JAV prasideda pirminių rinkimų maratonas: ko laukti Ajovos valstijoje?

Demokratų kandidatai, siekiantys laimėti partijos nominaciją ir rudenį prezidento rinkimuose mesti iššūkį Donaldui Trumpui, daugiau nei metus kovėsi retoriniais argumentais, o dabar pradeda pirminių rinkimų maratoną. Jis startuoja Ajovos valstijoje, o aiškaus favorito nėra.
Balsavimu Ajovoje startuoja 2020 metų demokratų pirminių rinkimų maratonas
Balsavimu Ajovoje startuoja 2020 metų demokratų pirminių rinkimų maratonas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Tiesa, nors skirtumų tarp demokratų kandidatų, kurių iš viso vienuolika, yra, pagrindinis jų rūpestis – įtikinti rinkėjus, kad būtent jie turi daugiausia galimybių lapkričio pradžioje nugalėti perrinkimo siekiantį D.Trumpą.

Ajova tikrai nėra pati svarbiausia valstija visame pirminių rinkimų maratone, bet joje balsuojama pirmiausia, o startinis žingsnis visada itin reikšmingas.

Čia bus balsuojama neįprastai – procesas Ajovoje vadinamas sueiga. Šimtai tūkstančių valstijos demokratų rinksis mokyklų sporto salėse, bibliotekose ar bažnyčių rūsiuose, kur tiesiog fiziškai sustos savo favoritams priskirtuose kampuose.

„Scanpix“ nuotr./Ajova tradiciškai balsuoja pirmoji
„Scanpix“ nuotr./Ajova tradiciškai balsuoja pirmoji

Itin ryškaus favorito nėra. Skaičiuojama, kad Ajovoje gali nugalėti keturi kandidatai – buvęs JAV viceprezidentas Joe Bidenas, Vermonto senatorius Bernie Sandersas, Masačusetso senatorė Elizabeth Warren ir buvęs Saut Bendo miestelio Indianoje meras Pete'as Buttigiegas.

Vis dėlto, kaip rašo CNN, įmanomos staigmenos ir iš kitų kandidatų. Portalas pateikia penkis galimus laimėtojus šiame pirmajame balsavimų maratono etape.

1. Bernie Sanderso pergalė

Visi ženklai rodo, kad pirmadienio vakarą labiausiai džiaugsis B.Sandersas. Ajovos demokratams visada labiau patiko ne nuosaikūs, o progresyvesni kandidatai – šiam veteranui labai nedaug pritrūko ir 2016-aisiais, kai jis tik per plauką nusileido Hillary Clinton.

Pergalė Ajovoje smarkiai padidintų B.Sanderso galimybes laimėti ir visą maratoną. Jis tai puikiai žino, tad į kampaniją šioje valstijoje investavo išties daug.

O jei Vermonto senatorius nugalės Ajovoje, jis greičiausiai įveiks visus varžovus ir Naujajame Hampšyre kitą savaitę – apklausos rodo, kad B.Sandersas ten ir taip pirmauja.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Bernie Sandersas Ajovoje
AFP/„Scanpix“ nuotr./Bernie Sandersas Ajovoje

Tada B.Sandersui būtų labai svarbu laimėti Nevadoje – jo reitingai ten irgi labai solidūs. Gali būti, kad Demokratų partijos vadovybei, akivaizdžiai norinčiai nuosaikesnio kandidato, tuomet teliks paskutinis šiaudas – pirminiai rinkimai Pietų Karolinoje.

Bet jei B.Sandersas laimės ir ten, greičiausiai bus galima konstatuoti, kad būtent šis kairiųjų pažiūrų rinkėjų kandidatas bus siunčiamas susikauti su D.Trumpu.

Kita vertus, B.Sandersas Ajovoje gali pralaimėti J.Bidenui, E.Warren ar P.Buttigiegui, o tada taptų įmanoma piešti versiją, esą rinkėjai mėgsta jį ir jo idėjas, bet atėjo balsuoti pasirenka kito, ne tokio rizikingo kandidato pavardę.

2. Joe Bideno pergalė

Jei esi buvęs JAV viceprezidentas, dar ir laikomas visų rinkimų favoritu, laimėti turi visur. Pasiteisinimų nė negali būti.

