Kiek daugiau nei metus valdantis R. Sunakas savo politinę ateitį susiejo su legalios ir nelegalios migracijos masto, kuris dabar yra rekordinis, mažinimu. Šis klausimas tikriausiai bus svarbus per kitus rinkimus.
Per įtemptą balsavimą po debatų jis įveikė torių „maištą“ ir pirmą realų vadinamojo Ruandos saugumo įstatymo svarstymą laimėjo su 313 balsų. „Prieš“ balsavo 269 įstatymų leidėjai.
Tačiau R. Sunakui kitais metais gali tekti padaryti daugiau nuolaidų nepalenkiamiems dešiniojo sparno veikėjams, tvirtinantiems, kad įstatymas nėra pakankamai griežtas.
Žmogaus teisių organizacijos „Human Rights Watch“ (HRW) JK skyriaus direktorė Yasmine Ahmed (Jasmin Ahmed) rezultatą pavadino „žmogaus padorumo pralaimėjimu ir triuškinamu smūgiu teisinei valstybei“.
Parlamentaras Markas Francois (Markas Fransua), keldavęs galvos skausmą buvusios ministrės pirmininkės Theresos May (Terezos Mei) vyriausybei dėl jos „Brexito“ pasiūlymų, sakė, kad įstatymui – tokiam, koks jis dabar yra – prieštarauja vadinamosios penkios šeimos iš griežtosios linijos torių frakcijų.
„Ministras pirmininkas kolegoms šiandien sako, kad yra pasirengęs svarstyti įstatymo sugriežtinimą“, – prieš balsavimą tvirtino šis aršus „Brexito“ šalininkas.
„Turėdami šį tikslą [svarstymų] komitetuose etapu sieksime pasiūlyti [tokių] pataisų, kokiomis, jei jos, kaip tikimės, bus priimtos, [įstatymas] bus iš esmės pagerintas, o kai kurios jo silpnos vietos – pašalintos, – sakė jis. – Vėl imkimės to sausį.“
„Laikinas atokvėpis“
Politologas Timas Bale'as (Timas Beilas) iš Londono Karalienės Marijos universiteto sakė, kad R. Sunako „tiesioginis spaudimas ir žadėjimas galiausiai pavyko“.
„Tačiau tai laikinas atokvėpis, o ne Rishi Sunako triumfas“, – naujienų agentūrai AFP sakė T. Bale'as.
„Jam dar reikės įveikti daugybę kliūčių ir, atsižvelgiant į susilaikiusių torių parlamentarų, norinčių, kad įstatymas būtų dar žiauresnis nei yra dabar, skaičių, nėra visiškai jokių garantijų, kad jos bus įveikiamos“, – teigė politologas.
„Ir net jei jos yra [įveikiamos], šis įstatymas dar turi būti priimtas [aukštuosiuose] Lordų [Rūmuose]", – pridūrė jis.
R. Sunakas minimą projektą vadina griežčiausiu visų laikų antiimigraciniu įstatymu, numatančiu, kad „britai turėtų spręsti, kam galima atvykti į šalį, o ne nusikaltėlių gaujos ir užsienio teismai“.
„Dabar dirbsime, kad jis taptų įstatymu ir mes galėtume siųsti lėktuvus į Ruandą ir sustabdyti valtis“, – rašė jis socialiniame tinkle „X“.
Įstatymas, kuris buvo paskelbtas praėjusią savaitę, yra R. Sunako atsakas į praėjusį mėnesį vienbalsiai priimtą Aukščiausiojo Teismo nutartį, kad prieglobsčio prašytojų deportavimas į Ruandą yra neteisėtas pagal tarptautinę teisę.
Anksčiau vidaus reikalų sekretorius Jamesas Cleverly (Džeimsas Kleverlis) pripažino, kad planai yra neįprasti, kad jais išbandomos ribos, bet sakė, kad jais atsižvelgiama į Teismo susirūpinimą.
Norint sužlugdyti žmonėmis prekiaujančių gaujų verslo modelį, reikia kraštutinių veiksmų, parlamentarams sakė jis.
„Tai teisėta, tai teisinga ir tai būtina [...]. Štai kaip atkuriame pasitikėjimą savo imigracija ir imame kontroliuoti savo sienas“, – pridūrė J. Cleverly.