2018 10 06 /23:10

D.Trumpo pergalė: nepaisant protestų kontroversiškai vertinamą B.Kavanaugh JAV Senatas patvirtino į Aukščiausiąjį Teismą

JAV Senatas šeštadienį patvirtino konservatyvių pažiūrų teisėjo Bretto Kavanaugh paskyrimą į Aukščiausiąjį Teismą. Prezidento Donaldo Trumpo pasiūlytą kandidatą, kurio paskyrimo procesą aptemdė kaltinimai lytine prievarta, senatoriai patvirtino 50 balsų prieš 48.
Protestuotojai prie JAV Kapitolijaus
Protestuotojai prie JAV Kapitolijaus / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Tai svarbi politinė pergalė šį kandidatą pasiūliusiam prezidentui Donaldui Trumpui, o padėtis aukščiausioje šalies teismo institucijoje aiškiai krypsta dešinėn.

Kelis mėnesius trukusi kova Vašingtone dėl B.Kavanaugh paskyrimo atskleidė partinę aklavietę Kapitolijuje ir Amerikos politinį susiskaldymą, likus vos mėnesiui iki kadencijos vidurio rinkimų.

Senato balsavimas, prasidėjęs po 15 val. 30 min. vietos (22 val. 30 min. Lietuvos) laiku, užbaigė audringą teisėjo skyrimo procesą, aptemdytą vienos moters liudijimo, kad B.Kavanaugh mėgino ją išprievartauti, kai jiedu buvo paaugliai, nors kandidatas šiuos kaltinimus griežtai atmetė.

Laukiant balsavimo rezultatų prie Kapitolijaus susirinko minia žmonių, rodanti nepritarimą prieštaringai vertinamo teisėjo paskyrimui, praneša CNN.

Dėl šio kandidato Vašingtone ir kituose JAV miestuose buvo rengiami triukšmingi protestai. Penktadienį per demonstracijas buvo sulaikyta daugiau kaip 100 žmonių.

Pergalė D.Trumpui

Patvirtinus B.Kavanaugh kandidatūrą, Aukščiausiajame Teisme dirbs du D.Trumpo pasiūlyti kandidatai. Tai nemenkas laimėjimas respublikonui lyderiui, dar neįpusėjusiam savo pirmosios kadencijos.

Šio teisininko iškėlimas į Aukščiausiąjį Teismą taip pat žymi demoralizuojantį pralaimėjimą demokratams, kurie stengėsi bet kokia kaina užblokuoti 53 metų B.Kavanaugh paskyrimą.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Brettas Kavanaugh Senate
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Brettas Kavanaugh Senate

B.Kavanaugh penktadienį palaikymą išreiškė iki šiol svyravusi respublikonų senatorė Susan Collins ir konservatyvių pažiūrų demokratas Joe Manchinas.

„Tai didi diena Amerikai“, – penktadienį vakare televizijai „Fox News“ sakė Senato daugumos lyderis Mitchas McConnellas. Jis pasveikino kolegas senatorius „atsisakiusius pakelti rankas dėl viso šio smarkaus spaudimo“.

„Nekaltumo prezumpcija“

D.Trumpo sprendimas pasiūlyti B.Kavanaugh vietoje atsistatydinančio Aukščiausiojo Teismo teisėjo Anthony Kennedy buvo prieštaringai vertinamas nuo pat pradžių, bet anksčiau didžiausią nerimą kėlė šio vedusio dviejų vaikų tėvo griežtai konservatyvios pažiūros.

Tačiau praeitą savaitę buvo iškilę rimtų abejonių, ar šis teisėjas bus paskirtas, kai psichologijos profesorė Christine Blasey Ford liudijo Senato teismų komitetui, jog 9-o dešimtmečio pradžioje B.Kavanaugh ją mėgino išžaginti per vieną vakarėlį Vašingtono priemiestyje.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Christine Blasey Ford
AFP/„Scanpix“ nuotr./Christine Blasey Ford

Per audringą posėdį senatoriai nurodė Federaliniam tyrimų biurui (FTB) papildomai pasiaiškinti B.Kavanaugh praeitį ir savaitei atidėjo galutinį balsavimą.

FTB pateikus tyrimo išvadas, daugelis sakė esą jomis patenkinti, bet Ch.Blasey Ford advokatai tvirtino, kad jos neišsamios.

„FTB tyrimas, į kurį nebuvo įtrauktos dr. Ford ir teisėjo Kavanaugh apklausos, nėra reikšmingas tyrimas jokia šio žodžio prasme“, – sakoma jų pranešime, cituotame JAV žiniasklaidos.

Nuosaikių pažiūrų Meino respublikonė senatorė S.Collins sakė, kad B.Kavanaugh turėtų būti taikoma „nekaltumo prezumpcija“, nes jam pažerti kaltinimai nebuvo pagrįsti įtikinamais įrodymais.

Senatorė pripažino, kad Ch.Blasey Ford liudijimas buvo „nuoširdus, skausmingas ir įtikinamas“, bet pridūrė: „Jeigu atsisakytume nekaltumo prezumpcijos ir nešališkumo, ilgainiui mums išeitų į bloga.“

Tuojau po šios kalbos J.Manchinas irgi paskelbė palaikysiantis B. Kavanaugh – anot jo, „kvalifikuotą juristą“, „neleisiantį partietiškam pobūdžiui, kurį įgijo šis procesas, lydėti jo pradėjus dirbti teisme“.

J.Manchinas patiria nepaprastą politinį spaudimą: jis siekia būti perrinktas Vakarų Virdžinijos valstijoje, kurioje D. Trumpas triuškinamai laimėjo 2016 metais.

Kelias į galutinį balsavimą buvo atvertas penktadienį, kai Senatas 51 balsu prieš 49 nutarė baigti diskusijas dėl kandidatūros. Šis žingsnis nudžiugino D. Trumpą – prezidentas pareiškė, kad „labai didžiuojasi“.

„Liftų rėksniai“

Nors per audringą B.Kavanaugh kandidatūros tvirtinimo procesą iškilo klausimų dėl jo atvirumo, partietiškos retorikos ir elgesio jaunystėje, jo paskyrimas įtvirtins konservatorių daugumą devynis narius turinčioje Aukščiausiojo Teismo teisėjų kolegijoje. Ši padėtis gali išsilaikyti dešimtmečius, nes Aukščiausiojo Teismo teisėjai gali dirbti visą gyvenimą – arba kol patys atsistatydina.

D.Trumpas savo ruožtu pareiškė, kad protestuotojų prieš B.Kavanaugh, kurių daugumą sudaro moterys, demonstracijas finansavo miljardierius filantropas George'as Sorosas, dažnai tampantis konservatorių kritikos taikiniu.

Labai grubūs liftų rėksniai yra apmokami profesionalai, kurie tik siekia parodyti senatorius iš blogosios pusės. Nepasiduokite tam!“ – parašė D.Trumpas savo paskyroje socialiniame tinkle „Twitter“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis