2020 12 14 /2020 12 15

JAV įgyvendino grasinimą nubausti Turkiją dėl rusiškos ginkluotės įsigijimo

Jungtinės Valstijos pirmadienį įgyvendino daugelį mėnesių skelbtą grasinimą nubausti Turkiją už rusiškų raketinės gynybos sistemų S-400 įsigijimą, tačiau nuo griežčiausių priemonių susilaikė.
S-400
S-400 / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Prezidento Donaldo Trumpo administracija, kuriai liko dirbti kiek ilgiau nei mėnuo, priėmė retą sprendimą imtis sankcijų prieš NATO sąjungininkę. Sankcijų taikiniu tapo Turkijos karinių pirkimų agentūra.

Jungtinės Valstijos uždraudė išduoti bet kokias eksporto iš JAV licencijas bei paskolas šiai agentūrai ir nurodė, kad jos vadovui Ismailui Demirui nebus leidžiama atvykti į šalį ar turėti čia turto.

Kongresas reikalavo imtis baudžiamojo pobūdžio priemonių dėl reikšmingos ginkluotės įsigijimo iš Rusijos pagal 2017 metų įstatymą dėl atoveikio JAV priešininkams sankcijomis (CAATSA), tačiau D.Trumpas anksčiau reiškė palankumą Turkijos prezidentui Recepui Tayyipui Erdoganui ir vengė užrūstinti Ankarą.

R.T.Erdoganas anksčiau įspėjo, kad JAV sankcijos dėl rusiškų ginklų būtų „nepagarba“ Turkijai.

„Šios dienos sprendimas siunčia aiškų signalą, kad Jungtinės Valstijos visiškai įgyvendins CAATSA 231-ąjį skyrių ir netoleruos reikšmingų sandorių su Rusijos gynybos ir žvalgybos sektoriais“, – išplatintame pareiškime nurodė JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo.

Jungtines Valstijas smarkiai supykdė Ankaros sprendimas įsigyti rusiškų raketinės gynybos sistemų S-400. Vašingtonas sako, kad S-400 gali sukelti grėsmę radarais sunkiai susekamiems lėktuvams ir kad šios raketos nesuderinamos su NATO sistemomis.

Šiuo metu Turkija yra įsigijusi iš Rusijos keturis šio tipo priešlėktuvinės gynybos kompleksus; jų vertė siekia 2,5 mlrd. JAV dolerių (22,7 mlrd. eurų).

„Jungtinės Valstijos aukščiausiu lygiu ir daugybę kartų aiškiai nurodė Turkijai, kad jos sprendimas įsigyti S-400 sukels grėsmę JAV karinių technologijų bei karių saugumui ir leis Rusijos gynybos sektoriui gauti daug lėšų, taip pat užtikrins Rusijai prieigą prie Turkijos ginkluotųjų pajėgų ir gynybos pramonės“, – sakė jis.

„Visgi Turkija nusprendė įsigyti ir išbandyti S-400, nors savo gynybos poreikiams patenkinti galėjo nusipirkti su NATO oro erdvės gynybos tinklu suderinamų sistemų“, - pažymėjo valstybės sekretorius.

Reaguodamos į šį Turkijos žingsnį, Jungtinės Valstijos jau anksčiau pašalino Ankarą iš modernių naikintuvų F-35 programos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis