JK užsienio reikalų sekretorius teigia vizito Kinijoje metu kėlęs žmogaus teisių klausimą

Valstybinio vizito į Pekiną atvykęs Jungtinės Karalystės užsienio reikalų sekretorius Jamesas Cleverly (Džeimsas Kleverlis) trečiadienį pareiškė, kad kiekviename susitikime su aukščiausiais Kinijos pareigūnais išsakė susirūpinimą žmogaus teisėmis.
AP-Scanpix nuotr.
AP-Scanpix nuotr.

J. Cleverly, pirmasis per penkerius metus į Kiniją atvykęs Jungtinės Karalystės užsienio reikalų ministras, surengė derybas su Kinijos viceprezidentu Han Zhengu (Han Džengu) ir turėtų susitikti su aukščiausio rango diplomatu Wang Yi (Vang I).

Užsienio reikalų ministerija anksčiau teigė, kad diskutuojant bus kalbama apie Kinijos vykdomą laisvių suvaržymą buvusioje britų kolonijoje Honkonge, taip pat apie įtariamus teisių pažeidimus Kinijos Sindziango ir Tibeto regionuose.

„Ne kartą bendravau su Kinijos vyriausybės aukšto rango atstovais ir visuose susitikimuose kėliau žmogaus teisių klausimą“, – trečiadienį sakė J. Cleverly.

„Tai klausimas, kuris plačiai aptariamas ne tik dvišaliu lygmeniu, bet ir Jungtinėse Tautose, – teigė jis. – Manau, kad Kinijos vyriausybė supranta, jog JK laikosi nuoseklaus požiūrio (...) ir aš toliau kelsiu šiuos klausimus [jiems].“

Pekino Užsienio reikalų ministerija atmetė klausimus apie žmogaus teisių temos vaidmenį diskusijose.

„Honkongas ir Sindziangas yra grynai Kinijos vidaus reikalai, į kuriuos kitos šalys nesikiša“, – per spaudos konferenciją sakė ministerijos atstovas spaudai Wang Wenbinas (Vang Venbinas).

Praėjusį mėnesį Kinija apkaltino JK teikiant apsaugą bėgliams – po to, kai J. Cleverly sukritikavo Honkongo vyriausybę, kad ši siūlo atlygį už informaciją, padedančią sulaikyti užsienyje įsikūrusius žymius prodemokratiškus aktyvistus.

Sekmadienį valstybės remiamas Kinijos laikraštis „Global Times“ sukėlė audrą internete, kai pareikalavo, kad Britų muziejus „nemokamai grąžintų kinų kultūros relikvijas“.

JK valdė Honkongą daugiau kaip 150 metų, kol 1997 metais pagal susitarimą dėl unikalių pilietinių laisvių išsaugojimo jis buvo perduotas Kinijai.

Po didžiulių, kartais smurtinių protestų 2020 metais Pekinas miestui primetė plataus masto nacionalinio saugumo įstatymą.

Kinijos valdančioji Komunistų partija taip pat kaltinama daugybe teisių pažeidimų Sindziange ir Tibete, įskaitant masinius įkalinimus ir priverstinį darbą.

„Esminiai nesutarimai“

J. Cleverly yra kvietęs laikytis pragmatiško ir vieningo Vakarų požiūrio į Kinijos iškilimą, pripažindamas, kad reikia bendradarbiauti su Pekinu sprendžiant pasaulinius klausimus.

Tačiau trečiadienį britų parlamento narių parengtoje kritiškoje ataskaitoje teigiama, kad Londono pozicija Kinijos atžvilgiu yra nepakankamai aiški ir kad reikia koordinuoto visos vyriausybės požiūrio.

Bendruomenių Rūmų Užsienio reikalų komiteto 87 puslapių ataskaitoje Kinija taip pat pavadinta grėsme JK ir jos interesams, o Londonas paragintas stiprinti, kaip rašoma joje, atgrasomąją diplomatiją, kad atremtų Pekino keliamas grėsmes.

JK valdančiosios Konservatorių partijos kovingai nusiteikę nariai ragino J. Cleverly imtis griežtesnių veiksmų Kinijos atžvilgiu.

Užsienio reikalų sekretorius trečiadienį sakė, kad „bandymai susiaurinti JK santykius su Kinija iki vieno žodžio ar skambaus teiginio yra iš esmės klaidingi“.

Kinijos dydis, įtaka ir sudėtingumas reiškia, kad Londono santykiai su Pekinu, anot jo, bus sudėtingi ir rafinuoti.

„Aiškiai žinome, kuriose srityse turime esminių nesutarimų su Kinija, ir tuos klausimus iškeliu, kai susitinkame, – pridūrė J. Cleverly. – Sieksime pragmatiškų darbo santykių, tačiau tai, žinoma, reiškia, kad reikia kelti klausimus, dėl kurių nesutariame.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis