JAV senatoriai, anot „Politico“, nori ne tik naujų sankcijų, bet yra nusiteikę spausti D.Trumpą plačiau naudoti suvaržymus Maskvai, kuriuos prieš metus sankcionavo absoliuti dauguma Kongreso narių.
Gali būti, kad Senatui nepavyks – juk D.Trumpas praėjusiais metais išties purkštavo, kai nenoromis pasirašė įstatymą dėl sankcijų. Tačiau galimybė, kad bus naujų sankcijų, iš tiesų yra – net įsibėgėjant lapkritį vyksiančių vidurio kadencijos rinkimų kampanijai.
Taip yra todėl, kad D.Trumpo pasirodymas Helsinkyje pribloškė daugelį Senato narių – jis itin draugiškai bendravo su V.Putinu, o apie ką su Rusijos lyderiu dvi valandas kalbėjosi už uždarų durų, iki šiol neatskleidžia.
Senatoriams apsispręsti dėl būsimų veiksmų gali padėti ir JAV valstybės sekretoriaus Mike'o Pompeo liudijimas Užsienio reikalų komitete, kurio laukiama trečiadienį, apie 22 val. Lietuvos laiku. Amerikos diplomatijos vadovo bus klausinėjama būtent apie dvišalį susitikimą Suomijoje.
„Suprantu, kodėl senatoriai gali norėti reaguoti į tai, kas įvyko Helsinkyje. Manau, kad yra nerimo dėl administracijos politikos Rusijos klausimu“, – pripažino Senato užsienio reikalų komiteto pirmininkas respublikonas Bobas Corkeris.
Tuo tarpu respublikonas Lindsey Grahamas ir demokratas Robertas Menendezas jau antradienį paskelbė pasiūlymą, kuriam pritarus D.Trumpas turėtų skubiau imti taikyti sankcijas Rusijai, kurias Kongresas patvirtino dar prieš metus.
Galiausiai senatoriai Patas Toomey ir Chrisas Van Hollenas – atitinkamai respublikonas ir demokratas – atskiru laišku paragino Baltuosius rūmus paskelbti sankcijas dvylikai Rusijos piliečių, kuriems anksčiau šį mėnesį kaltinimus paskelbė specialusis prokuroras Robertas Muelleris.
Tie 12 rusų – Rusijos karinės žvalgybos tarnybos GRU pareigūnai, o D.Trumpas atkakliai niekina R.Muellerio tyrimą ir vadina jį „raganų medžiokle“, tad Baltųjų rūmų sankcijos šiam tuzinui būtų tektoninis poslinkis.
Bet kai kuriems respublikonams – dalis jų varžėsi su D.Trumpu 2016-ųjų respublikonų pirminiuose prezidento rinkimuose – tai nekliudo garsiai svarstyti apie naujus ėjimus prieš V.Putino režimą.
Antai Marco Rubio ir jau minėtas Ch.Van Hollenas norėtų, kad Rusija būtų automatiškai sankcionuojama, jei būtų įrodyta, jog Kremlius kišis į lapkričio rinkimus. Apie galimas nuobaudas kalbėjo ir Senato respublikonų daugumos lyderis Mitchas McConnellas.
„Geriau jau rusai baigtų kištis į mūsų rinkimus. Noriu, kad tai būtų aiškiai suprasta. Jie kišosi praėjusį kartą. Geriau jie daugiau taip nedarytų“, – įspėjo M.McConnnellas.
Kongreso dūriai Maskvai greičiausiai nebūtų pasveikinti Baltuosiuose rūmuose, kurie jau ruošiasi priimti V.Putiną šių metų pabaigoje.
Vis dėlto gali būti, kad Respublikonų partijos vadovybė nusprendė, kad reikia taisyti pašlijusį dešiniųjų įvaizdį. Apklausos rodo, kad 68 proc. amerikiečių yra susirūpinę dėl D.Trumpo požiūrio į Rusiją ir galimų ryšių su Kremliumi.