Naujosios sutarties patvirtinimui JK parlamente tuomet reikėtų dar mažiausiai trijų savaičių.
Pranešimas pasirodė po to, kai britų Aukščiausiasis Teismas trečiadienį kaip neteisėtą blokavo ankstesnį, prieštaringai vertinamą Britanijos ir Ruandos susitarimą.
Teismo sprendimas laikomas didele ministro pirmininko Rishi Sunako (Rišio Sunako), jaučiančio spaudimą mažinti nelegalią migraciją į JK, nesėkme.
R. Sunakas iškart pažadėjo neatsisakyti prieštaringai vertinamo plano ir užsitikrinti naują sutartį su Kigaliu.
Aukščiausiojo Teismo penkių teisėjų kolegija vieningai palaikė ankstesnį Apeliacinio teismo sprendimą, kad politika deportuoti prieglobsčio prašytojus ir pabėgėlius į Ruandą yra nesuderinama su Britanijos tarptautiniais įsipareigojimais.
Teisėjai sutiko, kad Ruanda nėra saugi trečioji šalis ir kad yra rimto pagrindo manyti, jog ji galėtų prievarta sugrąžinti migrantus į vietas, kur jiems galėtų grėsti persekiojimas.
R. Sunakas trečiadienį paskelbė planą pateikti parlamentui teisės aktą dėl Ruandos pripažinimo saugia šalimi, kad baigtųsi teisinių iššūkių karuselė.
„Tai dabar visai gali virsti sutartimi ir ji gali būti parengta per kelias dienas – ne savaites ar mėnesius“, – ketvirtadienį televizijai „Sky News“ sakė vidaus reikalų sekretorius Jamesas Cleverly (Džeimsas Kleverlis).
Pasak jo, teisiškai įpareigojamoje sutartyje būtų sąlyga, kad Kigalis negali deportuoti iš Britanijos atsiųstų migrantų į kitas šalis, kurias būtų galima laikyti pavojingomis. Taip būtų siekiama užkirsti kelią teisiniams prieštaravimams.
„Teisėjai mums pasakė, ką turime pataisyti, kad šie lėktuvai [su migrantais] pakiltų, [ir] mes taisome tuos dalykus“, – kitame interviu radijui „Times Radio“ sakė J. Cleverly.
„Sustabdyti valtis“
Pagal pernai balandį pasiektą Partnerystės dėl migracijos ir ekonominės plėtros susitarimą į Ruandą turėjo būti siunčiami visi, kas, Londono žodžiais, atliko pavojingą ar nelegalią kelionę į Britaniją laivais ar pasislėpę sunkvežimiuose.
2022-ųjų birželį viename lėktuve, turėjusiame skristi į Ruandą, jau sėdėjo pirmieji deportuojami asmenys, bet paskutinę minutę kelią bet kokioms deportacijoms užkirto Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) uždraudimas. Tai sudarė sąlygas teisiniams iššūkiams.
Vyriausybė tvirtina, kad ši schema yra itin svarbi siekiant atgrasyti nelegalią imigraciją per Lamanšą iš Prancūzijos pripučiamomis valtimis. Šis emocijas kurstantis klausimas turėtų būti labai svarbus kituose visuotiniuose rinkimuose.
Šiemet į tokią pavojingą kelionę jau leidosi daugiau kaip 27 tūkst. žmonių – mažiau nei pernai, kai taip atvyko kone 46 tūkst. migrantų. Tačiau padėtis vis tiek toli gražu neatitinka R. Sunako pažado „sustabdyti valtis“.
Aukščiausiojo Teismo sprendimas atskleidė nesutarimus šiuo klausimu valdančiojoje Konservatorių partijoje ir turėtų vėl paskatinti dešinįjį sparną raginti pasitraukti iš EŽTT.
R. Sunakas trečiadienį sakė, jog jei EŽTT „nuspręs įsikišti prieš aiškiai išreikštą parlamento valią“, jis bus pasirengęs „padaryti viską, kas būtina, kad lėktuvai pakiltų“.
Tačiau minėtuose interviu J. Cleverly pažymėjo, kad Britanija teikia pirmenybę pasilikimui EŽTT.
„Nemanome, kad mums reikės [pasitraukti]", – sakė jis.