Šis britų dienraštis cituoja Vokietijos leidinio „Frankfurter Allemeigne Zeitung“ (FAZ) šaltinius Briuselyje, kurie pasakojo apie Londono atžvilgiu išties įdomias ir iškalbingas derybas, vykusias praėjusį trečiadienį Dauning gatvėje.
Esą J.C.Junckeris iš pradžių abejojo, ar derėtų vykti į Londoną. Juk Th.May buvo ką tik paskelbusi pirmalaikius rinkimus, tad EK pirmininkas manė, kad jam nederėtų kištis į kampaniją prieš balsavimą.
Galiausiai jis, kaip EK pirmininkas, nusprendė priimti kvietimą, nes pagal pareigas turi bendrauti su visomis 28 ES narėmis. Be to, Briuselyje po trijų dienų turėjo vykti specialus 27 šalių narių viršūnių susitikimas – J.C.Junckeris iš Ūkanotojo Albiono norėjo grįžti su svarbia informacija.
Tiesa, dabar galima teigti, kad Th.May greičiausiai nebūtų liūdėjusi, jei susitikimo su J.C.Junckeriu būtų pavykę išvengti – visos jo detalės atsidūrė spaudoje. O britams, pradėjusiems „Brexit“ procesą, jos iš tiesų nemalonios.
Praėjusio trečiadienio susitikimas prasidėjo bučiniais į skruostą.
Bet jam baigiantis J.C.Junckeris pareiškė Th.May: „Dauning gatvę palieku dešimt kartų skeptiškesnis nei anksčiau.“
ES delegacija stebėjosi
Diskusijos prasidėjo gana maloniai. Bet, kaip sakė FAZ šaltiniai, šnekučiuojantis prieš formalius pietus laukiamajame, Th.May svečiui pareiškė nenorinti kalbėtis vien apie „Brexit“ – yra ir kitų reikalų pasaulyje, kuriuos reikia aptarti.
„Pavyzdžiui?“ – iš karto paklausė J.C.Junckeris.
Jis žinojo, ką nori aptarti. Kaip tik to trečiadienio rytą ES turėjo iš naujo dėlioti Bendrijos biudžetą, kad būtų galima tvarkytis su tokiomis problemomis kaip migrantų krizė, kurios dar prieš kelerius metus nebuvo galima numatyti.
Th.May svečiui pareiškė nenorinti kalbėtis vien apie „Brexit“ – yra ir kitų reikalų pasaulyje, kuriuos reikia aptarti.
Bet praėjusį pirmadienį J.C.Junckeris gavo laišką iš Jungtinės Karalystės nuolatinio ambasadoriaus ES Timo Barrow, jame jis aiškina, kad dėl paskelbtų rinkimų Londonas negalės pritarti bet kokioms Bendrijos biudžeto pataisoms.
EK pirmininkas sunerimo – o kas jei tai britų pasirinktas būdas parodyti ES, kokių problemų Jungtinė Karalystė gali sukelti, jei negaus, ko nori? Ir tiesiai paklausė Th.May: „Ką, po galais, visa tai turėtų reikšti?“
Th.May paaiškino, kad Jungtinėje Karalystėje galioja vadinamoji „purdah“ taisyklė, pagal kurią prieš rinkimus valdžia negali priimti sprendimų, kurie galbūt surištų rankas kitai vyriausybei. J.C.Junckeris nenusileido: „Tai gal negalite kalbėtis ir apie „Brexit?“
Iš tiesų Th.May labiausiai norėjo diskutuoti apie „Brexit“. Susitikime dalyvavo ne tik ji su J.C.Junckeriu, bet ir „Brexit“ sekretorius Davidas Davisas, vyriausiasis ES derybininkas Michelis Barnier ir kiti pareigūnai.
Pokalbiai nebuvo labai karšti, bet įtampos nestigo. Pasak FAZ šaltinių, ES atstovus nustebino D.Daviso pastangos pralaužti ledus – jis išdrįso pasigirti praeityje sėkmingai kovojęs prieš Th.May siūlytus įstatymus dėl stebėjimo ES Teisingumo teisme.
Kaip pranešama, Briuselio delegacija po to su nuostaba svarstė, ar D.Davisas, priminęs premjerei jos klūptelėjimą, galės po rinkimų likti poste.
Th.May taip pat nustebino europiečius pabrėždama, kad viskas turi likti slapta.
EK atstovas tuoj pat atsakė, kad pagal įstatymus Komisija negali neinformuoti Europos Parlamento apie derybas.
„Iliuzijos dėl derybų“
Vis dėlto patį J.C.Junckerį nemaloniausiai nuteikė pačių diskusijų turinys. EK pirmininkas laikomas itin patyrusiu derybininku, randančiu išeitį iš kebliausių situacijų.
Visas optimizmas esą išgaravo, kai Th.May pradėjo kalbėti, kad Jungtinėje Karalystėje gyvenantys ES šalių piliečiai ateityje bus laikomi tokiais užsieniečiais kaip ir kitų valstybių piliečiai, kad derybos dėl prekybos turėtų prasidėti britams dar nesusimokėjus sąskaitų ES, kad Londonas techniškai išvis nieko neskolingas Bendrijai.
„Theresa May pareiškė, kad JK nori pirmiau aptarti ateitį, o tik tada 50-ojo straipsnio detales. ES pusei pasirodė panašu, kad ji gyvena net ne Marso planetoje, o visatoje labai toli“, – teigė vienas šaltinis.
Kai Th.May pasiūlė paversti „Brexit“ sėkmingu procesu, J.C.Junckeris iškart atšovė: „Brexit“ negali būti sėkmingas.“
Panašią nuomonę susidarė ir J.C.Junckeris, kuris vos išėjęs iš rezidencijos Dauning gatvėje paskambino Vokietijos kanclerei Angelai Merkel ir pareiškė: „May gyvena iliuzijomis, ji – paraleliniame pasaulyje.“
„Junckerio atsakymas buvo ramus ir sarkastiškas. Jis atsisuko į Barnier, tada – vėl į May, ir pareiškė, kad nėra jokios prasmės surengti pirmąjį susitikimą, jei JK nepriima politinės realybės ir ES-27 vienybės“, – teigė „The Guardian“ šaltinis.
Be to, kai Th.May pasiūlė paversti „Brexit“ sėkmingu procesu, J.C.Junckeris iškart atšovė: „Brexit“ negali būti sėkmingas.“
Kitą rytą turbūt neatsitiktinai A.Merkel Bundestage išreiškė Vokietijos viltį, kad derybos dėl „Brexit“ vyks kantriai, ir pridūrė: „Mieli kolegos, galbūt jūs galvojate, kad tai savaime suprantama, bet manau, jog pasakyti reikia labai aiškiai.
Jaučiu, kad kai kas Didžiojoje Britanijoje turi iliuzijų dėl derybų, tačiau tai laiko švaistymas.“
Th.May dabar tenka kalbėti apie „Briuselio gandus“ ir neigti pranešimus apie ginčus susitikimo metu. Šiuo metu Briuselyje kalbama, kad J.C.Junckeris galimybę, jog derybos dėl „Brexit“ žlugs, laiko didesne nei 50 proc.