Šią programą 2013-aisiais pradėjo tuometinio JAV prezidento Baracko Obamos administracija. Jos tikslas buvo daryti spaudimą B.al Assadui ir priversti jį pasitraukti iš valdžios.
Tiesa, kai po dvejų metų Rusija Sirijoje dislokavo savo pajėgas, net programos rėmėjai ėmė abejoti jos efektyvumu.
Pareigūnų teigimu, toks sprendimas atspindi D.Trumpo norą surasti būdų dirbti su Rusija. Maskva remia B.al Assadą, todėl prieš jo režimą nukreiptą programą laiko savo interesų puolimu.
Be to, toks D.Trumpo administracijos žingsnis įrodo labai ribotą Vašingtono norą nuversti B.al Assadą.
Maskvai naudingas sprendimas
Dar prieš tris mėnesius JAV apkaltino B.al Assadą prieš civilius panaudojus cheminį ginklą. Atsakydamas į tokį išpuolį, D.Trumpas įsakė atakuoti Sirijos oro bazę.
Jungtinių Tautų (JT) ambasadorė Nikki Haley sakė, kad „šioje teritorijoje jokiu būdu nematome taikos tol, kol Assadas vadovaus Sirijos vyriausybei“.
N.Haley: „Šioje teritorijoje jokiu būdu nematome taikos tol, kol Assadas vadovaus Sirijos vyriausybei.“
Pareigūnų teigimu, D.Trumpas sprendimą nutraukti CŽV programą priėmė beveik prieš mėnesį, kai Ovaliniame kabinete susitiko su CŽV direktoriumi Mike'u Pompeo ir patarėju nacionalinio saugumo klausimais Herbertu Raymondu McMasteriu.
Tai įvyko dar prieš liepos 7-osios susitikimą su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.
Po D.Trumpo ir V.Putino susitikimo JAV ir Rusija paskelbė remsiančios paliaubas pietvakarių Sirijoje. Šioje dalyje ilgą laiką veikė CŽV remiami sukilėliai.
JAV prezidentas šį paliaubų susitarimą apibūdino kaip vieną konstruktyvių darbo santykių su Maskva pliusų.
Tiesa, anonimais norėję likti JAV pareigūnai tikina, kad paramos prieš B.al Assado režimą kovojantiems sukilėliams nutraukimas nebuvo paliaubų derybų sąlyga.
JAV pareigūnas: „Tai – reikšmingas sprendimas. Putinas nugalėjo Sirijoje.“
D.Trumpo susitarimai su Rusija patenka po padidinamuoju stiklu, kadangi šiuo metu vyksta tyrimas dėl galimos Kremliaus įtakos 2016-ųjų rinkimams.
Neabejojama, kad tokį D.Trumpo sprendimą Maskva įvertins itin palankiai, kadangi Rusija nuo intervencijos Sirijoje pradžios 2015-aisiais kovoje su šiais sukilėliais metė dideles pajėgas.
Keletas programą remiančių dabartinių ir buvusių pareigūnų tokį Baltųjų rūmų žingsnį vertina kaip didžiulę Rusijai daromą nuolaidą.
„Tai – reikšmingas sprendimas, – sakė anonimu norėjęs likti dabartinis pareigūnas. – Putinas nugalėjo Sirijoje.“
„Rusijos spąstai“
Užbaigus CŽV programą, JAV veiksmai Sirijoje apsiribos oro kampanija prieš „Islamo valstybę“ (IS) ir parama mokymais bei ginkluote kurdų sukilėliams. Pastarieji kovoje dėl vienos iš IS tvirtovių Rakos įgavo pranašumą.
Panašu, kad ilgalaikė D.Trumpo administracijos strategija, kuri turėtų padėti nugalėti IS, apima bandymus sujungti keletą regioninių paliaubų susitarimų tarp JAV remiamų sukilėlių, Sirijos vyriausybės ir Rusijos.
Kai kurie analitikai mano, kad sprendimas užbaigti CŽV programą greičiausiai suteiks daugiau galios radikalioms grupuotėms Sirijos viduje ir pakenks JAV, kaip patikimos sąjungininkės, įvaizdžiui.
Ch.Listeras: „Patekome į Rusijos spąstus. Nuosaikų pasipriešinimą darome vis labiau ir labiau pažeidžiamą... Mes tikrai užkertame jam kelią.“
„Patekome į Rusijos spąstus, – sakė Charlesas Listeras iš tyrimų centro „Middle East Institute“. – Nuosaikų pasipriešinimą darome vis labiau ir labiau pažeidžiamu... Mes tikrai užkertame jam kelią.“
JAV žvalgybos pareigūnai spėja, kad sukilėlių pergalės mūšio lauke 2015-aisiais palengvino Rusijos apsisprendimą dėl tiesioginės karinės intervencijos stojant į B.al Assado pusę.
Kai kurie JAV pareigūnai ir šalies sąjungininkai regione skatino B.Obamą į tokį Rusijos sprendimą atsakyti aprūpinant sukilėlius pažangiais kovos lėktuvais, padėsiančiais geriau apsiginti.
Tačiau B.Obama nesiryžo to padaryti bijodamas, kad JAV gali įsitraukti į konfliktą su Rusija.
I.Goldenbergas: „Negalime sau leisti visiško šios jėgos apleidimo. Jei jie visiškai nutraukia pagalbą sukilėliams, tai yra milžiniška strateginė klaida.“
Aukšto rango JAV pareigūnai sako, kad paramos programa bus nutraukta per ateinančius keletą mėnesių.
Taip pat įmanoma, kad dalis paramos bus nukreipta į kitas misijas, pavyzdžiui, kovą su IS ar siekį užtikrinti, jog sukilėliai galėtų apsiginti nuo atakų.
„Negalime sau leisti visiško šios jėgos apleidimo, – teigė I.Goldenbergas. – Jei jie visiškai nutraukia pagalbą sukilėliams, tai yra didžiulė strateginė klaida.“
JAV pareigūnai tikina, kad sprendimą remia ir Jordanija, kurioje kai kurie sukilėliai buvo apmokomi. Panašu, kad toks žingsnis yra didesnės D.Trumpo administracijos strategijos koncentruotis į derybas dėl paliaubų su Rusija dalis.
Senos D.Trumpo abejonės
D.Trumpas šiai programai nepritarė jau seniai. Beveik iškart po rinkimų jis laikraščiui „The Wall Street Journal“ išreiškė abejones, ar JAV turėtų remti prieš B.al Assado režimą kovojančius sukilėlius.
„Mano požiūris yra toks, kad kovoji su Sirija, Sirija kovoja su IS, o tu turi atsikratyti IS. Rusija dabar visiškai remia Siriją, dabar turi Iraną, kuris dėl mūsų tampa galingesniu, kuris irgi remia Siriją.
Dabar remiame prieš Siriją kovojančius sukilėlius, ir nė nenumanome, kas tie žmonės yra.“
Be to, 2014-aisiais, dar prieš pasiskelbdamas kandidatu į JAV prezidento postą, D.Trumpas rašė manantis, kad nuosaikūs sukilėliai – neatskiriama IS dalis.
„Vadinamieji „nuosaikūs“ Sirijos sukilėliai, po Obamos kreipimosi prisiekę ištikimybę IS. Mes neturėtumėme tiekti jiems ginklų!“ – tviteryje rašė būsimasis JAV vadovas.
Tai nėra tiesa, kadangi tokios JAV remiamos sukilėlių grupės kaip Laisvosios Sirijos Armija (FSA) ar Pietų Frontas (SF) nėra nei teroristinės, nei priklauso „Islamo valstybei“.
Idėją, kad „visi sukilėliai yra teroristai“, B.al Assado rėmėjai skleidė dar prieš Rusijos intervenciją 2015-aisiais. Ši idėja tapo pagrindiniu B.al Assado apologetų iš Rusijos argumentu.
Vis dėlto patį Sirijos prezidentą galima laikyti vienu daugiausia mirčių atnešusių konflikto dalyvių, rašo „The American Interest“.
„Pagrindinis derybų argumentas“
Anksčiau šį mėnesį, praėjus penkioms dienoms nuo paliaubų pietryčių Sirijoje įsigalėjimo, D.Trumpas nurodė, kad su Maskva deramasi ir dėl kito susitarimo.
D.Trumpas: „Mes dirbame dėl antrų paliaubų labai sudėtingoje Sirijos dalyje. Jei mums pavyks pasiekti jas ir dar keletą, mums staiga nebereikės paleidinėti kulkų Sirijoje.“
„Mes dirbame dėl antrų paliaubų labai sudėtingoje Sirijos dalyje. Jei mums pavyks pasiekti jas ir dar keletą, mums staiga nebereikės paleidinėti kulkų Sirijoje“, – tikino JAV prezidentas.
Baigiantis B.Obamos prezidentavimo laikotarpiui, kai kurie pareigūnai palaikė CŽV programos nutraukimo idėją, sakydami, kad sukilėlių veikla be didesnio JAV įsitraukimo bus neefektyvi.
Tačiau programą palaikė dauguma aukšto rango B.Obamos patarėjų, teigusių, kad JAV negali apleisti sąjungininkių ant žemės ir nuosaikios opozicijos, kadangi tai pakenktų JAV autoritetui regione.
Net ir tie, kurie ilgalaikės programos vertės atžvilgiu išliko skeptiški, įvardijo ją kaip pagrindinį argumentą derybose su Maskva dėl Sirijos ateities.
„Žmonės pradėjo mąstyti apie programos nutraukimą, bet tai nėra kažkas, ką darytum nemokamai, – sakė buvęs Baltųjų rūmų pareigūnas. – Atsisakyti šios programos nieko negaunant mainais būtų kvaila.“