„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

JAV mokslo elfas A.Fauci išvykus D.Trumpui pagaliau nusimeta pančius: „Jaučiuosiu išsilaisvinęs“

Per didžiąją dalį savo pasirodymų Baltuosiuose rūmuose 2020-aisiais daktaras Anthony Fauci vis turėdavo žvilgtelėti pro petį. Ten stovėdavo piktas ir niūriomis koronaviruso plitimo prognozėmis nepatenkintas JAV prezidentas Donaldas Trumpas. Bet dabar bosas pasikeitė, ir akivaizdu, kad A.Fauci tikisi, jog Joe Bidenas jam dirbti ne trukdys, o padės, rašo „Reuters“.
Anthony Fauci
Anthony Fauci / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Ketvirtadienį A.Fauci, JAV vyriausiasis užkrečiamųjų ligų specialistas, ir pats pripažino, kad jam niekas nebereguliuoja, ką sakyti. Ir neslėpė, kad tuo yra patenkintas.

„Tai, kad galiu čia ateiti ir kalbėti apie, žinote, įrodymus, mokslą, leisti kalbėti mokslui, yra išlaisvinantis jausmas“, – teigė A.Fauci.

Ekspertas stovėjo toje pačioje Baltųjų rūmų salėje, iš kurios ir D.Trumpas, ir kiti jo administracijos pareigūnai vis skleidė netikslią, klaidingą informaciją apie koronavirusą.

Nacionalinė įžymybė

Stebėtojų teigimu, J.Bideno komanda nori parodyti, kaip rimtai vertina COVID-19 grėsmę, – esą bus daroma viskas, kad protrūkis būtų numalšintas ar bent sulėtintas. O A.Fauci pabrėžtinai kalbėjo atvirai – toks tonas labai siutindavo D.Trumpą.

A.Fauci nuolat bandė priminti D.Trumpui, kad hidroksichlorokvinas nėra efektyvus vaistas – tai galiausiai ir buvo įrodyta.

„Grėsmė vis dar labai didelė, situacija vis dar labai rimta. Pandemijos mastas istorinis pačia blogiausia prasme“, – tvirtino mokslininkas.

A.Fauci pridūrė, esą specialistai Vašingtone atidžiai stebi koronaviruso atmainas, pasirodžiusias Jungtinėje Karalystėje, Pietų Afrikos Respublikoje ir Brazilijoje. Šios atmainos labiau užkrečiamos, o braziliška, kaip teigia kai kurie ekspertai, gali išvengti ir vakcinos spąstų.

„Scanpix“ nuotr./Anthony Fauci
„Scanpix“ nuotr./Anthony Fauci

Kol kas A.Fauci tikina, kad dabartinės vakcinos efektyvios, nors ir mažiau, atmainų atžvilgiu. Bloga žinia, aišku, yra tai, kad didesnis užkrečiamumas beveik neabejotinai išvirs į didesnį sunkių susirgimų ir mirčių kiekį.

Kaip pastebi „The New York Times“, vis dėlto net ne tai, ką A.Fauci sakė apie koronavirusą, o tai, kad jis galėjo kalbėti laisvai, jo nepertraukiant D.Trumpui ar prezidento patarėjams, ketvirtadienį – pirmąją pilną J.Bideno darbo dieną – buvo svarbiausia.

A.Fauci, JAV nacionalinio alerginių ir infekcinių ligų instituto direktorius, jau dešimtmečius yra Amerikos kovų su nuožmiausiais protrūkiais veidas.

Nacionaline įžymybe tapęs specialistas tuo pat metu turėjo ir sakyti tiesą apie pandemiją visuomenei, ir gintis nuo D.Trumpo tikinimų, kad koronaviruso grėsmė perdedama ir kad jis išnyks per naktį.

„Nenoriu kalbėti apie istoriją, bet akivaizdu, kad daug dalykų, kurie buvo pasakyti, tarkime, apie hidroksichlorokviną, buvo neparemti mokslu. Buvo nepatogu“, – sakė A.Fauci.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Anthony Fauci
AFP/„Scanpix“ nuotr./Anthony Fauci

Jis nuolat bandė priminti D.Trumpui, kad hidroksichlorokvinas nėra efektyvus vaistas – tai galiausiai ir buvo įrodyta.

Gali laisvai kalbėti

Nors Baltųjų rūmų administracija pasikeitė, krizė išlieka – Jungtinėse Valstijose neseniai pranešta, kad mirė jau daugiau nei 400 tūkst. koronavirusu užsikrėtusių žmonių, bet šalis vis dar nesutaria, kaip reikia išbristi iš šios pelkės.

Pavyzdžiui, kai kurie sveikatos apsaugos sistemos darbuotojai atsisako skiepytis, nes nėra tikri dėl vakcinų saugumo.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Vakcinavimo centras Los Andžele
AFP/„Scanpix“ nuotr./Vakcinavimo centras Los Andžele

Dar viena problema – milijonai D.Trumpo rinkėjų, kurie įsiutę dėl to, kad jų verslai stovi, o žmonės negali dirbti. Tokie amerikiečiai, be kita ko, apskritai abejoja koronaviruso keliamu pavojumi.

Tai reiškia, kad A.Fauci ir toliau reiks užsiimti aiškinimais bei balansuoti tarp mokslo ir politikos. Anot „The New York Times“, J.Bidenas irgi toliau atsižvelgti į įvairius interesus ir rodiklius.

Tiesa, daugėja ženklų, kad A.Fauci ir jo kolegos pagrindinėse JAV sveikatos apsaugos institucijose galės veikti laisviau, nelaukdami konkrečių nurodymų Baltuosiuose rūmuose.

„Vienas dalykas jau aiškus: kad mes būsime visiškai skaidrūs, atviri ir sąžiningi. Jei padėtis blogės ar klysime, mes nerodysime pirštais. Mes taisysime klaidas ir remsimės mokslu bei įrodymais“, – tikino mokslininkas – tai jam esą patvirtino pats J.Bidenas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Joe Bideno inauguracijos ceremonija
AFP/„Scanpix“ nuotr./Joe Bideno inauguracijos ceremonija

Ketvirtadienį, praėjus vos kelioms valandoms po J.Bideno inauguracijos, A.Fauci kuo ramiausiai pats susisiekė su Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) vadovybe ir jai pranešė, kad JAV nepaliks šios institucijos pandemijos įkarštyje.

„Jungtinės Valstijos yra pasiruošusios kartu ir solidariai remti tarptautinį atsaką į COVID-19, sušvelninti pandemijos poveikį pasauliui, sustiprinti mūsų institucijas“, – teigė A.Fauci.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“