„Ateina laikas, kai tenka pasakyti „gana“, – sakė su anonimiškumo sąlyga kalbėjęs valdininkas.
Jo teigimu, Pekinas „akivaizdžiai piktnaudžiavo savo laisva ir atvira prieiga“ prie JAV visuomenės, vykdydamas operacijas, per kurias neteisėtai rinko amerikiečių intelektinę nuosavybę.
„Hjustonas yra tvirtas įrodymas, kad esame rimtai nusiteikę“, – pridūrė pareigūnas.
Antradienį Valstybės departamentas liepė Kinijos konsulatui didžiausiame Teksaso mieste iki penktadienio užsidaryti.
Išvežant daiktus ir įrangą ištisas dienas ir naktis kursavo sunkvežimiai, o trečiadienį virš pastato buvo pakilę dūmai – tai reiškia, kad Kinijos pareigūnai tikriausiai degino dokumentus.
Anksti penktadienį keli Kinijos pareigūnų, dėvėdami apsaugos nuo COVID-19 kaukes, buvo pastebėti kraunantys didelius maišus į perkraustymo bendrovės „U-Haul“ sunkvežimius ir metantys maišus į netoliese esančias šiukšlių konteinerius.
Vienas Teisingumo departamento pareigūnas, taip pat pageidavęs likti anonimas, žurnalistams sakė, kad nors JAV yra pasiruošusios toleruoti tam tikras užsienio misijų pastangas šnipinėti ar vogti intelektinę nuosavybę, veikla Hjustono konsulate buvo „gerokai peržengusi ribas“.
Teigiama, kad ši veikla apėmė nurodymus kinų studentams ir tyrėjams įsigyti tam tikrą informaciją bei technologijas, verbuoti amerikiečius į jų technologijų programą, taip pat persekioti Jungtinėse Valstijose gyvenančius Kinijos disidentus.
Viešai paskelbti tokio elgesio pavyzdžiai, apie kuriuos sužinota iš virtinės baudžiamųjų bylų per pastaruosius trejus metus, „tėra ledkalnio viršūnė“, palyginti su tuo, kas iš tikrųjų žinoma JAV žvalgybos tarnyboms, pareiškė Teisingumo departamento valdininkas.
Vienas amerikiečių žvalgybos pareigūnas žurnalistams sakė, kad mokslo ir technologijų paslapčių „rinkėjai“ Hjustono konsulate „elgėsi ypač agresyviai ir sėkmingai“.
Anksti penktadienį Pekinas ėmėsi atsakomųjų veiksmų, liepdamas Vašingtonui uždaryti savo konsulatą Čengdu mieste Sičuano provincijoje.