JAV sustabdė Kosovo dalyvavimą karinėse pratybose dėl išaugusios įtampos su serbais

Jungtinės Valstijos antradienį pranešė sustabdančios Kosovo dalyvavimą vienose karinėse pratybose ir tai yra pirmoji sankcija dėl Prištinos sprendimo paskirti etninių albanų merus, smarkiai padidinusio įtampą su serbų mažuma.
Latvijos kariai Kosove
Latvijos kariai Kosove

Vakarų valstybės, istoriškai rėmusios Kosovą, paragino švelninti padėtį po to, kai dėl merų paskyrimo kilo susirėmimų su etniniais serbais. Per susirėmimus pirmadienį buvo sužeista 30 NATO vadovaujamų taikdarių.

JAV ambasadorius Prištinoje Jeffrey Hovenieras sakė, kad Kosovas buvo pašalintas iš balandžio–birželio mėnesiais vykstančių pratybų „Defender 23“, kuriose dalyvavo daugiau kaip 20 šalių.

„Kosovui šios pratybos baigtos“, – vietos žiniasklaidai Prištinoje teigė J.Hovenieras.

JAV vadovavo NATO 1999 metų operacijai, kai serbų pajėgos buvo išstumtos iš Kosovo, ir nuo to laiko remia šią teritoriją, kurioje daugumą sudaro albanai, ir remia jos 2008 metais paskelbtą nepriklausomybės deklaraciją. Belgradas Kosovo nepriklauusomybės kategoriškai nepripažįsta.

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas naujame pareiškime dar kartą sukritikavo Kosovo ministrą pirmininką Albiną Kurti dėl sprendimo merų klausimu, sakydamas, kad tai smarkiai ir be reikalo padidino įtampą.

„Raginame visas šalis imtis neatidėliotinų veiksmų įtampai mažinti“, – teigiama A.Blinkeno pareiškime. Jame taip pat nepriimtinu vadinamas smurtas prieš taikdarius.

J.Hovenieras pagrasino beprecedenčiu žingsniu nutraukti diplomatinę paramą ir veiklą siekiant tarptautinio šios mažytės Balkanų teritorijos, kurios nepriklausomybei taip pat priešinasi Rusija, Kinija ir kelios Europos valstybės, pripažinimo.

„Nerasite daug entuziazmo iš Jungtinių Valstijų pusės reaguoti į kitus Kosovo interesus, pavyzdžiui, bendrauti su Kosovo nepripažįstančiomis šalimis arba aktyviai dirbti siekiant Kosovo europinės ar euroatlantinės trajektorijos“, – sakė J.Hovenieras.

JAV ambasadorius pridūrė, kad „veiksmai, kurių ėmėsi Kosovo vyriausybė.. sukūrė šią krizės atmosferą šiaurėje“.

Susirėmimai šiaurės Kosove kilo, kai Prištinos vyriausybė, pasitelkusi policijos pajėgas, bandė šiauriniuose miestuose, kuriuose daugumą sudaro serbai, paskirti etninių albanų merus. Serbai buvo boikotavę vietos rinkimus.

Situacija tapo nekontroliuojama po to, kai serbai bandė įsiveržti į meriją šiauriniame Zvečano mieste, o Kosovo policija juos atstūmė panaudodama ašarines dujas.

NATO vadovaujamos taikos palaikymo pajėgos Kosove (KFOR), naudodamos skydus ir lazdas, bandė išsklaidyti smurtautojus, tačiau sulaukė akmenų, butelių ir Molotovo kokteilių krušos.

KFOR duomenimis, iš viso per susirėmimus buvo sužeista 30 taikdarių – 11 italų ir 19 vengrų.

Taip pat buvo sužeisti 52 protestuotojai, trys iš jų – sunkiai, o penki susirėmimuose dalyvavę serbai buvo suimti.

Trečiadienį Šiaurės Kosove toliau tvyro didelė įtampa, šimtams etninių serbų vėl susirinkus prie Zvečano merijos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai