Naktį į Senegalo sostinę atskridęs B.Obama išlipo iš savo lėktuvo „Air Force One“ su žmona Michelle ir dukromis Sasha bei Malia. Ketvirtadienį jis dalyvaus derybose su Senegalo prezidentu Macky Sallu, tokiu žingsniu pabrėždamas sutvirtėjusią šios šalies demokratiją.
JAV lyderio kortežas dideliu greičiu važiavo Dakaro gatvėmis, kuriose policija buvo uždariusi eismą, o viena vietos radijo stotis leido muzikinę kompoziciją su ištraukomis iš B.Obamos 2008 metų rinkimų kampanijos, kurios šūkis buvo „Yes We Can“ (Taip, mes galime), kalbų, primenančių apie geresnes prezidento demokrato, šiuo metu patiriančio vis didesnį spaudimą, dienas.
Ketvirtadienį įvyks itin simbolinis šio vizito momentas, kai pirmasis juodaodis JAV prezidentas keltu nuplauks į Gorės salą, kurioje esantys Vergų namai yra tapę memorialu šimtams tūkstančių afrikiečių, išgabentų kitapus Atlanto vandenyno priverstiniam darbui.
„Toks Amerikos prezidento – bet kurio Amerikos prezidento – vizitas yra stiprus“ įvykis, vienas Baltųjų rūmų atstovas sakė JAV lyderio lėktuvu skrendantiems žurnalistams, kai buvo paklaustas apie B.Obamos vizitą Gorėje.
„Manau, taip nutiks, kai (ten) apsilankys prezidentas Obama – ir esu ypač tuo tikras, žinant, kad jis yra afroamerikietis“, – pridūrė atstovas.
B.Obama atvyko į Afriką įtemptu metu, kai pasaulis yra pasiruošęs atsisveikinti su buvusiu Pietų Afrikos Respublikos (PAR) prezidentu ir kovotoju su apartheidu Nelsonu Mandela, kuris sunkiai serga ir yra gydomas vienoje Pretorijos ligoninėje.
Baltųjų rūmų pareigūnai sakė, kad seka žinias apie N.Mandelos būklę ir už jį meldžiasi, tačiau ši neapibrėžta padėtis gali sutrikdyti planus B.Obamai, kuris ketina savaitgalį praleisti PAR.
N.Mandelos genties vyresnysis Napilisi Mandela sakė naujienų agentūrai AFP, kad Nobelio taikos premijos laureato gyvybė palaikoma aparatais, o PAR prezidentas Jacobas Zuma atšaukė planuotą kelionę į Mozambiką.
B.Obama ir N.Mandela buvo susitikę 2005 metais, kai buvęs PAR prezidentas lankėsi Vašingtone, o B.Obama tuo metu buvo neseniai išrinktas senatorius. Vėliau juodu kelis kartus kalbėjosi telefonu.
Tačiau galimybė viešai susitikti pirmiesiems juodaodžiams PAR ir JAV prezidentams dabar atrodo vis mažiau tikėtina.
B.Obama, kurio velionis tėvas buvo kilęs iš Kenijos, teigia jaučiantis dvasinį ryšį su Afrika, tačiau virtinė tarptautinių krizių per jo pirmąją kadenciją sužlugdė prezidento viltis daugiau pakeliauti po šį žemyną. Jis sugebėjo surengti trumpą vizitą Ganoje 2009 metais.
Dabartinė kelionė turėtų pabrėžti didėjantį Afrikos ekonominį potencialą ir stiprėjančią viduriniąją klasę, taip pat programas jaunimui ir sveikatos apsaugai. Taip pat bus siekiama akcentuoti JAV indėlį šiame regione, kurį pastaruoju metu užplūdo investicijos iš Kinijos.
Tačiau Afrikoje jaučiamas šios toks nusivylimas, nes po 2008 metais euforiškos B.Obamos rinkimų kampanijos atrodė, kad Juodasis žemynas taps vienu iš šio lyderio politikos prioritetų.
B.Obama šių lūkesčių nesumažino, 2009-aisiais Ganoje pareiškęs: „Manyje teka Afrikos kraujas, o mano paties šeimos istorija apima didesnės Afrikos istorijos tragedijas ir triumfus.“
Dabartinis JAV prezidentas taip pat bus lyginamas su jo pirmtakais Billu Clintonu ir George'u W.Bushu, kurie Afrikoje šiltai prisimenami dėl savo indėlio į šio žemyno šalių ekonomikos vystymąsi ir kovos su ŽIV/AIDS programas.
Tačiau į akis itin krenta, kad B.Obama šįkart neaplankys vienos labai svarbios šalies – Kenijos.
Pareigūnai sakė, kad Hagoje įsikūrusiam Tarptautiniam Baudžiamajam Teismui iškėlus kaltinimus Kenijos prezidentui Uhuru Kenyattai dėl smurto per ankstesnius rinkimus B.Obamai tapo politiškai neįmanoma surengti vizitą toje šalyje.
Ketvirtadienį per kelionę į Gorės salą B.Obamą lydės jo žmona, vergų palikuonė. Michelle Obama taip pat aplankys Martino Lutherio Kingo mergaičių vidurinę mokyklą, lydima Senegalo pirmosios ponios.