Naujajame Orleane įsikūrusio 5-osios apygardos apeliacinio teismo sprendimu laikinai panaikinama trečiadienį paskelbta nutartis ir iš esmės vėl uždraudžiama nutraukti nėštumą, kai jau galima fiksuoti vaisiaus širdies plakimą.
Trečiadienį vakare JAV apygardos teisėjas Robertas Pitmanas preliminariai patenkino prezidento Joe Bideno administracijos prašymą blokuoti įstatymo taikymą, kol vyks tolesnis bylinėjimasis.
Griežtą nuomonę pateikęs R.Pitmanas Teksaso įstatymą pavadino „akivaizdžiai nekonstituciniu“, teigdamas, kad jis kertasi su 1973-iaisiais byloje „Roe v. Wade“ priimtu istoriniu sprendimu, kuriuo Aukščiausiasis Teismas įtvirtino moters teisę į abortą.
Teksaso generalinis prokuroras respublikonas Kenas Paxtonas paskubėjo apskųsti R.Pitmano nutartį, o vėlai penktadienį jo apeliacija buvo patenkinta.
„Šįvakar sulaukėme puikios žinios, – vėliausią sprendimą socialiniame tinkle „Twitter“ komentavo K.Paxtonas. – Kiekviename žingsnyje kovosiu su federalinės valdžios įgaliojimų viršijimu.“
Abortus ribojančių įstatymų buvo priimta ir kitose respublikonų vadovaujamose valstijose, tačiau teismai tuos teisės aktus panaikino, nes jie pažeidė „Roe v. Wade“ nustatytą precedentą.
Sprendimas priimtas kai kurioms Teksaso klinikoms pradėjus vėl siūlyti aborto paslaugas nuo įstatymo įsigaliojimo rugsėjo 1-ąją.
Kontroversiškas teisės aktas draudžia abortą nuo akimirkos, kai galima fiksuoti vaisiaus širdies plakimą. Paprastai tai būna šešta nėštumo savaitė – kai daugelis moterų tuo metu net nežino, kad yra nėščios.
Be to, teisės aktas leidžia bet kam patraukti į teismą bet kokį asmenį, padėjusį atlikti abortą. Skundą pateikęs žmogus gali gauti 10 tūkst. JAV dolerių premiją, jei jo apskųstas asmuo patraukiamas atsakomybėn. Pasak kritikų, ši nuostata faktiškai skatina žmones savivaldžiauti.
Įstatyme nėra išimčių išžaginimo ar incesto atvejams. Vienintelė jame numatyta išimtis yra atvejai, kai nėštumas kelia pavojų moters sveikatai.
Ši iniciatyva, laikoma platesnių konservatorių pastangų suvaržyti abortus šalyje dalimi, papiktino visuomenę.
Praėjusį savaitgalį Jungtinėse Valstijose dešimtys tūkstančių moterų išėjo į gatves protestuoti prieš bandymus suvaržyti reprodukcines teises.
Moterų teisių gynėjai ragina Kongresą įtvirtinti teisę į abortą federaliniu įstatymu, kad ji būtų apsaugota nuo bet kokio galimo nepalankaus Aukščiausiojo Teismo sprendimo.
Prieš dvi savaites demokratų kontroliuojami Atstovų Rūmai priėmė atitinkamą teisės akto projektą, tačiau jis neabejotinai nesulauks palaikymo Senate, kur respublikonai turi pakankamai balsų jį blokuoti.
Jei teismas panaikintų 1973-iųjų sprendimą byloje „Roe v. Wade“, kiekviena valstija pati spręstų, uždrausti ar leisti abortus.
Tai reikštų, kad 36 mln. moterų 26-iose valstijose – beveik pusė vaisingo amžiaus amerikiečių moterų – tikriausiai netektų teisės į abortą, nurodo ne pelno organizacija „Planned Parenthood“.