Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

JAV pakrančių apsauga: Rusija Arktyje mums paskelbusi šachą ir matą

JAV pakrančių apsaugos komendantas išleido griežtą įspėjimą, kad Rusija myliomis lenkia JAV savo karine plėtra Arktyje. Kuomet dėl klimato atšilimo Arktis tampa vis labiau prieinama, JAV gali būti užklupta visiškai nepasirengusi – geopolitiniai konkurentai sparčiai žingsniuoja į priekį, rašo „Foreign Policy“.
Ledlaužis „Xue Long“ (arba „Snow Dragon“)
Ledlaužis „Xue Long“ (arba „Snow Dragon“) / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

JAV Pakrančių apsaugos komendantas Paulas Zukunftas įspėjo, kad Rusija Arkties regione kuria didžiulę karinę ir pramoninę infrastruktūrą, kuomet JAV dykinėja.

„Rusija rodo – čia aš esu pirma, o jūs visi kiti, turėsite mane vytis iki tol, kol ateis kita karta, kad mane pavytų. Jie atliko strateginį pareiškimą“, – teigė P.Zukunftas.

Pavyzdžiui, Rusija turi 40 ledlaužių – specializuotų laivų, kurie gali prasibrauti per storą Arkties ledą ir užtikrinti laivybos prieigą tiek kariniams, tiek komerciniams laivams. Tuo tarpu JAV teturi du šiuo metu veikiančius ledlaužius ir tik vienas iš jų yra prieinamas Arktyje.

Kuomet Arkties ledas tolsta, jis atidengia gamtos ištekliais turtingą dugną tokioms šalims kaip Rusija ir Kinija, kurioms tai pravartu.

Manoma, kad Arktyje gali glūdėti 30 proc. iki šiol nepanaudotų gamtinių dujų rezervų, 13 proc. naftos atsargų, ir taip pat trilijonu dolerių vertinamų mineralų. Anot P.Zukunfto, JAV bus sunku geopolitinius konkurentus laikyti atokiau nuo Arkties, jei šalis pati nesiims ten veikti.

„Poliarinė žvaigždė“ (Polar Star) – paskutinis išlikęs JAV sunkusis ledlaužis, kuris buvo pastatytas 1970 m. Jis jau gerokai senas ir jei sugestų, JAV Arktyje nebeturėtų nieko.

Jeigu pažiūrėtume į šį Arkties šachmatų žaidimą, tai pamatytume, jog jie mums paskelbė šachą ir matą jau pačioje pradžioje, – sakė P.Zukunftas.

„Tik vieno ledlaužio turėjimas – tai vienas dalykas, dėl kurio aš negaliu miegoti“, – teigė P.Zukunft.

Jis siekia gauti JAV Kongreso finansavimą pastatyti šešis naujus ledlaužius iki 2023 m. Taip pat pažymima, kad naujiems ledlaužiams gali reikėti ginkluotų puolimo ir gynybos galimybių, siekiant apsisaugoti nuo bet kokio susidūrimo su Rusija.

Numatoma, kad Rusija artimiausiais metais paleis du naujus korvetės klasės ledlaužius laivus, ginkluotus kruizinėmis raketomis. Pasak P.Zukunft, JAV laivynas nieko nestato, kad galėtų tai atsverti.

Tokia plėtra Arktyje yra ekonomiškai naudinga Rusijai – 20 proc. šalies BVP sukuriama Arktyje.

„Jie dabar turi visas šachmatų figūras ant stalo, o mes dabar turime pėstininką ir galbūt bokštą, – sakė P.Zukunftas. – Jeigu pažiūrėtume į šį Arkties šachmatų žaidimą, tai pamatytume, jog jie mums paskelbė šachą ir matą jau pačioje pradžioje.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų