Sankcijų negalima atšaukti
Per klausymus parlamente B.Johnsonas įstatymų leidėjams sakė, kad jei Didysis septynetas (G-7) atšauktų sankcijas Rusijai mainais į paliaubas Ukrainoje, tai atitiktų Vladimiro Putino scenarijų.
„Mano nuomone, turėtume griežtinti sankcijas pagal tęstinę programą, kol visi iki vieno jo kariai paliks Ukrainą“, – sakė britų premjeras.
B. Johnsonas taip pat nurodė, kad JK vyriausybė svarsto galimybę padidinti savo karinę pagalbą Ukrainai. Anot jo, Ukrainai galėtų būti pasiųsta šarvuotųjų transporterių padėti jos pajėgoms pralaužti Mariupolio uostamiesčio apsiaustį.
Saugumo garantijos Ukrainai
Po anksčiau šią savaitę Turkijoje įvykusių Maskvos ir Kyjivo atstovų derybų pasirodė pranešimų, kad JK, Prancūzija ir Jungtinės Valstijos galėtų sutikti tapti Ukrainos saugumo garantėmis mainais į Rusijos pajėgų išvedimą.
B.Johnsonas atmetė galimybę užtikrinti Ukrainai garantijas, panašias į NATO sutarties 5-ąjį straipsnį dėl kolektyvinės gynybos.
Tačiau Ukrainai galėtų būti naudinga kitokia saugumo koncepcija, „pagrįsta atgrasymo neigimu (angl. deterrence by denial) idėja“, sakė jis.
B.Johnsonas atmetė galimybę užtikrinti Ukrainai garantijas, panašias į NATO sutarties 5-ąjį straipsnį dėl kolektyvinės gynybos.
Atgrasymo neigimu strategijos tikslas – įtikinti potencialų priešininką, jog šiam nepavyks pasiekti norimų tikslų, o patiriami nuostoliai bus didesni už galimą naudą.
Ukraina su Vakarų pagalba būtų gerai apginkluota, o „dygliakiaulės dygliai taptų tokie kieti, kad Putinui būtų nebesuvirškinami“, sakė B.Johnsonas.
„Einame šiuo keliu“, – sakė jis įstatymų leidėjams.
B.Johnsonas taip pat gynė JK vizų programos, skirtos nuo karo bėgantiems ukrainiečiams, tempą.
Jis taip pat sakė suprantąs JAV prezidento Joe Bideno, praėjusią savaitę pareiškusio, kad V. Putinas nebegali likti valdžioje, frustraciją.
Tačiau B. Johnsonas pabrėžė, kad režimo pakeitimas Maskvoje „nėra JK vyriausybės tikslas“.
„Mes paprasčiausiai siekiame padėti apginti Ukrainos žmones ir apsaugoti juos nuo visiškai barbariško ir beprotiško smurto“, – sakė jis.
„Brangūs žaisliukai“
Tuo metu britų vyriausybė informavo, kad į sankcionuojamų subjektų sąrašą įtrauktiems rusų oligarchams ir įmonėms nuo šiol bus draudžiama naudotis JK aviacijos ir jūrų pramonės bei inžinierių paslaugomis.
Ji nedelsdama pasinaudojo naujais įgaliojimais prieš milijardierių naftos magnatą Jevgenijų Švidlerį ir banko „Tinkoff“ įkūrėją Olegą Tinkovą. Praėjusią savaitę jų abiejų turtas buvo įšaldytas ir jiems buvo uždrausta atvykti į šalį.
Antradienį britų pareigūnai sulaikė Rusijos verslininkui priklausančią 50 mln. JAV dolerių (45 mln. eurų) kainuojančią superjachtą „Phi“, prišvartuotą Londono verslo rajono „Canary Wharf“ prieplaukoje.
58,5 m ilgio laivas, į Londoną atplukdytas remontui, įregistruotas vienos Karibų jūros regiono Sent Kitso ir Nevio valstybėje veikiančios įmonės vardu ir plaukioja su Maltos vėliava.
Tačiau britų Nacionalinė kovos su nusikalstamumu agentūra (NCA) išsiaiškino, kad jachta priklauso vienam rusų verslininkui.
Anksčiau Jungtinėje Karalystėje buvo sulaikyti bent du su rusų oligarchais siejami privatūs lėktuvai.
Nauji įgaliojimai „atveria mums naujus kelius atimti iš oligarchų galimybę naudotis jų brangiais žaisliukais“, sakė JK susisiekimo sekretorius Grantas Shappsas.
„Mūsų ekonominėmis ir transporto sektoriaus sankcijomis siekiama dusinti pagrindinius V. Putino režimo bendrininkus ir užtikrinti, kad niekas JK teritorijoje negalėtų remti nežmoniško V.Putino puolimo Ukrainoje“, – sakė jis.
Užsienio reikalų sekretorė Liz Truss sakė, kad Rusijos aneksuotam Krymui taikomos finansų, prekybos ir laivybos sankcijos nuo šiol galios ir prorusiškų separatistų dariniams Ukrainos rytuose, savavališkai pasiskelbusiems nepriklausomomis Donecko ir Luhansko respublikomis.