Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

JAV nusivylusios Turkijos sprendimu vėl padaryti Švč. Išminties soborą mečete

Jungtinės Valstijos penktadienį pareiškė esančios „nusivylusios“ Turkijos sprendimu sugrąžinti Stambulo Švč. Išminties soborui (Hagia Sophia) mečetės statusą ir paragino užtikrinti visiems lankytojams vienodą prieigą prie šio Bizantijos imperijos laikų architektūros paminklo.
Sofijos soboras
Sofijos soboras / AFP/„Scanpix“ nuotr.

„Esame nusivylę Turkijos vyriausybės sprendimu pakeisti Hagia Sophia statusą“, – sakė Valstybės departamento atstovė Morgan Ortagus.

„Kaip suprantame, kad Turkijos vyriausybė lieka įsipareigojusi išlaikyti prieigą prieš Hagia Sophia visiems lankytojams, ir tikimės išgirsti jos planus dėl tolesnio Hagia Sophia valdymo, kad ji išliktų visiems prieinama be jokių trikdymų“, – pridūrė atstovė.

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas, per savo vadovavimą priėmęs nemažai sprendimų, mažinančių jo šalies, kurio dauguma gyventojų yra musulmonai, sekuliarumą, penktadienį paskelbė, kad nuo liepos 24-osios į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą įtrauktame statinyje bus atnaujintos musulmonų pamaldos.

Šeštajame šimtmetyje tuomečiame Konstantinopolyje pastatytas soboras, tapęs pirmąja krikščionių katedra Romos imperijoje, pritraukia daug turistų. Muziejaus statusą jis turėjo nuo 1935 metų ir buvo atviras bet kokį tikėjimą išpažįstantiems žmonėms, kaip buvo numatyta šiuolaikinės Turkijos įkūrėjo Mustafos Kemalio Ataturko sprendimu, tapusiu viena iš svarbių sekuliaraus pobūdžio reformų.

Švč. Išminties katedra buvo paversta mečete, kai Konstantinopolį 1453 metais užkariavo Osmanų imperija.

Anksčiau penktadienį Turkijos aukščiausioji administracinio teismo institucija panaikino 1934 metų vyriausybės sprendimą paversti soborą muziejumi ir nutarė, kad Hagia Sophia vėl turi būti atverta musulmonų maldininkams.

Sprendimas grąžinti pastatui mečetės statusą buvo priimtas, nors JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo – evangelikas, dažnai kalbantis apie tikėjimo laisvę – atvirtai paragino NATO sąjungininkę Turkiją to nedaryti.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Mike'as Pompeo
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Mike'as Pompeo

Praeitą savaitę paskelbtame pranešime M.Pompeo rašė, kad Švč. Išminties soboro turimas muziejaus statusas yra puikus pavyzdys Turkijos „įsipareigojimo gerbti tikėjimo tradicijas ir įvairialypę istoriją“. Pasak diplomatijos vadovo, šventovės statuso pakeitimas gali „sumažinti šio įstabaus statinio paveldą“.

JAV demokratų kandidatas į prezidentus Joe Bidenas savo ruožtu irgi sakė giliai apgailestaujantis dėl Turkijos sprendimo.

J.Bidenas ragino R.T.Erdoganą sprendimą atšaukti ir „išlaikyti šios branginamos vietos dabartinį muziejaus statusą, užtikrinant visiems vienodą prieigą“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos