Šis trumpas, niekieno nepasirašytas pareiškimas pasirodė D.Trumpo administracijai bebaigiant darbą.
Teigta, jog JAV aptiko naujų įrodymų, kad Kinijoje įsikūrusio Uhano virusologijos instituto tyrėjai 2019 metų rudenį susirgo, o ligos simptomai buvo tokie kaip COVID-19 ar kitos sezoninės ligos. Tai esą įvyko anksčiau nei buvo pranešta apie pirmąjį COVID-19 atvejį Uhane.
Kokie tie įrodymai, departamentas nedetalizavo ir aiškių argumentų, patvirtinančių šią informaciją, nepateikė nei pareiškime, nei atsakyme „Bloomberg“.
JAV Valstybės departamentas aiškino, jog Kinijos elgesys – nenoras atskleisti daugiau informacijos apie daugiau nei prieš metus kilusios pandemijos kilmę bei tuometinės pastangos maskuoti viruso valdymą – apsunkina galimybes turėti aiškias išvadas apie situaciją.
„Virusas, žmogui kontaktuojant su užsikrėtusiais gyvūnais, galėjo išplisti natūraliai. Kita vertus, incidentas laboratorijoje gali priminti natūralų protrūkį, jei su virusu iš pradžių susidūrė tik keli asmenys, atsirado besimptomių atvejų“, – svarstė Valstybės departamentas.
Departamento pareiškimas pasirodė po to, kai Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) mokslininkai atvyko į Kiniją aiškintis COVID-19 pandemijos ištakų, o Kinija bandė užkirsti tam kelią teigdama, kad mokslininkai nepraėjo sveikatos patikros.
Kai leidimas PSO ekspertų tyrimas galiausiai buvo duotas, PSO ėmė kritikuoti Pekiną už tai, kad šis delsė jo imtis.
D.Trumpo administracija kaltinamosios retorikos Pekino valdžios atžvilgiu ėmėsi po to, kai COVID-19 išplito JAV, šalyje daugėjo su šia liga susijusių mirčių.
Kadenciją bebaigiantis prezidentas D.Trumpas ir JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo COVID-19 dažnai įvardija kaip „Kinijos virusą“, „Kinijos marą“ arba „Uhano virusą“.
Savo ruožtu Kinija vykdo kampaniją, kuri verstų suabejoti, jog COVID-19 užgimė Kinijos teritorijoje.
Valstybė žiniasklaida išplatino informaciją apie tyrimus, esą įrodančius, jog Italijoje ir JAV COVID-19 atsirado anksčiau nei Uhane, o užkratas į Uhaną pateko per šaldytą maistą ar jo pakuotes.
Šiuo metu visame pasaulyje COVID-19 serga daugiau kaip 25 mln. gyventojų, nuo COVID-19 mirė daugiau kaip 2 mln. žmonių.