Ir nors visai nemažai analitikų prognozavo, kad Ajovoje J.Bidenas neturės jokių šansų, galimybių vis dėlto yra – nors būtent šioje valstijoje jis nėra laikomas favoritu.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Joe Bidenas Ajovoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Joe Bidenas Ajovoje

Kaip nugalėti? Ajovoje kartais atsitinka taip, kad demokratai ima ir pasielgia pragmatiškai – pasirenka kandidatą, kuris, jų manymu, turės daugiausia galimybių įveikti varžovą iš kitos stovyklos. Šiuo atveju – J.Bideną, kurio D.Trumpas tikrai baiminasi.

Kitaip tariant, net jei rinkėjai labiau myli kitą – tarkime, B.Sandersą ar E.Warren, galimas racionalus pasirinkimas.

Ajovoje kartais atsitinka taip, kad demokratai ima ir pasielgia pragmatiškai – pasirenka kandidatą, kuris, jų manymu, turės daugiausia galimybių įveikti varžovą iš kitos stovyklos.

Jei nugalima Ajovoje, gali būti, kad J.Bidenas nominaciją užsitikrintų jau vasario pabaigoje, o tada visi ryškiausi demokratai susivienytų kovai su vienu priešu – D.Trumpu. Demokratų rinkėjai mėgsta sekti ajoviečių pavyzdžiu.

Bet pralaimėjimas J.Bidenui sukeltų nemenkų problemų. Kažin ar jis nugalės Naujajame Hampšyre, kur labai populiarūs B.Sandersas ir E.Warren, sunku bus ir Nevadoje. Net Pietų Karolinoje tirpsta iki šiol labai solidi J.Bideno persvara.

3. P.Buttigiegas: ar tai įmanoma?

Homoseksualumo neslepiantis P.Buttigiegas nebando pridengti ir fakto, kad pasirodymas Ajovoje jam bus labai svarbus. Sekmadienį jis NBC pareiškė: „Pripažinkime – man reikia gero finišo Ajovoje.“

Koks finišas būtų geras ar bent toks, kad nepalaidotų P.Buttigiego kampanijos? Ko gero, būtina antroji ar blogiausiu atveju trečioji vieta – jei antroji bus labai arti.

„Scanpix“/AP nuotr./Pete'as Buttigiegas
„Scanpix“/AP nuotr./Pete'as Buttigiegas

Vis dėlto tokių stebėtojų, kurie įžvelgia, kad dabartinė P.Buttigiego pozicija labai panaši į Baracko Obamos 2008-aisiais – esą užtektų poros pergalių, ir rinkėjai juo patikėtų, nors kol kas lūkuriuoja.

4. E.Warren pergalė

E.Warren Ajovoje turi subūrusi įspūdingą komandą – ji didelė, dirbanti efektyviai ir ilgiau nei kitų kandidatų. Bet kol kas atsiliekama nuo B.Sanderso – regis, būtent jis dabar yra pagrindinis progresyviausių rinkėjų favoritas.

Tad metas paklausti, kiek iš tiesų verti organizaciniai pranašumai? Vieno ar dviejų proc. punktų? Penkių? Atsakymo kol kas nėra, bet jei vadyba prideda daugiau nei vos keletą procentų balsų, galime sulaukti staigmenos.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Elizabeth Warren Ajovoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Elizabeth Warren Ajovoje

Kita vertus, E.Warren pati pripažįsta, kad pergalės – pirmosios vietos – nesitiki, bet apie sėkmę tikrai galėtų kalbėti, jei liktų ir antra.

5. Dar yra ir A.Klobuchar

Yra kuklių ženklų, kad Minesotos senatorės Amy Klobuchar kampanija, kurioje Ajovoje skiriamas išties didelis dėmesys, pastarosiomis dienomis įsibėgėjo. Pagal vieną apklausą ji net aplenktų E.Warren ir P.Buttigiegą.

Ar skrydis realus? Galbūt, ir jei jis pavyktų, A.Klobuchar reikėtų entuziastingai sveikinti, nes tarp favoritų ji nebuvo ir nėra minima.

„Scanpix“/AP nuotr./Amy Klobuchar Ajovoje
„Scanpix“/AP nuotr./Amy Klobuchar Ajovoje

Bet rinkėjams patinka, kad A.Klobuchar kilusi iš Vidurio Vakarų regiono ir yra išties nemažai pasiekusi. Daliai demokratų taip pat atrodo, kad J.Bidenas yra pernelyg senas, o P.Buttigiegas – per jaunas.

Būtent šiuos du kandidatus gali aplenkti A.Klobuchar (būtent Ajovoje B.Sandersas ir E.Warren žaidžia aukštesniame divizione, – red.), bet jei to padaryti nepavyks, jai turbūt teks pasitraukti iš lenktynių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai