Susitarimą pasirašė Ruandos užsienio reikalų ministras Vincent'as Biruta (Vensanas Biruta) ir britų vidaus reikalų sekretorius Jamesas Cleverly (Džeimsas Kleverlis).
J. Cleverly atvyko į Kigalį, kad išgelbėtų Londono pasiūlymą siųsti migrantus į Ruandą, įstrigusį JK Aukščiausiajam Teismui blokavus ankstesnį susitarimą.
Teisėjai pritarė žemesnės instancijos teismo sprendimui, kad politika deportuoti prieglobsčio prašytojus ir pabėgėlius į Ruandą yra nesuderinama su Britanijos tarptautiniais įsipareigojimais, nes Kigalis galėtų prievarta sugrąžinti migrantus į vietas, kur jiems galėtų grėsti persekiojimas.
Britų ministras pirmininkas Rishi Sunakas (Rišis Sunakas) pažadėjo neatsisakyti prieštaringai vertinamo plano ir užsitikrinti naują sutartį su Kigaliu atsižvelgiant į susirūpinimą keliančius klausimus, iškeltus Aukščiausiojo Teismo praėjusio mėnesio nutartyje.
Išsamesnės informacijos apie naująjį susitarimą nepateikta, tačiau britų žiniasklaida pranešė, kad į jį bus įtraukti Ruandos įsipareigojimai dėl elgesio su prieglobsčio prašytojais ir kitais migrantais, siunčiamais į šią šalį.
„Yra daug noro toliau tobulinti procesą. Jungtinė Karalystė ir Ruanda dirba šiuo klausimu, nes tai svarbu“, – sakė J. Cleverly per bendrą spaudos konferenciją Kigalyje.
„Ruanda yra labai įsipareigojusi šiai partnerystei, todėl dirbome su JK vyriausybe, kad išspręstume Aukščiausiojo Teismo iškeltus klausimus“, – sakė V. Biruta.
„Neplanuojame pasitraukti iš šios partnerystės“, – pridūrė jis.
Teismo sprendimas buvo didelė nesėkmė R. Sunakui, kuris taip pat planuoja pateikti parlamentui teisės aktą dėl Ruandos pripažinimo saugia šalimi, kad baigtųsi teisinių iššūkių karuselė.
„Man jau atsibodo, kad mūsų Ruandos politika yra blokuojama“, – antradienį bulvariniame laikraštyje „The Sun“ rašė R. Sunakas.
„Vyriausybė rengia nepaprastosios padėties įstatymus, kuriais siekiama nutraukti šią karuselę, kad kartą ir visiems laikams išspręstume šią problemą ir sustabdytume [migrantų] valtis“, –– pridūrė jis.