JAV Senatas pritarė, kad 2024 metais būtų padidinta parama Baltijos šalių gynybai

Jungtinių Valstijų Senatas ketvirtadienio vakarą abiejų partijų balsų dauguma priėmė savo svarbaus 2024 metų išlaidų gynybai įstatymo projekto versiją, į kurią įtrauktas iniciatyvos finansavimas kitiems metams, skirtas bendradarbiavimui saugumo srityje su Estija, Latvija ir Lietuva, padidintas iki 228 mln. dolerių (beveik 208 mln. eurų).
Lietuva, Latvija, Estija
Lietuva, Latvija, Estija / 123RF.com nuotr.

Senato įstatymo projekte, priimtame abiejų partijų 86 balsais „už“ ir 11 – „prieš“, „Baltijos saugumo iniciatyvai skirta 228 mln. JAV dolerių, 20 mln. JAV dolerių daugiau, nei prezidento prašytame biudžete, kad būtų remiamas nuolatinis bendradarbiavimas saugumo srityje su Estija, Latvija ir Lietuva“, – savo pranešime pažymėjo JAV Senato Asignavimų komitetas.

Senato Ginkluotųjų pajėgų komitetas pažymėjo, kad „Estijos, Latvijos ir Lietuvos tautos įnešė svarų indėlį kaip NATO narės ir kaip pagrindinės tarptautinės koalicijos, remiančios Ukrainą, atsakant į neteisėtą ir neišprovokuotą Rusijos Federacijos karą, dalyvės“, teigiama komiteto pranešime dėl Senato įstatymo projekto.

„Gynybos departamentui vertinant bendradarbiavimo saugumo srityje programavimą 2024 finansiniais metais, komitetas tikisi, kad ir toliau bus skiriamas dėmesys toms šalims, kurias labiausiai tiesiogiai veikia Rusijos agresijos keliamos nuolatinės grėsmės saugumui Europos rytiniame flange“, – rašoma toliau. – Be to, pirmenybė turėtų būti teikiama, prireikus, šalims, kurioms reikia pagalbos papildant Ukrainai suteiktus karinius pajėgumus.“

Komitetui rekomendavus, į Senato įstatymo projektą įtraukta nuostata, pagal kurią gynybos sekretorius, pasikonsultavęs su valstybės sekretoriumi, per 180 dienų nuo įstatymo projekto priėmimo dienos turi pateikti Kongreso gynybos komitetams ataskaitą apie pažangą, padarytą įgyvendinant daugiametę bendradarbiavimo saugumo srityje strategiją ir išlaidų planą, pateiktą 2021 metų birželį ataskaitoje dėl Baltijos saugumo iniciatyvos.

Pagal Senato įstatymo projektą Nacionalinės gynybos įgalinimo įstatyme (NDAA) 2024 finansiniams metams numatytas rekordinis 831,781 mlrd. dolerių (755,311 mlrd. eurų) gynybos biudžetas, apimantis išlaidas įvairioms svarbioms sritims ir pastangoms – nuo visuotinės parengties ir atgrasymo pastangų keliose pasaulio dalyse, naujų ir esamų orlaivių, laivų ir povandeninių laivų bei infrastruktūros atnaujinimo iki medicininių tyrimų, mokslo ir technologijų, taip pat karių užmokesčio didinimo ir kitos socialinės paramos jiems ir jų šeimoms.

Anksčiau šį mėnesį Atstovų Rūmai priėmė savo 2024 metų gynybos įstatymo projekto versiją – 219 balsais „už“ ir 210 balsais „prieš“, pranešė naujienų agentūra AP.

Nors Atstovų Rūmų Ginkluotųjų pajėgų komitetas paketą palaikė beveik vienbalsiai, demokratai atsisakė pritarti atnaujintam įstatymo projektui, kuris „nukrypsta nuo tradicinės karinės politikos, nes respublikonų papildymai blokuoja abortų draudimą, įvairovės iniciatyvas Pentagone ir translyčių priežiūrą, kurie smarkiai suskaldė rūmus“.

Prieš JAV prezidentui Joe Bidenui pasirašant įstatymą, rudenį pirmiausia turi būti suderintos abiejų Kongreso rūmų įstatymo projekto versijos.

Anksčiau JAV patvirtino 225 mln. dolerių (204,36 mln. eurų) paramą Baltijos šalių saugumui šiais fiskaliniais metais – daugiau nei 2022 metais, kai buvo skirta 150 mln. dolerių (136,24 mln. eurų).

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai