Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2020 02 01 /13:40

JAV Senatui neleidus kviesti liudytojų D.Trumpas veikiausiai bus išteisintas kitą savaitę

JAV Senatas penktadienį atmetė demokratų raginimus išklausyti naujus liudytojus prezidento Donaldo Trumpo apkaltos byloje, paruošdamas dirvą piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi ir trukdymu Kongresui kaltinamo valstybės vadovo išteisinimui ateinančią savaitę.
Donaldas Trumpas Londone
Donaldas Trumpas Londone / „Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr.

Senatoriams 51 balsais prieš 49 priėmus tokį sprendimą, Respublikonų partijos įstatymų leidėjai nurodė, kad balsavimas dėl išteisinimo turėtų įvykti trečiadienį 16 val. Vašingtono (23 val. Lietuvos) laiku.

Tai reikštų, kad prezidento apkaltos teismo procesas nebus baigtas anksčiau antradienio, kai D.Trumpas ruošiasi pasakyti savo metinę kalbą per plenarinę sesiją Kongrese.

Beveik neabejojama, kad valstybės vadovas bus išteisintas Senato, kur respublikonai turi 53, o demokratai – 47 vietas. Norint pašalinti prezidentą iš pareigų reikalinga dviejų trečdalių balsų dauguma.

Du respublikonų senatoriai – Mittas Romney iš Jutos ir Susan Collins iš Meino – kartu su 47 demokratais nubalsavo už siūlymą šaukti papildomus liudytojus ir išnagrinėti daugiau dokumentų per istorinį 45-ojo JAV prezidento teismą.

Demokratų mažumos lyderis Chuckas Schumeris pasmerkė atsisakymą apklausti naujus liudytojus, vykstant tik trečiam per JAV istoriją valstybės vadovo apkaltos procesui. Tokį sprendimą Ch. Schumeras pavadino „didžiule tragedija“.

„Jei prezidentas bus išteisintas neišnagrinėjus liudytojų parodymų ar dokumentų, išteisinamasis nuosprendis neturės jokios vertės“, – tvirtino jis.

„Fiktyvus teismas“

„Deja, Amerika prisimins šią dieną, kai Senatas neatliko savo pareigų, kai Senatas nusigręžė nuo tiesos ir surengė fiktyvų teismą“, – pareiškė Ch.Schumeras.

Demokratai nekantravo apklausti Johną Boltoną, pasirodžius pranešimų, kad buvęs patarėjas nacionalinio saugumo klausimais teigia dar neišleistoje savo knygoje, jog D. Trumpas asmeniškai jam pasakė, kad karinė pagalba Ukrainai turėjo priklausyti nuo Kijevo pasiruošimo atlikti tyrimą dėl Joe Bideno – prezidento potencialaus varžovo demokrato per lapkritį vyksiančius rinkimus.

Šis kaltinimas tapo svarbiausiu argumentu, kai Demokratų partijos kontroliuojami Atstovų Rūmai nubalsavo už apkaltą D.Trumpui dėl įtariamo piktnaudžiavimo valdžia ir trukdymo Kongresui.

Senato daugumos lyderis Mitchas McConnellas pareiškė, kad Atstovų Rūmų prokurorai jau pateikė pakankamai įrodymų savo argumentams pagrįsti, todėl, jo nuomone, papildomų liudininkų šaukti nebūtina.

„JAV Senato dauguma priėjo išvadą, kad daugybės liudytojų parodymai ir daugiau nei 28 tūkst. dokumentų puslapių, pateiktų kaip įrodymai, užtenka, kad būtų galima įvertinti Atstovų Rūmų įgaliotinių kaltinimus ir užbaigti šį apkaltos teismą“, – sakė jis.

„Senatui nereikia iš naujo atlikti tyrimo“, – pridūrė M.McConnellas. – Ši institucija niekada per Senato istoriją nebuvo pristabdžiusi apkaltos proceso, kad būtų pašaukta papildomų liudytojų.“

Anot M.McConnello, jis pasikonsultuos su kolegomis senatoriais, Baltųjų rūmų teisininkais ir Atstovų Rūmų demokratų prokurorais, „siekiant apsispręsti dėl tolesnių veiksmų, mums ruošiantis užbaigti teismo procesą artimiausiomis dienomis“.

„Partietiška apkalta“

Demokratai tikėjosi patraukti savo pusėn pakankamai respublikonų, ragindami išklausyti daugiau liudytojų, tačiau patyrė nesėkmę, Aliaskos senatorei Lisai Murkowski pareiškus, kad ji balsuos prieš naujus parodymus.

„Atsižvelgiant į šios apkaltos šališkumą nuo pat pradžių ir viso proceso metu, priėjau išvadą, kad Senate nebus teisingo teismo“, – sakė L.Murkowski, viena iš keturių respublikonų, kurių balsai buvo laikomi lemiamais liudytojų šaukimo klausimu.

„Nemanau, kad šio proceso tęsimas ką nors pakeis“, – pridūrė įstatymų leidėja.

Toks sensacingas pareiškimas, nuskambėjęs likus vos kelioms minutėms iki penktadienio Senato sesijos, sukėlė naują kontroversiją teismo procese.

Savo naujausiuose pranešimuose apie dar neišleistą J.Boltono knygą laikraštis „The New York Times“ nurodė, kad buvęs Baltųjų rūmų patarėjas tvirtina, jog D.Trumpas gegužę liepė jam padėti spausti Ukrainą pateikti kompromituojančios informacijos apie J.Bideną – bene realiausią pretendentą tapti Demokratų partijos kandidatu į prezidentus.

Remiantis pranešimais, knygoje rašoma, jog tame pokalbyje taip pat dalyvavo D.Trumpo Baltųjų rūmų administracijos vadovas Mickas Mulvaney, kurį demokratai taip pat siekė iškviesti liudyti; D. Trumpo asmeninis advokatas Rudy Giuliani ir Patas Cipollone – Baltųjų rūmų teisininkas, vadovaujantis valstybės vadovo gynybai apkaltos teisme.

JAV vyriausybės paskelbtame pareiškime D.Trumpas paneigė vieną konkretų J.Boltono istorijos aspektą – kad prezidentas liepė jam surengti R.Giuliani ir Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio susitikimą.

R.Giuliani sakė „The New York Times“, kad visi penki minėti veikėjai niekada nesikalbėjo apie Ukrainą. „Tai visiška, kategoriška netiesa“, – pabrėžė jis, remiantis laikraščio straipsniu.

Atstovų Rūmų apkaltos bylos prokurorų vadovas demokratas Adamas Schiffas penktadienį paskutinę minutę mėgino įtikinti Senatą, kad žinia apie J.Boltoną išryškina būtinybę kviesti liudytojus.

„Šis teismo procesas turi būti tiesos paieška, – pareiškė A.Schiffas. – Nebijokime to, ką sužinosime.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų