Šis pasitarimas surengtas premjerei siekiant atkurti vienybę savo vyriausybėje po užsienio reikalų sekretoriaus Boriso Johnsono akibrokšto.
Th.May kartu su B.Johnsonu ketvirtadienį paryčiais parskrido į Londoną iš Niujorko, kur dalyvavo Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos sesijoje, ir kiek vėliau savo rezidencijoje Dauningo gatvėje surengė specialų kabineto pasitarimą.
Ministrė pirmininkė viliasi, kad jos penktadienio kalba Florencijoje padės išvesti iš aklavietės „Brexit“ derybas su ES. Derybos įstrigo praėjus pusmečiui po to, kai Th.May oficialiai pradėjo dvejus metus truksiantį išstojimo procesą.
Th.May taip pat siekia grąžinti santarvę į savo vyriausybę po to, kai B.Johnsonas praėjusį savaitgalį paskelbė savo „Brexit“ viziją, ir šis žingsnis išryškino ministrų nuomonių skirtumus.
Užsienio reikalų sekretoriui vėliau teko neigti pranešimus, esą jis svarsto galimybę atsistatydinti, jei premjerė nepalaikys jo pozicijos „Brexit“ klausimu. Viešėdamas Niujorke jis žurnalistams sakė, kad vyriausybė yra vieninga kaip „giedančių paukščių lizdas“.
Kitą savaitę turi prasidėti ketvirtasis Londono derybų su Europos Komisija ratas. Ankstesnis derybų ratas rugpjūtį baigėsi nepasiekus jokios reikšmingos pažangos.
Briuselis viliasi, kad Th.May išves derybas iš aklavietės pateikdama pasiūlymą vienu iš opiausių derybinių klausimų – dėl finansinių mokėjimų.
Briuselis viliasi, kad Th.May išves derybas iš aklavietės pateikdama pasiūlymą vienu iš opiausių derybinių klausimų – dėl finansinių mokėjimų.
Dienraštis „Financial Times“ pranešė, kad premjerė siūlys, jog 2019-ųjų kovą išstojusi iš ES Britanija mokės į bloko biudžetą iki dabartinio finansinio laikotarpio pabaigos 2020 metais.
Turėtų paaiškėti ir daugiau detalių apie pereinamojo laikotarpio susitarimą, galiosiantį po Britanijos išstojimo iki tada, kol bus įgyvendinti nauji prekybiniai susitarimai.
Britų premjerė šią savaitę Niujorke susitiko su virtinę ES šalių lyderių, tarp jų Prancūzijos prezidentu Emmanueliu Macronu, Italijos vyriausybės vadovu Paolo Gentiloni ir Nyderlandų ministru pirmininku Marku Rutte.
Th.May britų žiniasklaidai sakė, kad nors „Brexit“ derybas veda Europos Komisija, kuri yra ES vykdomosios valdžios institucija, galutinį sprendimą priims likusių 27 Bendrijos šalių vyriausybių vadovai.
„Derybos vyksta ES viduje, todėl, suprantama, Taryba suteikė mandatą Komisijai, o ši savo ruožtu paskyrė (vyriausiąjį derybininką) Michelį Barnier“, – sakė Th.May.
„Tačiau sprendimas bus toks, kokį priims lyderiai“, – pridūrė ji.
ES pareigūnai anksčiau yra įspėję nemėginti taikyti „skaldyk ir valdyk“ strategijos Bendrijoje, kol kas demonstruojančioje ypatingą vienybę „Brexit“ klausimu.