„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

JAV prezidentas Barackas Obama: „Po trylikos metų Iranas galės pasigaminti atominį ginklą“

JAV prezidentas Barackas Obama, antradienį gindamas bręstančią sutartį su Iranu, sakė, kad bus siekiama dešimtmečiui užtikrinti, jog šiitiška respublika negalėtų pasigaminti atominių ginklų greičiau negu per metus, bet pripažino, kad po 13 ar daugiau metų tas buferinis laikotarpis gali smarkiai sutrumpėti.
Barackas Obama
Barackas Obama / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

B.Obama pastaruoju metu stengdamasis įtikinti kritikus, jog pasiektas politinis pagrindų susitarimas su Teheranu yra priimtinas, daug dėmesio skyrė argumentams, jog ta sutartis nepašalina grėsmės, nes leidžia Iranui toliau sodrinti uraną.

Prezidentas pažymėjo radijui „NPR News“, kad Iranas bus įpareigotas dešimtmetį laikyti ne daugiau negu 300 kilogramų vidutiniškai prisodrinto urano. Tokio kiekio nepakanka norint pagaminti atominį užtaisą – tam reikalinga daug labiau prisodrinta medžiaga.

„Itin pagrįsti nuogąstavimai, kad 13-aisiais, 14-aisiais ar 15-aisiais metais po sutarties pasirašymo jie turės pažangias centrifugas, sodrinančias uraną pakankamai sparčiai – tuo metu proveržio laikas sumažėtų beveik iki nulio“, – aiškino B.Obama, turėdamas omenyje laiką, kurio Iranui prireiktų pirmajam atominiam užtaisui pasigaminti.

Galingosios šalys siekia, kad proveržio laikas būtų kuo ilgesnis, nes tuomet jį būtų galima panaudoti Irano branduolinio ginklavimosi ambicijoms sužlugdyti. Pagal naujojo susitarimo sąlygas, Irano branduolinio proveržio laikas, kuris šiuo metu yra 2–3 mėnesiai, pailgėtų bent iki metų. Tačiau toks apribojimas galiotų tik 10 metų, o vėliau kai kurie suvaržymai gal būti atšaukti.

B.Obama pripažįsta, kad Irano proveržio laikotarpis gali sutrumpėti, bet pabrėžia, kad pagal naująjį susitarimą pasaulis bent jau turėtų daugiau informacijos apie tos šalies pajėgumą, nes yra numatytas intensyvus šalies tikrinimas.

„Galimybė būsimam (JAV) prezidentui imtis veiksmų, jeigu iraniečiai iš tikrųjų mėgintų įgyti branduolinių ginklų, nesumažėtų“, – pabrėžė jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs