Per Kalėdas skaitykite kartu. Prenumeratai -50%
Išbandyti

JAV Senatas suteikė Barackui Obamai teisę skubos tvarka derinti laisvosios prekybos sutartis

JAV Senatas penktadienį įveikė ryškų susipriešinimą dėl prekybos politikos ir priėmė įstatymą, suteikiantį prezidentui Barackui Obamai teisę skubos tvarka pritarti tarptautinėms prekybos sutartims, kaip Ramiojo vandenyno regiono laisvosios prekybos susitarimas, dėl kurio dabar vyksta derybos.
Barackas Obama
Barackas Obama / „Scanpix“ nuotr.

Ši sutartis dabar bus perduota nagrinėti Atstovų Rūmams, kur jos likimas miglotas.

Nors Senato nutarimas yra ryški B.Obamos pergalė, neabejotina, kad dėl naujojo teisės akto vyks įnirtingi debatai Kongreso žemuosiuose rūmuose, kur jam griežtai nepritaria netgi kai kurie B.Obamos Demokratų partijos nariai.

Vadinamasis Prekybos skatinimo įgaliojimų (Trade promotion authority, TPA) įstatymas leidžia Vašingtono administracijai užbaigti derybas su 11 kitų Azijos ir Ramiojo vandenyno regiono šalių ir pasiūlyti Kongresui balsuoti dėl šiuo metu derinamos Ramiojo vandenyno partnerystės (Trans-Pacific Partnership, TPP) sutarties arba būsimos JAV ir Europos Sąjungos laisvosios prekybos sutarties, nesuteikiant įstatymų leidėjams teisės pakeisti tuos dokumentus.

Ši sutartis dabar bus perduota nagrinėti Atstovų Rūmams, kur jos likimas miglotas.

Teisės aktas, turintis padėti įgyvendinti vieną iš pagrindinių B.Obamos prioritetų per jo antrąją kadenciją, buvo priimtas 62 balsais prieš 37. Prieš jį balsavo tik keli respublikonai.

TPA įstatymas bus „tikriausiai svarbiausias teisės aktas, kurį priimsime šiais metais“, – sakė Senato finansų komiteto pirmininkas Orrinas Hatchas, kartu su kitais parengęs šį projektą, kuriame išdėstyti 150 ambicingų JAV prekybos prioritetų, atsižvelgiant į žmogaus teisių, aplinkos ir socialinę darbininkų apsaugą.

„Taigi, kai prezidentas būna teisus, mes jį palaikysime“, – pridūrė O.Hatchas.

Tačiau dauguma demokratų balsavo prieš šį projektą, mesdami vieną didžiausių akibrokštų savo lyderiui B.Obamai per jo jau ilgesnę negu šešerių metų kadenciją prezidento poste.

Senato demokratas Jeffas Merkley apibendrino daugelio laisvosios prekybos projektų priešininkų nuogąstavimus, kad tos sutartys lems darbo vietų Amerikoje sumažėjimą – panašiai kaip prieš porą dešimtmečių priimta Šiaurės Amerikos laisvosios prekybos sutartis.

„Mes praradome 5 mln. darbo vietų ir 50 tūkst. fabrikų, – J.Merkley sakė kolegoms. – Šia kryptimi eiti tiesiog klaidinga.“

Tačiau šalininkai sako, kad TPA, kuri būtų didžiausia kada nors sudaryta laisvosios prekybos sutartis, panaikins muitus ir pagerins galimybes JAV eksportuotojams.

Jie taip pat argumentuoja, kad TPA įstatymas užtikrina pažangiausią pagrindą bet kokiai pasaulinei prekybos sutarčiai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tvarumu garsėjanti kompanija „Reynaers Aluminium“ prisidės prie unikalaus miestelio verslui statybų Kauno LEZ
Reklama
Energija veiksme: kaip Dakaro lenktynininkas valdo stresą ir iššūkius
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas