JAV senatorius J.McCainas Vilniuje: „Netikime įtakos zonomis“

Diskusijai su studentais į Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutą atvykęs JAV senatorius, respublikonas Johnas McCainas dar kartą pakartojo, kad amerikiečiai puikiai mato Rusijos keliamą grėsmę Baltijos šalims ir patvirtino Vašingtono įsipareigojimus regione.
Johnas McCainas per susitikimą su Vilniaus universiteto studentais
Johnas McCainas per susitikimą su Vilniaus universiteto studentais / 15min nuotr.

„Man visada malonu sugrįžti į nuostabų miestą Vilnių. Laikai tikrai įdomūs, švelniai tariant. Pasaulyje vyrauja suirutė. Pažvelkime į Kinijos elgesį, kai jie pagrobė mūsų povandeninį droną. Tai buvo grubus tarptautinės teisės pažeidimas.

Pažvelkime ir į Alepą – man sunku susilaikyti nuo emocijų, kadangi pažinojau nemažai kovotojų už laisvę, kuriuos pražudė rusiški ginklai. Ten vykdomas tikras genocidas“, – kalbėjo senatorius J.McCainas.

Jo teigimu, Jungtinėms Valstijoms dabar kaip niekada svarbu parodyti solidarumą su sąjungininkais. J.McCainas taip pat padėkojo Lietuvai už planus padidinti gynybos biudžetą iki 2 proc. bendrojo vidaus produkto.

Anksčiau po susitikimo su Lietuvos prezidente Dalia Grybauskaite J.McCainas žurnalistams sakė, kad Lietuvoje turėtų nuolat būti JAV karių, kad „draugai suprastų, jog JAV visada su jais“.

Tą patį senatorius pakartojo ir susitikęs su studentais bei pridūrė, kad amerikiečių kariškių Lietuvoje turėtų būti daugiau nei dabar: „Kiek girdžiu, mūsų kariai čia labai laimingi ir viskuo patenkinti.“

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./John McCain
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Johnas McCainas

J.McCainas prabilo ir apie Rusijos programišių veiklą per Amerikos prezidento rinkimų kampaniją: „Tai yra kibernetinis karas. Kitoks, bet vis tiek karas.“

Senatorius pasveikino Baracko Obamos, kuriam pralaimėjo prezidento rinkimus 2008 metais, administracijos žingsnius dėl naujų sankcijų Rusijai: „Tačiau aš žinau B.Obamos administraciją, tad iš anksto atsiprašau, kad rimtų veiksmų nebus imtasi.“

Kokie jie turėtų būti? Anot J.McCaino, kad ir asmeninės sankcijos Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui.

„Be to, dabar mes tiesiog neturime programos. Visi tie žmonės (dirbantys su kibernetine gynyba, – red.) neturi jokių instrukcijų, kaip elgtis kibernetinės atakos atveju. Mums reikia išleisti daugiau pinigų – kibernetiniame kare daug sunkiau gintis nei pulti“, – tvirtino J.McCainas.

Sulaukęs klausimo apie žinias dėl buvusio JAV valstybės sekretoriaus Henry Kissingerio, kuris padeda išrinktajam JAV prezidentui Donaldui Trumpui, tariamo plano sutaikyti Vašingtoną ir Maskvą aukojant Krymo aneksijos klausimą, senatorius pažėrė priekaištų V.Putinui.

J.McCainas: „Kodėl mes manome, kad Rusija laikytųsi kokio nors susitarimo? V.Putinas jau yra pažeidęs Budapešto memorandumą, kuriuo turėjo garantuoti Ukrainos teritorinį vientisumą. Šis asmuo niekada nėra laikęsis žodžio.“

„Visų pirma, kodėl mes manome, kad Rusija laikytųsi kokio nors susitarimo? V.Putinas jau yra pažeidęs Budapešto memorandumą (1994 metų, – red.), kuriuo turėjo garantuoti Ukrainos teritorinį vientisumą. Šis asmuo niekada nėra laikęsis žodžio“, – piktinosi J.McCainas.

Vokietijos dienraštis „Bild“ šią savaitę, remdamasis Vakarų Europos šalių žvalgybos informacija, pranešė, kad pagal H.Kissingerį Ukraina, Gruzija, Baltarusija ir Kazachstanas būtų „atiduoti“ Rusijos įtakos zonai, o amerikietiškas magnetas neva baigtųsi ties Baltijos šalimis ir Lenkija.

„Dabar, XXI amžiuje, mes netikime įtakos zonomis. Mes tikime teise patiems apsispręsti dėl savo ateities. Manau, kad tai („Bild“ rašinys, – red.) nesąmonė. Juk mes negalime kam nors sakyti, kokiai įtakos zonai jie priklauso“, – tikino J.McCainas.

Senatorius vis dėlto pripažino dar nežinantis ir kartais nesuprantantis Donaldo Trumpo pozicijos Rusijos atžvilgiu: „Bet žinau, kad jis remia NATO ir žada sustiprinti mūsų ginkluotąsias pajėgas.“

Senatorius J.McCainas pripažino dar nežinantis ir kartais nesuprantantis Donaldo Trumpo pozicijos Rusijos atžvilgiu.

Paklaustas apie situaciją Ukrainoje, J.McCainas pripažino, kad šioje šalyje dar daug korupcijos ir oligarchų įtakos: „Apie šiuos dalykus reikia kalbėti, bet reikia pasakyti ir tai, kad Ukraina yra užpulta šalis“. Senatorius užsiminė apie galimybę tiekti Ukrainai ginklus.

„Maidane žmonės drebėjo ne dėl noro būti Rusijos dalimi, o dėl troškimo būti Vakarų pasaulio dalimi“, – pridūrė J.McCainas.

Į Lietuvą, prieš tai – Estiją ir Latviją, kartu su J.McCainu buvo atvykę ir dar du senatoriai – Lindsey Grahamas ir Amy Klobuchar. Viešnagės tikslas – patvirtinti JAV rūpestį dėl Baltijos šalių saugumo ir – netiesiogiai – nuraminti sąjungininkus dėl būsimosios D.Trumpo administracijos pozicijų Rusijos atžvilgiu.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./John McCain
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Johnas McCainas

D.Trumpas per rinkimų kampaniją ne kartą šiltai atsiliepė apie Rusijos prezidentą, be to, dabar nori JAV valstybės sekretoriumi paskirti naftos kompanijos „Exxon Mobil“ vadovą Rexą Tillersoną, kuris pažįsta V.Putiną ir iš jo rankų 2013 metais yra atsiėmęs Tautų draugystės ordiną.

Susitikime su senatoriais dalyvavo ne tik studentai, bet ir Lietuvos diplomatai, parlamentarai, pirmasis Lietuvos valstybės po 1990 metų kovo 11-osios vadovas Vytautas Landsbergis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų