JK konservatorių rinkimų programa: pergalės atveju nukentėtų senjorai?

Pristatydama konservatorių rinkimų programą, Jungtinės Karalystės ministrė pirmininkė Theresa May prioritetais įvardino stiprią ekonomiką bei sklandų „Brexit“ procesą, praneša BBC.
Theresa May pristato rinkimų programą
Theresa May pristato konservatorių rinkimų programą / X80003

Rinkimų programa numato pokyčius socialinės rūpybos srityje. Pavyzdžiui, senjorai, kuriems priklauso turto už daugiau nei 100 tūkst. svarų, susimokėti už priežiūrą privalėtų patys. Siekiant įvertinti turtą, būtų atsižvelgiama ir į nuosavybės vertę.

Tuo tarpu leiboristų lyderis Jeremy Corbynas apkaltino konservatorius, kad šie „apmokestino demenciją“. BBC politikos redaktorė Laura Kuenssberg tikino, kad konservatoriai tokiu būdu bando laimėti balsus tose vietose, kuriose partija tradiciškai laikomi „žalinga“.

Th.May, pristatydama rinkimų programą, teigė: „Turime pasinaudoti galimybe Didžiojoje Britanijoje sukurti puikią meritokratiją. Tai reiškia, kad Didžioji Britanija taps šalimi, dirbančia ne tik privilegijuotai mažumai, o visiems.“

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jeremy Corbynas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jeremy Corbynas

Pristatymo metu Th.May įvardino penkis prioritetus: stiprią ekonomiką, „Brexit“ ir pasaulyje vykstančių pokyčių sukeltų padarinių sprendimą, ilgalaikės socialinės atskirties pažabojimą, senstančios visuomenės keliamų iššūkių sprendimą ir pasinaudojimą greitai besikeičiančių technologijų nauda.

Rinkimų programoje taip pat žadama iki 2025-ųjų subalansuoti biudžetą, iki 2020-ųjų minimalų atlyginimą padidinti iki 60% vidutinio atlyginimo, o iki 2022-ųjų Nacionalinės sveikatos apsaugos sistemos (NHS) išlaidas per metus padidinti 8 mlrd. svarų (9,3 mlrd. eurų).

Siekdami sumažinti imigracijos srautus, konservatoriai į šalį atvykstančiųjų ir iš jos išvykstančiųjų skirtumą sumažintų iki dešimčių tūkstančių per metus. Th.May teigė, kad jos partija sieks neleisti Škotijai rengti referendumo dėl nepriklausomybės tol, kol nebus užbaigtas „Brexit“ procesas.

Th.May teigė, kad jos partija sieks neleisti Škotijai rengti referendumo dėl nepriklausomybės tol, kol nebus užbaigtas „Brexit“ procesas.

Konservatorių rinkimų programoje siūloma, kad labiau pasiturintiems pensininkams būtų panaikinta vienkartinė šildymo išmoka. Šiuo metu visiems pensininkams kartą per žiemą išmokami 100-300 svarų (116-349 eurų).

Th.May sakė, kad konservatoriai siektų, jog valstybinės pensijos kasmet būtų didinamos tiek, kiek kilo vidutinis darbo užmokestis ar augo infliacija, net jei šie rodikliai mažesni nei 2,5 proc. Šiuo metu galiojantis „trigubos spynos“ įstatymas garantuoja pensijos didinimą bent 2,5 proc.

Konservatoriai nepamiršo ir švietimo. Iki 2022-ųjų jie ketina Anglijos mokykloms skirti 4 mlrd. svarų (4,6 mlrd. eurų). Daugiausia šią sumą sudarys lėšos, sutaupytos nutraukus šiuo metu visiems valstybinėse mokyklose besimokantiems pradinukams suteikiamą nemokamą maitinimą. Be to, norima universitetus, taikančius didžiausią mokestį už mokslą, įpareigoti remti akademijas ir padėti įsteigti nemokamas mokyklas.

Margaret Thatcher 2009 metais
Margaret Thatcher 2009 metais

Th.May paklausta, ar jos planai nenutolo nuo pastaraisiais metais konservatorių, ypač Margaret Thatcher, vykdomos politikos, atsakė: „Margaret Thatcher buvo konservatorė, aš esu konservatorė, tai yra konservatorių rinkimų programa.“

Jungtinės Karalystės ministrė pirmininkė vėliau pridūrė: „Nėra jokio Mayizmo. Tik geras tvirtas konservatizmas, kuris į vyriausybės veiklos centrą iškelia šalies ir eilinių dirbančių žmonių interesus.“

Siūlomi pokyčiai socialinės rūpybos srityje numato, kad sprendžiant, ar senjorams reikia skirti nemokamą pagalbą jų pačių namuose, būtų atsižvelgiama į jų nuosavybės vertę. Šiuo metu vertinamos tik pajamos ir santaupos.

Th.May: „Nėra jokio Mayizmo. Tik geras tvirtas konservatizmas, kuris į vyriausybės veiklos centrą iškelia šalies ir eilinių dirbančių žmonių interesus.“

Mokestį už rūpybos paslaugas būtų galima atskaičiuoti ir po mirties.

Jei anksčiau teisė į nemokamą priežiūrą buvo prarandama turtą, t. y. santaupas ir būstą, įvertinus 23250 svarais (27048 eurais), valdant konservatoriams ši suma išaugtų iki 100 tūkst. svarų (116 tūkst. eurų). Vadinasi, nesvarbu, kiek pinigų buvo išleista socialinei priežiūrai, ji taptų nemokama iš karto, kai turto vertė nukristų žemiau 100 tūkst. svarų (116 tūkst. eurų).

Seras Andrew Dilnotas, 2011-aisiais vyriausybei pateikęs siūlymą, kad žmogus už socialinės rūpybos paslaugas mokėtų tik tuo atveju, jei jo turto vertė siekia 35 tūkst. svarų (beveik 41 tūkst. eurų) ar daugiau, BBC teigė: „Šie siūlymai negali pažaboti didžiausių socialinės rūpybos problemų – nėra nieko, ką galėtum padaryti, kad apsisaugotum nuo rūpybos kainų.“

„Žmonės bus palikti vienui vieni tol, kol visas jų turtas, įskaitant būstą, nebus vertas mažiau nei 100 tūkst. svarų“, – teigė A.Dilnotas.

Planai naudingi ne visiems

BBC sveikatos žurnalistas Nickas Triggle'as mano, kad „pakankamai sudėtingas“ konservatorių pasiūlymas dėl senjorų rūpybos gali būti gana lengvai reziumuojamas: „Konservatoriai nori, kad žmonės daugiau mokėtų už socialinės priežiūros paslaugas, tačiau prieš iškraustydami juos iš namų, palauks jų mirties. Tokie planai skamba kilniai ir kai kam bus naudingi, tačiau ne didžiajai daliai.“

Atsakydamas į klausimą „kodėl?“, N.Triggle'as tikina: „Mes esame namų savininkų tauta, o šie planai užtikrina, kad nesvarbu, kokios priežiūros sulauksime, bus galima atsižvelgti į mūsų būstų vertę.“

Sveikatos sekretorius konservatorius Jeremy Huntas kalbėdamas BBC gynė šiuos pasiūlymus: „Kiekvienas bus apsaugotas žinant, kad gali tuos 100 tūkst. svarų perleisti vaikams ir anūkams. Šiuo metu gali tekti mokėti turint 23 tūkst. svarų vertės turto. Vadinasi, mūsų siūloma suma yra keturis kartus didesnė.“

Tuo tarpu Škotijos nacionalinės partijos (SNP) vadovaujama vyriausybė išlaikė nemokamą socialinės priežiūros politiką.

„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Jeremy Huntas
„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Jeremy Huntas

Th.May planas sumažinti imigracijos srautus sulaukė prieštaringų vertinimų. Kritikai tikina, kad praktiškai neįmanoma to padaryti nepakenkiant ekonomikai.

Skaičiuojama, kad praeitais metais į Jungtinę Karalystę atvyko 273 tūkst. daugiau žmonių nei išvyko. Paskutinį kartą šis skirtumas buvo mažesnis nei 100 tūkst. tik 1997-aisiais.

Britų pramonės konfederacijos generalinė direktorė Carolyn Fairbairn apkaltino konservatorius „buku požiūriu į imigraciją“. C.Fairbairn teigimu, tai pakenktų JK įmonėms, bandančioms pritraukti talentus iš užsienio.

PA Wire/Carolyn Fairbairn
PA Wire/Carolyn Fairbairn

„Brexit“ palaikančios organizacijos „Leave Means Leave“ bedrapirmininkis Richardas Tice'as teigė: „Įsipareigoti sumažinti skirtumą tarp imigruojančių ir emigruojančių iki dešimčių tūkstančių yra teisinga. Toks vidurkis buvo pasiektas dešimtajame dešimtmetyje, kai viešosios paslaugos ir verslas puikiai veikė, o atlyginimai už nekvalifikuotą darbą nebuvo tokie maži kaip dabar.“

J.Corbynas: „Ji smogia pagyvenusiems žmonėms trigubai: apkarpo pensijų augimą, atima išmokas šildymo sezonu ir priverčia tuos, kuriems reikia socialinės globos, susimokėti savo namais.“

Leiboristas J.Corbynas apkaltino ministrę pirmininkę pensininkų išdavyste. Jis teigė: „Theresa May smogia pagyvenusiems žmonėms trigubai: apkarpo pensijų augimą, atima išmokas šildymo sezonu ir priverčia tuos, kuriems reikia socialinės globos, susimokėti savo namais.“

Liberaldemokratas seras Edas Davey sakė: „Darosi aišku, kad kuo daugiau tau pagalbos reikia, tuo daugiau mokėsi. Theresa May išduoda dirbančias šeimas atimdama iš jų vaikų pietus mokykloje ir jų namus po mirties.“

SNP atstovai teigė, kad Theresa May norėjo „laisva ranka sugriauti gerovės valstybę ir įgyvendinti savo neatsakingus „Brexit“ planus, kurie kelia grėsmę darbams, investicijoms ir pragyvenimo šaltiniams.“

AFP/„Scanpix“ nuotr./Edas Davey
AFP/„Scanpix“ nuotr./Edas Davey

Jungtinės Karalystės Žaluiųjų partija tikino, kad pokyčiai socialinės rūpybos srityje pakenks tiems, kuriems labiausiai reikia pagalbos. Partijos atstovų teigimu, siekis sumažinti imigracijos srautus yra „ekonomiškai neraštingas“ ir „žiaurus“.

Velso socialdemokratų partija „Plaid Cymru“ manifestą įvertino kaip „pageidavimų sąrašą vienam procentui“ – „privilegijuotai“ mažumai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų