Šventoji ugnis „įsižiebė“ puošnioje edikuloje – nedidelėje koplyčioje, kuri, tikima, pastatyta virš Jėzaus Kristaus kapo, meldžiantis Jeruzalės patriarchui Teofilui III.
Tikima, kad per kasmetinį ritualą, atliekamą nuo IV šimtmečio ir simbolizuojantį Kristaus prisikėlimą, dangiškoji ugnis uždega graikų ortodoksų patriarchų laikomas žvakes.
Prieš „šventosios ugnies nužengimą“ įvyko sudėtinga ceremonija: koplytėlė buvo kruopščiai patikrinta, siekiant įsitikinti, kad joje nėra nieko, kas leistų patriarchui įžiebti ugnį įprastais būdais, o ant jos durų buvo uždėtas didelis vaško antspaudas.
Triskart apėjęs puošnią šventovę, skambant šūksniams „Axios“ (Jis vertas), patriarchas įžengia į vietą, kurioje, kaip tiki ortodoksai, katalikai ir daugelis kitų krikščionių, buvo palaidotas Kristus. Prieš šią ceremoniją patriarchas visada apieškomas, kad į šventovę neįsineštų degtukų arba žiebtuvėlio, kuriuo galėtų uždegti žvakes.
Šventovėje susirinko tūkstančiai tikinčiųjų – tiek vietos arabų, tiek maldininkų iš daugybės šalių. Kai edikulos durys buvo užantspauduotos, į bažnyčią įbėgo grupė jaunų arabų ortodoksų, kurių dalyvavimas šiame rituale yra privalomas.
Prieš pasirodant patriarchui Teofilui antspaudas buvo nuimtas, o į grotą buvo įnešta didelis žibintas ir 33 žvakės. Patriarchui įžengus į edikulą, tikintieji meldėsi, kad būtų atsiųsta šventoji ugnis.
Po kelių minučių patriarchas išėjo su keliomis degančiomis žvakėmis ir perdavė šventąją ugnį tikintiesiems, kurie nuo jos įžiebė Kristaus amžių simbolizuojančių 33 žvakių ryšulius.
Šventoji ugnis keliauja minioje iš rankų į rankas, oranžine šviesa nušviesdama pilkas sienas ir didžiules akmenines kolonas, pripildydama orą dūmų.
Maldininkai teigia, kad šventoji ugnis pirmąsias 33 minutes po įsižiebimo nedegina jų plaukų, veidų, drabužių ir jokių kitų daiktų.
Šventoji ugnis greitai pasiekia prie bažnyčios laukiančią minią, taip pat nugabenama į Betliejaus mieste esančią Viešpaties Gimimo bažnyčią, pastatytą vietoje, kurioje, kaip tikima, gimė Jėzus Kristus.
Ceremonijoje taip pat dalyvauja Rusijos Šv. Andriejaus fondo delegacija, prieš vidurnaktį nugabensianti šventąją ugnį į Kristaus Išganytojo katedrą Maskvoje, prieš prasidedant Rusijos ortodoksų patriarcho aukojamos mišioms.
Šventoji ugnis bus nuskraidinta ir į dešimtis Rusijos miestų, taip pat į Baku, Rygą, Taliną bei Londoną.