Dėl šio pažeidimo, paskatinusio Teisingumo departamentą pradėti baudžiamąjį tyrimą, buvo atskleista įslaptintos informacijos apie Ukrainos kovą su įsiveržusiomis Rusijos pajėgomis, taip pat JAV sąjungininkų slaptų vertinimų.
Naujienų agentūros AFP peržiūrėtame dokumente pabrėžiama, kad JAV nerimauja dėl Ukrainos gebėjimo toliau gintis nuo Rusijos smūgių, o laikraštis „The Washington Post“ pranešė, kad kitame dokumente išreikštos abejonės dėl būsimo Kyjivo pajėgų puolimo sėkmės.
„Pastarosiomis dienomis aukštu lygiu bendravome su sąjungininkais ir partneriais, be kita ko, siekdami juos patikinti dėl mūsų pačių įsipareigojimo saugoti žvalgybos informaciją“, – antradienį spaudos konferencijoje sakė A.Blinkenas.
Pasak jo, jis kalbėjosi su savo kolega iš Ukrainos Dmytro Kuleba ir „dar kartą patvirtino mūsų nuolatinę paramą Ukrainai ir jos pastangoms ginti savo teritorinį vientisumą, suverenitetą ir nepriklausomybę“.
L.Austinas, kalbėdamas kartu su A.Blinkenu, taip pat sakė, kad bendravo su savo kolega Ukrainoje Oleksijumi Reznikovu.
„Jis ir vadovybė tebėra susitelkę į užduotį“, – sakė L.Austinas ir pažymėjo, kad „jie turi daug pajėgumų, kurių jiems reikia tolesniam sėkmingam darbui“.
Tikimasi, kad pavasarį Ukraina pradės puolimą prieš įsiveržusias Rusijos pajėgas – tai būtų pirmas didelis šių metų karinis puolimas.
Tačiau viename visiškai slaptame dokumente teigiama, kad griežta Rusijos gynyba ir „nuolatiniai Ukrainos mokymo ir amunicijos tiekimo trūkumai tikriausiai apsunkins puolimo eigą ir padidins aukų skaičių“, pranešė „The Washington Post“.
Oro gynybos klausimai
AFP peržiūrėtame dokumente, pažymėtame slaptumo žyma, išsamiai aprašoma prasta Ukrainos oro gynybos, kuri padėjo apsisaugoti nuo Rusijos smūgių ir neleido Maskvos pajėgoms perimti dangaus kontrolės, būklė.
Tarptautiniai Ukrainos rėmėjai siekė stiprinti šalies oro gynybą, pasitelkdami naujausias ir senesnes technologijas, kad būtų sukurta daugiasluoksnė gynyba, apsauganti nuo atakų skirtinguose aukščiuose.
Tačiau 2023 metų vasario mėnesio dokumente, kurio autentiškumo iš karto nepavyko patvirtinti, teigiama, kad 89 proc. Ukrainos vidutinio ir didelio nuotolio priešlėktuvinės gynybos sudaro sovietinės sistemos SA-10 ir SA-11, ir kad joms netrukus gali pritrūkti šaudmenų.
Remiantis tuo metu naudota amunicija, dokumente prognozuojama, kad Ukrainos SA-11 raketos baigsis kovo pabaigoje, o SA-10 – gegužės pradžioje.
Dokumente teigiama, kad iki gegužės 23 dienos Ukrainos galimybės užtikrinti vidutinio nuotolio oro gynybą fronto linijai apsaugoti „visiškai sumenks“.
Anot „The Washington Post“, kitame dokumente teigiama, jog Egipto prezidentas Abdel Fattahas al Sisi (Abdel Fatahas Sisis) įsakė pagaminti 40 000 raketų Rusijai ir nurodė pareigūnams laikyti tai paslaptyje, kad „būtų išvengta problemų su Vakarais“.
Baltųjų rūmų atstovas nacionalinio saugumo klausimais Johnas Kirby paprieštaravo šiam pranešimui.
„Nematėme jokių požymių, kad Egiptas teikia Rusijai mirtinus ginkluotės pajėgumus, – sakė J. Kirby žurnalistams. – Egiptas yra svarbus saugumo partneris ir toks išlieka.“
Pastarosiomis dienomis „Twitter“, „Telegram“, „Discord“ ir kitose svetainėse buvo rasta dešimtys dokumentų nuotraukų. Kai kurios iš jų taip pat rodytų, kad JAV šnipinėja sąjungininkus ir partnerius, įskaitant Izraelį, Pietų Korėją ir Ukrainą.
Daugelio dokumentų nebegalima rasti tose svetainėse, kuriose jie pirmą kartą buvo paskelbti, o Jungtinės Valstijos, kaip pranešama, siekia, kad jie būtų pašalinti.
Numanomo informacijos nutekėjimo padariniai gali būti dideli, net mirtini, nes gali kilti pavojus JAV žvalgybos šaltiniams, o šalies priešai gali gauti vertingos informacijos.