11 07 /11 08 01:21

JAV prezidento rinkimai. V.Putinas pasveikino D.Trumpą su pergale: „Nežinau, kas nutiks dabar“

Respublikonas Donaldas Trumpas iškovojo pergalę JAV prezidento rinkimuose ir įveikė demokratę Kamalą Harris. JAV žiniasklaida D.Trumpą paskelbė nugalėtoju daugiau nei pusėje iš 50 JAV valstijų, įskaitant pagrindines mūšio vietas, kurios per praėjusius rinkimus balsavo už demokratus. Laimėtojas Baltuosiuose rūmuose dirbs ketverius metus nuo 2025-ųjų sausio vidurio.
Vladimiras Putinas ir Donaldas Trumpas
Vladimiras Putinas ir Donaldas Trumpas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Naujausias žinias apie JAV prezidento rinkimus skaitykite čia.

Tiesiogiai  30 s.
Naujausi viršuje
Naujausi apačioje

V.Putinas pasveikino D.Trumpą su pergale: „Nežinau, kas nutiks dabar“

21:43 Atnaujinta 23:11

„Scanpix“/AP nuotr./Vladimiras Putinas
„Scanpix“/AP nuotr./Vladimiras Putinas

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ketvirtadienį pasveikino Donaldą Trumpą su pergale rinkimuose – tai buvo pirmas viešas Rusijos lyderio komentaras apie JAV balsavimo rezultatus, rašo naujienų agentūra „Associated Press“.

V.Putinas prakalbo po kalbos tarptautinio forumo konferencijoje Juodosios jūros kurorte Sočyje.

V.Putinas pridūrė, kad tai, ką D.Trumpas pasakė „apie norą atkurti santykius su Rusija, padėti užbaigti Ukrainos krizę, mano nuomone, nusipelno bent jau dėmesio“.

Kremlius anksčiau palankiai įvertino D.Trumpo pareiškimą, kad jis galėtų susitarti dėl konflikto Ukrainoje pabaigos „per 24 valandas“, tačiau pabrėžė, kad lauks konkrečių politinių žingsnių.

„Naudodamasis proga norėčiau pasveikinti jį su išrinkimu Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentu“, – sakė V.Putinas konferencijoje vykusioje klausimų ir atsakymų sesijoje.

Kalbėdamas apie tai, ko tikisi iš antros D.Trumpo kadencijos, V.Putinas sakė: „Nežinau, kas nutiks dabar. Neturiu jokio supratimo.“

„Jam tai vis dar paskutinė prezidento kadencija. Ką jis darys, yra jo reikalas“, – sakė V.Putinas.

Paklaustas, ką darytų, jei sulauktų D.Trumpo skambučio su prašymu susitikti, V.Putinas atsakė: „Aš nemanau, kad man būtų gėda pačiam jam paskambinti. Tiesiog to nedarau, nes Vakarų valstybių vadovai vienu metu man skambindavo beveik kiekvieną savaitę, o paskui staiga nustojo.“

Jis pakvietė Vakarų šalių vadovus atkurti ryšius, jei jie to pageidauja.

D.Trumpas „NBC News“ sakė, kad dar nesikalbėjo su Rusijos vadovu, tačiau pripažįsta, kad yra tokia galimybė.

„Manau, kad mes pasikalbėsime“, – sakė jis apie savo bendravimą su V.Putinu.

Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas pabrėžė, kad Maskva laiko JAV „nedraugiška“ šalimi, kuri tiesiogiai dalyvauja Ukrainos konflikte. Jis atmetė argumentus, kad V.Putino nesugebėjimas greitai susisiekti su D.Trumpu gali pakenkti būsimiems ryšiams, sakydamas, kad Maskvos santykiai su Vašingtonu ir taip yra „žemiausiame taške per visą istoriją“, ir teigdamas, kad situaciją pakeisti turės naujoji JAV vadovybė.

Atsargi Kremliaus pozicija atspindi jo požiūrį į JAV balsavimą kaip į pasirinkimą tarp dviejų nepatrauklių galimybių. Nors D.Trumpas garsėja susižavėjimu V.Putinu, Rusijos vadovas ne kartą pažymėjo, kad per pirmąją D.Trumpo kadenciją Rusijai buvo „įvesta tiek daug apribojimų ir sankcijų, kiek iki jo neįvedė joks kitas prezidentas“.

