Baltieji rūmai iki 18 val. vietos (šeštadienio vidurnakčio Lietuvos) laiku turi įvardyti kandidatą, kuris gali pakeisti šiuo metu Pasaulio bankui vadovaujantį Robertą Zoellicką.
Pagal nerašytą susitarimą su Europa šis postas tradiciškai atitenka amerikiečiams.
Tačiau ketvirtadienį Baltųjų rūmų atstovas Jay Carney sakė „negalintis pateikti jokių naujienų Pasaulio banko fronte“.
Taip pat nežinoma, ar Jungtinės Valstijos viešai paskelbs savo pasirinkimą penktadienį, ar lauks, kol kiti kandidatai bus oficialiai patvirtinti Pasaulio banko 25 vykdomųjų direktorių.
Gandų malūno girnos dažnai išspjaudavo dabartinės JAV valstybės sekretorės Hillary Clinton vardą, nesulaukiant jokių žinių po to, kai trečiadienį savo kandidatūrą iškėlė buvęs Kolumbijos finansų ministras ir centrinio banko vadovas Jose Antonio Ocampo.
Pasaulio bankui visada vadovaudavo amerikietis, o Tarptautiniam valiutos fondui (TVF) – europietis, pagal nerašytą susitarimą tarp Vakarų valstybių, gyvuojantį nuo šių institucijų įkūrimo prieš beveik 70 metų.
J.A.Ocampo, kuris šiuo metu dirba profesoriumi Kolumbijos universitete, taip pat sakė, kad į Pasaulio banko vadovo postą kandidatuoja Nigerijos finansų ministrė Ngozi Okonjo-Iweala.
Vienas Pasaulio bankui artimas šaltinis patvirtino šią žinią, nurodęs, kad N.Okonjo-Iwealos vardas „sukasi“ ir kad ją tikriausiai pasiūlys Pietų Afrikos Respublika.
„Tai nepaprastai rimta kandidatūra: ji yra moteris, juodaodė, finansų ministrė ir Pasaulio bankui gerai žinomas žmogus“, nes dirbo jo vadybos direktore 2007-2011 metais, teigė šaltinis.
„Tai kelia milžinišką spaudimą JAV pusei... Jie turės pasiūlyti aukšto profilio kandidatą“, – pridūrė jis.
Pasaulio bankui visada vadovaudavo amerikietis, o Tarptautiniam valiutos fondui (TVF) – europietis, pagal nerašytą susitarimą tarp Vakarų valstybių, gyvuojantį nuo šių institucijų įkūrimo prieš beveik 70 metų.
Tačiau abiejų organizacijų, kurių narės yra 187 šalys, tradicinis valdymo modelis labai nepatinka besivystančioms ir kylančios ekonomikos šalims, siekiančioms, kad jų interesams būtų skiriama daugiau dėmesio, didėjant šių valstybių indėliui pasaulinėje ekonomikoje.
Kova dėl Pasaulio banko vadovo posto prasidėjo, R.Zoellickas vasario 15 dieną paskelbus, kad jis atsistatydins, kai birželio 30 dieną baigsis jo kadencija.
H.Clinton vardas buvo vienas iš dažniausiai minimų, sklindant gandams apie kandidatus, kuriuos galėtų pasiūlyti JAV prezidentas Barackas Obama. Prestižinis postas taip pat pranašaujamas JAV ambasadorei prie Jungtinių Tautų (JT) Susan Rice, senatoriui demokratui Johnui Kerry ir buvusiam JAV iždo sekretoriui Larry Summersui.
Nors H.Clinton ne kartą tvirtino, kad šis darbas jos nedomina, labai tikėtina, kad ji gali paklusti Baltųjų rūmų spaudimui, sakė Pasaulio bankui artimas šaltinis.
Jeigu šis scenarijus neišsipildytų, „Rice perspektyvos atrodo stipriausios“, pridūrė jis, tačiau pažymėjo, kad „Summersas taip pat ne visiškai nurašytas“.
Tuo tarpu pats savo kandidatūrą iškėlęs amerikietis ekonomistas Jeffrey Sachsas (Džefris Saksas) sulaukė mažų besivystančių valstybių palaikymo.
Kolumbijos universiteto Žemės instituto direktorius J.Sachsas dešimtmečius dirbo ekonomikos plėtros ir skurdo mažinimo srityje, taip pat vadovavo JT Tūkstantmečio plėtros tikslų projektui.