Per vėliausius 2019 metais vykusius visuotinius rinkimus konservatoriai didele persvara laimėjo ir centrinėje Anglijoje esančiame Tamverte, ir Vidurio Bedfordšyre, į šiaurę nuo Londono. Tačiau abiejų rinkimų apygardų atstovai Jungtinės Karalystės parlamente skandalingai atsistatydino iš postų.
Tamverto įstatymų leidėjas Chrisas Pincheris (Krisas Pinčeris) iš pareigų pasitraukė po to, kai parlamento standartų priežiūros tarnyba rekomendavo jį nušalinti už, kaip pati teigė, visiškai netinkamą jo elgesį viename privačiame klube Londono centre, kur jis buvo apkaltintas grabinėjęs du vyrus.
Tuometinio ministro pirmininko Boriso Johnsono (Boriso Džonsono) nenoras nubausti savo partijos nario paaiškėjus kaltinimams iš dalies kainavo jam jo paties postą.
Tuo tarpu Vidurio Bedfordšyro grafystės parlamentarė Nadine Dorries (Nadin Doris) atsistatydino dėl nenusisekusio B. Johnsono likimo ir savo pačios nesėkmės būti paskirtai į aukštesniuosius parlamento rūmus – Lordų rūmus. N. Dorries yra tvirta B. Johnsono sąjungininkė, kaltinusi dabartinį JK premjerą Rishi Sunaką (Rišį Sunaką) padėjus nuversti buvusį vyriausybės lyderį.
Konservatoriai pripažįsta, kad abiejose vietose jie susiduria su dideliais sunkumais. Balsavimas baigsis 22 val. vietos (vidurnaktį Lietuvos) laiku, o rezultatai bus paskelbti anksti penktadienį.
Pagrindinė opozicinė Leiboristų partija ir mažesnė Liberalų demokratų partija tikisi laimėti šias vietas, tačiau savo galimybes vertina atsargiai, pažymėdamos, kad 2019 metais konservatoriai laimėjo didelę daugumą. Leiboristai abi apygardas pavadino itin saugiomis torių vietomis.
Pralaimėjus bet kuriuos iš šių balsavimų, dar labiau padidėtų spaudimas valdančiajai partijai, kuri nuo tada, kai R. Sunakas pradėjo eiti pareigas prieš beveik metus, pralaimėjo kelerius papildomus rinkimus.
Premjero poste jis pakeitė pareigas vos septynias savaites ėjusią Liz Truss (Liz Tras), kuri pasitraukė 2022-ųjų spalį, po to, kai jos parengtas jokiomis lėšomis nepadengto mokesčių mažinimo planas sukėlė sumaištį finansų rinkose ir sukrėtė ekonomiką.
Ji torių lyderio pareigas perėmė iš B. Johnsono, kuris pasitraukė po trejų metų darbo, kai skandalai dėl pinigų ir etikos prieš jį nuteikė konservatorių parlamentarus.
R. Sunakui pavyko stabilizuoti ekonomiką, tačiau jis nesugebėjo padidinti partijos reitingų viešosios nuomonės apklausose, kuriose ji nuolat atsilieka nuo leiboristų 10–20 procentinių punktų.
Konservatoriai valdžioje yra nuo 2010-ųjų – nuo tada jiems teko imtis griežtų taupymo priemonių dėl pasaulinės bankų krizės, JK prieštaringo sprendimo išstoti iš Europos Sąjungos, pasaulinės pandemijos ir Rusijos karo prieš Ukrainą, sukėlusių didžiausią per pastaruosius dešimtmečius pragyvenimo išlaidų krizę.
Apklausos rodo, kad konservatoriai praranda paramą visoje šalyje – nuo pasiturinčių rinkėjų šalies pietuose, supykusių dėl „Brexito“, iki darbininkų klasės šiaurinėje dalyje rinkėjų, kurie 2019 metais apleido leiboristus patikėję B. Johnsono pažadais skleisti gerovę ilgai apleistose vietovėse.
R. Sunakas bando sutelkti paramą teigdamas, kad turi ilgalaikę viziją ir yra pasirengęs priimti sunkius sprendimus, kad pakeistų JK.
Anksčiau šį mėnesį leiboristai Škotijoje laimėjo neeilinius rinkimus prieš Škotijos nacionalinę partiją (SNP). Laimėti vietų Škotijoje, kur ilgą laiką dominavo už nepriklausomybę pasisakanti SNP, yra labai svarbu leiboristams bandant užsitikrinti daugumą per kitus nacionalinius rinkimus, kurie turi įvykti iki 2025 metų sausio pabaigos.