Naujausios žinios apie JAV prezidento rinkimus

08:59

Naujausias žinias apie JAV prezidento rinkimus skaitykite čia.

D.Trumpas išsirinko personalo vadovę

01:20

Baltieji rūmai / Valerie Plesch / dpa/picture-alliance
Baltieji rūmai / Valerie Plesch / dpa/picture-alliance

Donaldas Trumpas paskelbė, kad jo rinkimų kampanijos vadovė Susan Wiles eis Baltųjų rūmų personalo vadovės pareigas.

D.Trumpas pareiškime teigė, kad ji "ką tik padėjo man pasiekti vieną didžiausių politinių pergalių Amerikos istorijoje“.

Vakar savo pergalės kalboje D.Trumpas pavadino S.Wiles „ledo mergele“. Būsimas prezidentas sakė, kad ji dažniausiai veikia „užnugaryje“, tačiau yra žinoma kaip viena iš labiausiai baimę keliančių JAV politinių veikėjų.

S.Wiles susipažino su D.Trumpu per 2015 m. respublikonų prezidento pirminius rinkimus ir tapo viena iš jo kampanijos Floridoje pirmininkių.

Pasak D.Trumpo kampanijos, ji bus pirmoji moteris, einanti šias pareigas Baltuosiuose rūmuose.

D.Trumpas prabilo apie imigracijos politiką

00:23

„Shutterstcok“/Donaldas Trumpas
„Shutterstcok“/Donaldas Trumpas

Donaldas Trumpas pirmą kartą nuo tada, kai buvo išrinktas prezidentu, davė interviu „NBC News" ir sakė, kad jo perrinkimą iš dalies lėmė jo imigracijos politika.

„Akivaizdu, kad turime užtikrinti, jog siena būtų tvirta ir galinga, ir kartu norime, kad žmonės atvyktų į mūsų šalį.

„Ir žinote, aš nesu tas, kuris sako: „Ne, jūs negalite atvykti“. Mes norime, kad žmonės ateitų“, – sakė D. Trumpas.

Jis teigė, kad savo išrinkimą laiko mandatu „atnešti į šalį sveiką protą“.

Interviu D.Trumpas teigė, kad per šiuos rinkimus jis pritraukė įvairesnių rinkėjų.

„Pradėjau pastebėti, kad gali įvykti persitvarkymas, nes demokratai neatitinka šalies mąstymo“, – sakė jis.

 

Kada susitiks D.Trumpas ir J.Bidenas?

23:17

Joe Bidenas ir Kamala Harris / Ken Cedeno / REUTERS
Joe Bidenas ir Kamala Harris / Ken Cedeno / REUTERS

Ketvirtadienį Donaldas Trumpas sakė, kad kalbėdamas telefonu su prezidentu Joe Bidenu susitarė „labai greitai“ kartu papietauti, pranešė „NBC News“.

D.Trumpas teigė, kad jo pokalbiai su J.Bidenu ir viceprezidente Kamala Harris po to, kai buvo paskelbtos lenktynės, buvo „labai malonūs pokalbiai, labai pagarbūs abiem pusėms“.

D.Trumpas sakė, kad K.Harris „kalbėjo apie pereinamąjį laikotarpį, ir ji sakė, kad norėtų, jog jis būtų kuo sklandesnis, su kuo aš, žinoma, sutinku“.

D.Trumpui grįžtant į valdžią, Europa raginama „rašyti savo istoriją“

22:21

Bernadett Szabo / REUTERS
Bernadett Szabo / REUTERS

Budapešte ketvirtadienį susirinkę Europos lyderiai ieškojo bendro atsako į naujojo Donaldo Trumpo prezidentavimo grėsmes.

Prie Europos Sąjungos (ES) vadovų prisijungė kitų šalių – nuo Jungtinės Karalystės iki Turkijos – lyderiai, taip pat NATO vadovas Markas Rutte ir Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, kurie atvyko į Europos politinės bendrijos (EPB) susitikimą, po kurio vyks 27 valstybių bloko aukščiausiojo lygio susitikimas.

„Europos ateitis yra mūsų rankose“, – sakė Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen, vykdama į derybas, kuriose dominavo D.Trumpo sugrįžimas į Baltuosius rūmus. 

„Esame parodę, kad Europa gali prisiimti atsakomybę laikydamasi vieningos pozicijos“, – pridūrė ji.

Susitikimo darbotvarkėje buvo Europos saugumo iššūkiai, tarp kurių svarbiausi – Rusijos invazija į Ukrainą, konfliktas Artimuosiuose Rytuose, migracija, pasaulinė prekyba ir ekonominis saugumas. Dėl antrojo D.Trumpo prezidentavimo perspektyvos visų šių klausimų svarba dar padidėja.

„Tai lemiamas istorijos momentas mums, europiečiams“, – įžanginėje kalboje sakė Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas.

„Ar norime skaityti kitų parašytą istoriją – apie Vladimiro Putino pradėtus karus, JAV rinkimus, Kinijos technologinius ar prekybos sprendimus?“ – klausė E.Macronas. 

„O gal norime patys rašyti savo istoriją? Manau, kad turime jėgų ją parašyti.“

Nors E.Macrono tonas buvo kovingas, jį, kaip ir kitos bloko sunkiasvorės – Vokietijos – lyderį Olafą Scholzą, kurio valdančioji koalicija pernakt galiausiai subyrėjo, slegia politinės problemos namuose.

Ukrainos aikštelė D. Trumpui

Didžiausi iššūkiai, kuriuos kelia D.Trumpo sugrįžimas, susiję su tuo, kad jis gali pakenkti Europos saugumui ir nutraukti paramą Ukrainai, o kartu pradėti prekybos karą ir nustatyti didelius importo muitus Europos prekėms.

E.Macronas paragino žemyną įtvirtinti savo strateginę nepriklausomybę nuo Jungtinių Valstijų ir ginti savo, o ne geopolitinių varžovų interesus.

„Negalime visam laikui perduoti savo saugumo Amerikai“, – sakė jis.

Tačiau Ukrainos prezidentas V.Zelenskis, kreipdamasis į susirinkusiuosius, leido suprasti, kad Kyjivas vis dar tikisi JAV dalyvavimo, taip pat stiprios Europos, kad atremtų Rusijos invaziją.

„Tikrai tikimės, kad Amerika taps stipresnė. Būtent tokios Amerikos reikia Europai. Ir stipri Europa yra tai, ko reikia Amerikai. Tai yra ryšys tarp sąjungininkų, kurį reikia vertinti ir kurio negalima prarasti“, – sakė V.Zelenskis.

NATO vadovas M.Rutte savo ruožtu pažymėjo, kad Šiaurės Korėjos dalyvavimas konflikte – ir Rusijos ginklų technologijų perdavimas Pchenjanui – kelia tiesioginę grėsmę Jungtinėms Valstijoms.

„Tikiuosi susėsti su Donaldu Trumpu ir aptarti, kaip galėtume bendrai atremti šias grėsmes“, – sakė naujasis Aljanso vadovas.

„Peilis po kaklu“

Susitikimus Budapešte rengia Vengrijos prezidentas Viktoras Orbanas – vienas iš nedaugelio artimų D.Trumpo sąjungininkų ES, – kuris kalbėjo pastebimai santūriai, prisijungęs prie raginimų siekti Europos vienybės.

Penktadienį vyksiančiame ES aukščiausiojo lygio susitikime daugiausia dėmesio bus skiriama Europos ekonomikos pavojingo atsilikimo nuo pagrindinių varžovių – Jungtinių Valstijų ir Kinijos – rizikai ir būdams spręsti šią problemą.

D.Trumpo sugrįžimas į valdžią tik dar labiau sustiprins raginimus dėl gyvybiškai reikalingų naujų ES finansavimo priemonių gynybai ir ekonominėms inovacijoms, kurios laikomos itin svarbiomis jos suverenumui užtikrinti.

