Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

JAV ragina Šiaurės Korėją sustabdyti raketų bandymus ir grįžti prie derybų

Vienas JAV aukšto rango diplomatas sekmadienį paragino Šiaurės Korėją sustabdyti raketų bandymus ir grįžti prie diplomatijos branduoliniu klausimu, Pchenjanui prieš kelias dienas pirmą kartą po dvejų metų pertraukos išbandžius iš povandeninių laivų paleidžiamą balistinę raketą.
Šiaurės Korėjos raketa
Šiaurės Korėjos raketa / „Scanpix“/AP nuotr.

JAV pasiuntinys Šiaurės Korėjai Sung Kimas kalbėjo po pasitarimo su Pietų Korėjos pareigūnais dėl Šiaurės Korėjos pastarojo meto raketų bandymų, Vašingtono ir Pchenjano deryboms dėl Šiaurės Korėjos branduolinės programos nejudant iš mirties taško.

„Raginame KLDR (Korėjos Liaudies Demokratinę Respubliką) nutraukti šias provokacijas ir kitą destabilizuojančią veiklą ir vietoje to įsitraukti į dialogą“, – reporteriams sakė S.Kimas.

„Mes ir toliau pasirengę susitikti su KLDR be išankstinių sąlygų ir esame aiškiai pasakę, kad Jungtinės Valstijos neturi priešiškų ketinimų KLDR atžvilgiu“, – sakė jis.

Antradienį Šiaurės Korėja išbandė naujo tipo iš povandeninių laivų paleidžiamą balistinę raketą. Per pastaruosius porą mėnesių Šiaurės Korėja įvykdė penkis raketų bandymus.

Pietų Korėjos pareigūnai sakė, kad iš povandeninio laivo paleista raketa tikriausiai yra pradinės kūrimo stadijos. Tai buvo pirmasis Šiaurės Korėjos raketos paleidimas iš povandeninio laivo nuo 2019 metų spalio ir daugiausiai dėmesio sulaukęs bandymas nuo sausio, kai JAV į valdžią atėjo prezidentas Joe Bidenas.

Iš povandeninių laivų paleidžiamas raketas sunku pastebėti iš anksto. Jos suteiktų Šiaurės Korėjai antrinės, atsakomosios atakos pajėgumus.

Antradienio bandymu pažeista daug Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliucijų, draudžiančių bet kokią Šiaurės Korėjos veiklą balistinių raketų srityje. S.Kimas sakė, kad šis bandymas kelia grėsmę tarptautinei bendrijai, „kelia susirūpinimą ir prieštarauja“ pastangoms skatinti taiką Korėjos pusiasalyje.

S.Kimo kolega Pietų Korėjoje Noh Kyu-dukas sakė, kad jie nuodugniai aptarė Seulo siekį paskelbti simbolinę deklaraciją dėl 1950–1953 metų Korėjos karo užbaigimo, kaip priemonę taikai paskatinti. Noh Kyu-dukas sakė su S.Kimu taip pat patvirtinę, kad Šiaurės Korėjai rūpimus klausimus galima aptarti atnaujinus derybas.

JAV vadovaujamos derybos dėl Šiaurės Korėjos branduolinės programos užbaigimo iš esmės atsidūrė aklavietėje 2019 metais žlugus antram tuometinio prezidento Donaldo Trumpo ir Šiaurės Korėjos lyderio Kim Jong Uno susitikimui Hanojuje. Tuomet šalims nepavyko susitarti, ko turėtų atsisakyti Pchenjanas mainais į sankcijų sušvelninimą.

J.Bideno administracija ne kartą sakė esanti pasirengusi bet kuriuo metu, bet kurioje vietoje ir be jokių išankstinių sąlygų derėtis su šiaurės korėjiečių pareigūnais dėl denuklearizacijos. Tačiau Šiaurės Korėja sako, kad JAV pirma turi atsisakyti „priešiškos politikos“, tikriausiai turėdama galvoje sankcijas ir reguliarias JAV ir Pietų Korėjos bendras karines pratybas.

Prieš raketos paleidimą iš povandeninio laivo Šiaurės Korėja per šešių savaičių periodą taip pat išbandė kelias kitas naujas ginklų sistemas, įskaitant savo ilgiausio nuotolio sparnuotąją raketą ir šiuo metu kuriamą hipergarsinę raketą.

Šie ginklai gali pasiekti JAV sąjungininkes Pietų Korėją ir Japoniją. Kai kurie ekspertai užsimena apie tikimybę, kad Šiaurės Korėja artimiausiomis savaitėmis taip pat išbandys raketą, galinčią pasiekti pagrindinę JAV teritorijos dalį, norėdama iki maksimumo padidinti spaudimą Vašingtonui.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?