„Patvirtinę šį biudžetą, pagaliau galėsime palengvinti amerikiečių ir jų šeimų, kurioms pernelyg ilgai teko nešti nesąžiningo mokesčių kodekso naštą, padėtį“, – netrukus po balsavimo pareiškė Senato daugumos lyderis Mitchas McConnellis.
Už biudžetą balsavo 51 Senato nariai, o prieš – 49.
Jau devynis mėnesius prezidento pareigas einančiam D.Trumpui nepavyko panaikinti ankstesnio prezidento Baracko Obamos sveikatos apsaugos sistemos įstatymo, tad mokesčių mažinimo patvirtinimas iki šių metų pabaigos tapo svarbiausiu Kongresą kontroliuojančių respublikonų prioritetu.
Sausį prezidento postą užėmęs D.Trumpas įrodinėja, kad mokesčių reforma dar paskatins JAV ekonomikos augimą ir bus naudinga eiliniams amerikiečiams.
„Atvirai kalbant, manau, kad turime pakankamai balsų, kad galėtume patvirtinti mokesčių mažinimą, ir tai įvyks gana greitai, – pareiškė D.Trumpas Baltuosiuose rūmuose. – Mums iš tiesų gerai sekasi, tačiau jeigu bus sumažinti mokesčiai, galėsime padaryti šį tą išties labai įspūdingą.“
D.Trumpas: „Atvirai kalbant, manau, kad turime pakankamai balsų, kad galėtume patvirtinti mokesčių mažinimą, ir tai įvyks gana greitai. Mums iš tiesų gerai sekasi, tačiau jeigu bus sumažinti mokesčiai, galėsime padaryti šį tą išties labai įspūdingą.“
Reformą ketinama įgyvendinti keliais etapais, pradedant nuo ketvirtadienį įvykusio balsavimo dėl rezoliucijos dėl 2018 metų biudžeto pagrindų.
Respublikonų parengtame dokumente yra nuostatų, pagal kurias 100 narių turintis Senatas gali pasitelkti vadinamąjį suderinimo procesą, kad galėtų skubos tvarka patvirtinti mokesčių pertvarką paprastąja balsų dauguma, o ne 60 balsų dauguma, kuri paprastai reikalaujama priimant svarbius teisės aktus.
Respublikonams Senate priklauso 52 mandatai, o tai reiškia, kad jiems nebereikia demokratų paramos, išskyrus atvejį, jeigu daugiau nei du respublikonai nuspręstų nepritarti reformai.
Pagal siūlomą reformą, kuri buvo pristatyta praėjusį mėnesį, visų pirma planuojama sumažinti pelno mokestį nuo 35 iki 20 procentų. Be to, bus sumažintas daugumos pajamų grupių pajamų mokestis ir, siekiant pataisyti mokesčių kodeksą, kurį D. Trumpas vadina „atgyvena“, bus panaikintos įvairios spragos bei atskaitos.
„Bjaurus ir atžangus“
Mokesčių politikos centro skaičiavimais, 1 proc. daugiausiai uždirbančių amerikiečių pajamos sumokėjus mokesčius 2018 metais padidės 8,5 proc., o atitinkamos 95 proc. mažiau uždirbančiųjų pajamos paūgės 0,5–1,2 procento.
Pasak centro, dėl reformos federalinė vyriausybė per pirmąjį dešimtmetį po jos įgyvendinimo negaus 2,4 trln. JAV dolerių pajamų, tad kyla klausimas, kaip bus padengtas šis trūkumas.
Pokyčiams pritariantys respublikonai tvirtina, kad, sumažinus mokesčius, šis milžiniškas deficitas bus su kaupu padengtas, nes paspartės ekonomikos augimas ir ateityje padidės mokesčių pajamos.
Tuo tarpu mokesčių mažinimą griežtai kritikuojantys demokratai teigia, jog įgyvendinus šią reformą turtuoliams bus „padovanoti“ 1,5 trln. JAV dolerių. Anot jų, pagal patvirtintus biudžeto pagrindus bus gerokai sumažintas švietimo, transporto ir infrastruktūros finansavimas ir dar labiau apkarpytas vyresnio amžiaus, nepasiturintiems ir neįgaliems amerikiečiams skirtų federalinių sveikatos programų biudžetas.
„Dėl šio bjauraus ir atžangaus biudžeto uždegama žalia šviesa sveikatos apsaugos programų finansavimo mažinimui, kad būtų galima suteikti mokesčio lengvatą stambioms korporacijoms ir turtingiausiems amerikiečiams“, – įspėjo Senato mažumos lyderis Chuckas Schumeris.
Senatorius Bernie Sandersas rezoliuciją dėl biudžeto pavadino „siaubinga“ ir „itin žiauria“.
Tuo tarpu iždo sekretorius Stevenas Mnuchinas yra įspėjęs, kad pastarosiomis savaitėmis vis naujų rekordų siekusias JAV akcijų rinkas gali ištikti griūtis, jeigu mokesčių reforma nebus įgyvendinta.