„Europiečiams iš tiesų po kaklu pakištas peilis, – sakė Jacques'o Delors'o instituto politologas Sebastienas Maillardas. – Rinkimų rezultatai verčia ES atsimerkti.“

Tačiau ar D.Trumpo išrinkimas paskatins žemyno lyderius imtis veiksmų, dar neaišku.

„Nemanau, kad jie tam iš tikrųjų ruošėsi, – sakė Guntramas Wolffas iš Briuselyje įsikūrusio analitinio centro „Bruegel“. – Nėra iki galo aptarto plano, ką dabar daryti – ne tik ES, bet ir Prancūzijos ir Vokietijos lygmeniu.“

V.Putinas pasveikino D.Trumpą su pergale: „Nežinau, kas nutiks dabar“

21:43 Atnaujinta 23:11

„Scanpix“/AP nuotr./Vladimiras Putinas
„Scanpix“/AP nuotr./Vladimiras Putinas

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ketvirtadienį pasveikino Donaldą Trumpą su pergale rinkimuose – tai buvo pirmas viešas Rusijos lyderio komentaras apie JAV balsavimo rezultatus, rašo naujienų agentūra „Associated Press“.

V.Putinas prakalbo po kalbos tarptautinio forumo konferencijoje Juodosios jūros kurorte Sočyje.

V.Putinas pridūrė, kad tai, ką D.Trumpas pasakė „apie norą atkurti santykius su Rusija, padėti užbaigti Ukrainos krizę, mano nuomone, nusipelno bent jau dėmesio“.

Kremlius anksčiau palankiai įvertino D.Trumpo pareiškimą, kad jis galėtų susitarti dėl konflikto Ukrainoje pabaigos „per 24 valandas“, tačiau pabrėžė, kad lauks konkrečių politinių žingsnių.

„Naudodamasis proga norėčiau pasveikinti jį su išrinkimu Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentu“, – sakė V.Putinas konferencijoje vykusioje klausimų ir atsakymų sesijoje.

Kalbėdamas apie tai, ko tikisi iš antros D.Trumpo kadencijos, V.Putinas sakė: „Nežinau, kas nutiks dabar. Neturiu jokio supratimo.“

„Jam tai vis dar paskutinė prezidento kadencija. Ką jis darys, yra jo reikalas“, – sakė V.Putinas.

Paklaustas, ką darytų, jei sulauktų D.Trumpo skambučio su prašymu susitikti, V.Putinas atsakė: „Aš nemanau, kad man būtų gėda pačiam jam paskambinti. Tiesiog to nedarau, nes Vakarų valstybių vadovai vienu metu man skambindavo beveik kiekvieną savaitę, o paskui staiga nustojo.“

Jis pakvietė Vakarų šalių vadovus atkurti ryšius, jei jie to pageidauja.

D.Trumpas „NBC News“ sakė, kad dar nesikalbėjo su Rusijos vadovu, tačiau pripažįsta, kad yra tokia galimybė.

„Manau, kad mes pasikalbėsime“, – sakė jis apie savo bendravimą su V.Putinu.

Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas pabrėžė, kad Maskva laiko JAV „nedraugiška“ šalimi, kuri tiesiogiai dalyvauja Ukrainos konflikte. Jis atmetė argumentus, kad V.Putino nesugebėjimas greitai susisiekti su D.Trumpu gali pakenkti būsimiems ryšiams, sakydamas, kad Maskvos santykiai su Vašingtonu ir taip yra „žemiausiame taške per visą istoriją“, ir teigdamas, kad situaciją pakeisti turės naujoji JAV vadovybė.

Atsargi Kremliaus pozicija atspindi jo požiūrį į JAV balsavimą kaip į pasirinkimą tarp dviejų nepatrauklių galimybių. Nors D.Trumpas garsėja susižavėjimu V.Putinu, Rusijos vadovas ne kartą pažymėjo, kad per pirmąją D.Trumpo kadenciją Rusijai buvo „įvesta tiek daug apribojimų ir sankcijų, kiek iki jo neįvedė joks kitas prezidentas“.

Išrinktasis JAV prezidentas D.Trumpas užsitikrino 295 rinkikų balsus, K.Harris – 226

21:11

„Shutterstock“/JAV kandidatas į prezidentus Donaldas Trumpas
„Shutterstock“/JAV kandidatas į prezidentus Donaldas Trumpas

JAV prezidento rinkimuose gaunami paskutiniai valstijų rezultatai: išrinktasis prezidentas Donaldas Trumpas užsitikrino 295 rinkikų balsus, t. y. gerokai daugiau nei 270 balsų, reikalingų pergalei, o viceprezidentė demokratė Kamala Harris – 226 balsus, pranešė JAV televizijos tinklai.

Paskutinė valstija, kurioje paaiškėjo balsavimo rezultatai, buvo Meinas: trys rinkikų balsai atiteko K.Harris, o vienas – D.Trumpui.

JAV žiniasklaida respublikoną D.Trumpą paskelbė nugalėtoju daugiau nei pusėje iš 50 JAV valstijų, įskaitant pagrindines mūšio vietas – Džordžijos, Pensilvanijos, Mičigano ir Viskonsino valstijas, kurios per praėjusius rinkimus balsavo už demokratus.

Dar laukiama galutinių Arizonos ir Nevados rezultatų.

V.Zelenskis apie D.Trumpo planą užbaigti karą

20:47

„AFP“/„Scanpix“/Volodymyras Zelenskis
„AFP“/„Scanpix“/Volodymyras Zelenskis

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sakė nežinantis jokių detalių apie Donaldo Trumpo planą greitai užbaigti Rusijos ir Ukrainos karą.

Kalbėdamas spaudos konferencijoje Budapešte vykstančiame Europos politinės bendrijos aukščiausiojo lygio susitikime, jis sakė, kad su išrinktuoju JAV prezidentu D.Trumpu apie tai nediskutavo.

Ukrainos prezidentas sakė tikįs, kad D.Trumpas nori greitai užbaigti karą, tačiau tai nereiškia, kad tai įvyks.

D.Trumpas yra sakęs, kad užbaigs karą „per vieną dieną“.

Už D.Trumpo pažadą grąžinti Ameriką į Aukso amžių rinkėjams teks dosniai susimokėti

20:43

„AFP“/„Scanpix“/Donaldas Trumpas
„AFP“/„Scanpix“/Donaldas Trumpas

Didelis amerikiečių lūkesčiai, susiję su į prezidento postą grįžtančių Donaldu Trumpą, reiškia ir dideles išlaidas, rašoma didžiausio Nyderlandų banko ING analizėje.

Tačiau prieš įgyvendinant didelius sumanymus Jungtinėms Valstijoms reikia išspręsti skolos limito didinimo klausimą.

Dabartinis limitas baigiasi sausio 2 d., tačiau D.Trumpas bus inauguruotas sausio 20 d.

Nors kovos dėl skolos ribos JAV politikoje vyksta beveik kasdien, ateityje gali būti lengviau, nes respublikonai laimėjo daugumą Senate, o jei jie išlaikys ir Atstovų Rūmų kontrolę, teoriškai sprendimų priėmimas turėtų būti sklandesnis.

Plačiau skaitykite čia.

Kaip D.Trumpo „naujoji žvaigždė“ Elonas Muskas gali gauti naudos iš jo prezidentavimo

20:41

Elonas Muskas skyrė beveik 75 mln. dolerių savo įsteigtam D. Trumpą remiančiam fondui / Alex Brandon / AP
Elonas Muskas skyrė beveik 75 mln. dolerių savo įsteigtam D. Trumpą remiančiam fondui / Alex Brandon / AP

Donaldas Trumpas trečiadienį savo pergalės kalboje teigė, kad su turtingiausiu pasaulio žmogumi Elonu Musku jo administracija elgsis gerai. „Turime saugoti savo genijus, jų turime ne tiek jau daug“, – sakė D.Trumpas. Tad panašu, kad E.Muskui atsipirko D.Trumpo palaikymas, skelbia theguardian.com.

E.Musko „America PAC“ (politinių veiksmų komitetas) išdalijo 1 mln. dolerių dydžio dovanas registruotiems rinkėjams svarbiausiose valstijose ir finansavo vietines operacijas, kurios išplėtė paramą D.Trumpui svarbiausiose svyruojančiose apygardose.

Plačiau skaitykite čia.

Kitas atnaujinimas po   30 s.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis