Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Jemeno prezidentas Ali Abdullah Salehas sutiko atsistatydinti per 30 dienų

Jemeno prezidentas Ali Abdullah Salehas sutiko su Persijos įlankos regiono tarpininkų pasiūlymu per 30 dienų atsistatydinti ir perduoti valdžią savo pavaduotojui – mainais į teisinę neliečiamybę.
Ali Abdullah Salehas
Ali Abdullah Salehas. / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Tai visiškas šio 32 metus valdžiusio autokratinio lyderio pozicijos pasikeitimas.

Septynių opozicinių partijų koalicija šeštadienį paskelbė, kad taip pat priėmė minėtą susitarimą, tačiau – su išlygomis. Net jei visi nesutarimai bus išspręsti, tos partijos nekalba už visus šimtus tūkstančių protestuotojų, siekiančių prezidento nušalinimo. Be to, jau atsiranda ženklų, kad susitarimas tokiomis sąlygomis nenutrauks konfrontacijos gatvėse.

Persijos įlankos bendradarbiavimo taryba, kurią sudaro šešios valstybės ir kuriai priklauso įtakinga Saudo Arabija, stengėsi tarpininkauti dėl krizės užbaigimo Jemene – nestabilioje valstybėje Arabijos pusiasalio pietiniame pakraštyje.

Pagal naujausią projektą Jemeno parlamentas suteiktų A.A.Salehui teisinę apsaugą nuo baudžiamojo persekiojimo. Prezidentas per 30 dienų įteiktų parlamentui atsistatydinimo raštą ir perduotų valdžią viceprezidentui, kuris surengtų naujus prezidento rinkimus.

Opozicijos atstovas Mohammedas Kahtanas Persijos įlankos bendradarbiavimo tarybos iniciatyvą pavadino pozityvia ir sakė, kad visi opozicinių partijų lyderiai su ja sutiko.

Nuo sausio pabaigos, kai Jemene kilo protestai, per susirėmimus su saugumo pajėgomis ir prezidento šalininkais žuvo daugiau kaip 130 žmonių.Tačiau M.Kahtanas išvardijo kelias išlygas. Jis sakė, kad opozicija atmeta pasiūlymo projekte esantį raginimą per septynias dienas po susitarimo pasirašymo suformuoti nacionalinės vienybės vyriausybę ir nori, kad pirma atsistatydintų A.A.Salehas.

„Mes turėtume prisiekti Salehui, kuris jau prarado savo legitimumą“, – paaiškino jis.

Jaunimo judėjimo, kuris yra vienas pagrindinių gatvių protestų organizatorių, atstovas Khaledas al Ansi sakė, jog bet koks susitarimas, kuriuo prezidentas būtų ginamas nuo baudžiamojo persekiojimo, yra nepriimtinas.

Prezidentas turėtų būti laikomas atsakingas už protestuotojų žudymą ir korupciją, sakė jis.

„Revoliucijos jaunimas atmeta bet kokią iniciatyvą, kuria prezidentui, kolaboravusiam dėl civilių žudymo ir korupcijos, suteikiama teisinė neliečiamybė, – sakė atstovas. – Persijos įlankos bendradarbiavimo tarybos iniciatyva iš esmės pažeidžiami pagrindiniai teisingumo principai.“

Nuo sausio pabaigos, kai Jemene kilo protestai, per susirėmimus su saugumo pajėgomis ir prezidento šalininkais žuvo daugiau kaip 130 žmonių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos