Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

JAV paskelbs kaltinimus rugsėjo 11-osios išpuolių organizatoriui ir jo bendrininkams

Prisipažinusiam 2001 metų rugsėjo 11-osios teroro išpuolių prieš Jungtines Valstijas pagrindiniam sumanytojui ir keturiems kitiems kaltinamiesiems šeštadienį Gvantanamo įlankos karinėje bazėje pateikiami kaltinimai; visiems jiems gresia mirties bausmė, jeigu būtų pripažinti kaltais.
Khalidas Sheikhas Mohammedas
Khalidas Sheikhas Mohammedas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Khalidas Sheikhas Mohammedas ir įtariami jo bendrininkai per karinio tribunolo posėdį oficialiai išklausys kaltinimus dėl atakų, kurios nusinešė 2 976 žmonių gyvybes Niujorke, Vašingtone ir Pensilvanijoje esančioje Šanksvilio vietovėje, parengimo ir įvykdymo.

Šis posėdis bus vienas iš paskutiniųjų veiksmų, prieš pradedant nagrinėti „šimtmečio bylą“, Jungtinėms Valstijoms jau antrąkart imantis teisti įtariamuosius dėl rugsėjo 11-osios atakų.

Šis procesas vyks praėjus daugiau nei dešimtmečiui po daugiausiai gyvybių per šiuolaikinę JAV istoriją nusinešusių atakų, taip pat praėjus beveik lygiai metams po to, kai JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) įsakė Karinio jūrų laivyno specialiosioms pajėgoms (SEAL) surengti reidą, per kurį buvo nukautas tarptautinio teroristų tinklo „al Qaeda“ vadovas Osama bin Ladenas.

„Trokštama teisingumo. Ši akimirka svarbi mums visiems“, – sakė buvusio prezidento respublikono George'o W.Busho kalbų rašytojas Marcas Thiessenas, teisinęs B.Obamos pirmtako administracijos naudotus „sustiprintus tardymo metodus“, kvočiant įtariamus teroristus, nors žmogaus teisių organizacijos šiuos veiksmus prilygina kankinimams.

Kh.Sh.Mohammedas stos prieš karinį tribunolą kartu su Ramzi bin al Shibhu iš Jemeno, savo sūnėnu iš Pakistano Ali Abd al Azizu Ali, taip pat žinomu kaip Ammaras al Baluchi, bei Walidu bin Attashu ir Mustapha al Hawsawi iš Saudo Arabijos.

Šie penki įtariamieji buvo daug metų laikomi Kuboje veikiančios JAV Gvantanamo įlankos karinės bazės kalėjime, kol vyko teisiniai ir politiniai mūšiai, dėl to, kaip ir kur jie turi būti teisiami, taip pat buvo įnirtingai ginčijamasi dėl suimtųjų statuso.

Kh.Sh.Mohammedas buvo suimtas 2003-aisiais ir trejus metus laikytas slaptuose JAV Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjimuose. Galiausiai jis prisipažino organizavęs virtinę atakų ir dalyvavęs sąmoksluose, tačiau šie prisipažinimai buvo išgauti naudojant šiurkščius tardymo metodus, įskaitant skandinimo imitavimą.

Kai kurie analitikai nurodo, kad Kh.Sh.Mohammedas gali mėginti pasinaudoti didžiuliu susidomėjimu savo byla ir panaudoti ją kaip platformą griežtiems pasisakymams prieš JAV vyriausybę.

Iš 200 pateikusių prašymus žurnalistų buvo atrinkti 60, galėsiančių dalyvauti tribunolo posėdžiuose Kubos pietuose esančioje jūrų pajėgų bazėje; dar 30 nušvies šį procesą iš Fort Mido bazės Merilande, stebėdami posėdžius tiesioginiu televizijos ryšiu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos