad to nepakanka, kad būtų išvengta gresiančio bado Gazos Ruože, ir tai privalo būti tik viena iš platesnių Izraelio priemonių atverti sausumos koridorius dalių.

Kovo 7 dieną sakydamas kalbą J. Bidenas nurodė kariuomenei įrengti laikiną prieplauką prie Gazos Ruožo pakrantės ir taip sukurti jūrų kelią, kuriuo būtų galima pristatyti maistą ir kitą pagalbą. Dėl Izraelio taikomų apribojimų ir intensyvėjančių kovų maisto siuntų gabenimas buvo apsunkintas sausumos perėjimo punktuose.

Pentagono atstovė spaudai Sabrina Singh žurnalistams sakė, kad projektas kainuos ne mažiau kaip 320 mln. dolerių (295,42 mln. eurų), įskaitant įrangos ir prieplaukos dalių transportavimą iš JAV į Gazos Ruožo pakrantę, taip pat statybos ir pagalbos pristatymo operacijas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų