„JAV gins savo NATO partneres be jokių „ar“ „ir“ bei „bet“, – antradienį Atlanto Tarybos surengtoje konferencijoje Vašingtone pareiškė JAV viceprezidentas Joe Bidenas.
Jam pritardamas valstybės sekretorius Johnas Kerry pridūrė, kad bet kokie Rusijos veiksmai prieš NATO šalis sulauktų rimtų pasekmių.
Kremlius turi labai aiškiai suprasti, kad NATO teritorija yra neliečiama, – sakė J.Kerry.
„Kremlius turi labai aiškiai suprasti, kad NATO teritorija yra neliečiama. Mes ginsime kiekvieną jos trupinėlį“, – pabrėžė J.Kerry.
Šie JAV pareigūnų komentarai yra skirti Estijai, Latvijai ir Lietuvai nuraminti bei nubrėžti griežtą raudoną liniją Rusijai.
Priežasčių abejoti yra
Tačiau iki šiol yra priežasčių, dėl kurių Putinas galėtų abejoti JAV ryžtu. Viena iš jų – prezidento Baracko Obamos atsitraukimas Sirijoje, kai iš pradžių braižęs raudonas linijas dėl cheminių ginklų naudojimo, galiausiai jis jų nesilaikė. Diplomatai tikina, kad šis sprendimas pažeidė tarptautinį JAV patikimumą.
Be to, abejonių, ar griežti žodžiai neliktų tik žodžiais kelia tai, kad Amerikos visuomenė pastaruoju metu vis dažniau pasisako už tai, kad JAV turėtų sumažinti savo vaidmenį pasaulyje.
Istoriškai amerikiečiai visada rėmė JAV įsipareigojimus ginti NATO šalis, jei nors viena jų būtų užpulta. Tačiau dabar B.Obamos adminstracija vis labiau spaudžiama sumažinti savo vaidmenį užsienyje.
Šią savaitę atliktose visuomenės apklausose 47 proc. amerikiečių pasisakė už tai, kad JAV vaidmuo tarptautiniuose konfliktuose turėtų būti mažinamas.
Parama B.Obamos bandymui išspręsti Ukrainos krizę taip pat sumažėjusi. Prieš mėnesį už tai, kad JAV padėtų Ukrainai, pasisakė 43 proc. amerikiečių, dabar – 37 proc.
V.Putinas tikrina ribas
Tuo tarpu V.Putinas ateityje gali bandyti patikrinti JAV ir Europos stiprybę, ypač, jei jam pavyks išsisukti nuo griežto atsako dėl veiksmų Ukrainoje, mano Stephenas Hadley, buvęs JAV prezidento George'o W. Busho patarėjas nacionalinio saugumo klausimais.
„Manau, kad susiję su NATO ir Europos Sąjungos išbandymu, nes, jei jis imtųsi veiksmų Baltijos šalyse, o mes nereaguotume, tai būtų 5-ojo straipsnio galiojimo pabaiga, tai būtų NATO pabaiga“, – konferencijoje sakė S.Hadley.
„Iš esmės mes kalbame ne tik apie Rusijos imperijos atkūrimą, o apie pastangas patikrinti, kaip toli jis gali eiti griaudamas NATO ir ES“, – pridūrė jis.