Joe Bidenas traukiasi iš JAV prezidento rinkimų
- Šaltiniai atskleidė, kas daugiausia lėmė J.Bideno sprendimą trauktis iš rinkimų
- Žingsnis po žingsnio: kaip J.Bidenas ir jo artimiausia aplinka sužlugdė rinkimų kampaniją
- Iš rinkimų besitraukiantis J.Bidenas nori perduoti estafetės lazdelę K.Harris: kas toliau?
- JAV Atstovų Rūmų pirmininkas: J.Bidenas turi nedelsdamas atsistatydinti
- D.Trumpas sako, kad K.Harris bus lengviau įveikti nei J.Bideną
- J.Bidenas remia Kamalą Harris
81 metų J.Bidenas paskelbė, kad nesieks būti perrinktas, nes toks sprendimas „geriausiai atitinka partijos ir šalies interesus“.
Prezidentas žada šią savaitę kreiptis į tautą. Likusį kadencijos laiką jis planuoja „susitelkti tik į savo, kaip prezidento, pareigų vykdymą“.
Apklausos pastaruoju metu rodė, kad dauguma amerikiečių mano, jog jis per senas ir per prastos sveikatos valdyti šalį.
Demokratams dabar teks apsispręsti, kaip išrinkti naują kandidatą.
Pats J.Bidenas savo pareiškime neužsiminė, kas turėtų jį pakeisti kandidatų sąrašo viršuje.
„Man buvo didžiausia gyvenimo garbė eiti jūsų prezidento pareigas. Ir nors ketinau siekti perrinkimo, manau, kad geriausiai mano partijos ir šalies interesus atitinka mano atsitraukimas ir susitelkimas tik į prezidento pareigų vykdymą likusį kadencijos laiką“, – parašė J.Bidenas.
Vieni demokratai mano, kad kandidate turėtų tapti viceprezidentė Kamala Harris. Kiti siūlo surengti atviras varžybas prieš demokratų nacionalinį suvažiavimą, kuris prasidės rugpjūčio 19 dieną, arba jo metu.
Įvardijo moterį, atsakingą už J.Bideno sprendimą pasitraukti iš rinkimų
15:34
Buvusi Atstovų Rūmų pirmininkė Nancy Pelosi beveik prieš pusantrų metų atsistatydino iš įtakingos Atstovų Rūmų demokratų partijos vadovės posto. Tačiau, šaltinių teigimu, užkulisiuose N.Pelosi, demokratė iš San Francisko, suvaidino lemiamą vaidmenį subtiliai stumtelėdama prezidentą Joe Bideną prie „išėjimo“, skelbia žinasklados grupė „NBC News“.
Nors Senato daugumos lyderis Chuckas Schumeris ir N.Pelosi proteguojamas Atstovų Rūmų mažumos lyderis Hakeemas Jeffriesas taip pat atskleidė prezidentui apie demokratų susirūpinimą dėl jo tolesnės kampanijos, trys šaltiniai „NBC News“ teigė, kad bet kuriuo metu, kai jo pasitraukimo klausimas imdavo slopti ir prarasdavo pagreitį, jie manė, kad būtent N.Pelosi kursto ugnį.
Skirtingai nei du dabartiniai demokratų lyderiai, N.Pelosi nebėra lyderių komandoje ir gali sau leisti būti labiau matoma.
„Manau, kad N.Pelosi ir toliau demonstruoja, jog yra politinės taktikos meistrė“, – sekmadienį pažymėjo vienas Atstovų Rūmų demokratų vadovybės patarėjas, kurį cituoja „NBC News“.
Per visą įtampos po debatų su Donaldu Trumpu laikotarpį N.Pelosi niekada viešai neragino J.Bideno pasitraukti iš varžybų dėl posto. To, beje, nedarė ir Ch.Shummeris ir H.Jeffriesas. Tikėtina, kad tai būtų įsiutinę J.Bideną ir užtikrinę, kad jis niekada pasitrauks iš rinkimų.
„Vietoj to N.Pelosi dirbo tyliai ir metodiškai, kalbėdamasi su daugybe eilinių įstatymų leidėjų, savo senosios vadovų komandos nariais ir dideliu demokratų rėmėjų tinklu, kuris kadaise pavertė ją produktyviausia partijos lėšų rinkėja“, – rašoma straipsnyje.
Dviejų šaltinių teigimu, tiems pažeidžiamiems eiliniams įstatymų leidėjams, kurie kreipėsi į ją prašydami patarimo, N.Pelosi patarė „kalbėti pagal savo sąžinę“ likus kelioms dienoms iki stulbinančio J.Bideno sprendimo pareiškimo.
Vienas N.Pelosi artimas šaltinis „NBC News“ leido suprasti, kad ji ne inicijavo pokalbius, o priiminėjo skambučius. Penktadienį 13 Kongreso demokratų paragino J.Bideną pasitraukti iš lenktynių – tai didžiausias pokytis tarp partijos narių, kas, tikėtina, galėjo suduoti „mirtiną“ smūgį jo kampanijai.
„Penktadienį buvo daug narių, kurie ragino jį pasitraukti, ir tai buvo tik N.Pelosi darbas“, – pažymėjoė vienas pažeidžiamas Atstovų Rūmų demokratas, kuris praėjusią savaitę kalbėjosi su buvusia Atstovų Rūmų pirmininke.
Įstatymų leidėjas sakė, kad per pokalbį N.Pelosi du kartus paklausė, kokie yra apklausų skaičiai – tiek įstatymų leidėjo, tiek J.Bideno – šio asmens svyruojančioje apygardoje, kad galėtų juos užsirašyti.
„Esmė buvo ta, kad ji manė, jog mūsų gebėjimui susigrąžinti daugumą gresia pavojus“, – „NBC News“ sakė „Frontline“ demokratas.
Paklaustas, kiek N.Pelosi, kokią žinome iš anksčiau – atsakinga už J.Bideno pasitraukimą, įstatymų leidėjas atsakė: „50proc.“
„Tai buvo ta N.Pelosi, kuri įėjo į istoriją kaip pirmoji Atstovų Rūmų pirmininkė moteris ir du dešimtmečius aksomine pirštine valdė Atstovų Rūmų demokratus: nukreipdavo demokratus ten, kur jiems reikėdavo eiti, ir liepdavo jiems patiems priimti sprendimą“, – teigiama straipsnyje.
Šiuo atveju demokratas buvo J.Bidenas. Ir visi partijos nariai žinojo, kad būtent jis turės priimti galutinį sprendimą pasitraukti.
Kai prezidentas pareiškė, kad griežtai nesitrauks iš varžybų, N.Pelosi pasirodė savo mėgstamoje MSNBC laidoje „Ryto Džo“, ir pažymėjo, kad J.Bisenas turi priimti sprendimą, „nes laiko lieka vis mažiau“, nors jis ir jo kampanija tvirtino, kad nusprendė likti.
Praėjus savaitei po pasirodymo MSNBC, N.Pelosi privačiu pokalbiu telefonu įspėjo 81 metų J.Bideną, kurį Vašingtone pažįsta jau daugiau nei 30 metų, apie 2024 m. varžybų realybę: jis gali taip smarkiai pralaimėti jų bendram politiniam priešui respublikonui Donaldui Trumpui, kad tai gali pakenkti demokratams, o tai savo ruožtu gali kainuoti Atstovų Rūmų ir Senato kontrolę.
O po to, kai praėjusį savaitgalį įvykdytas pasikėsinimas į D. Trumpą sukrėtė tautą ir, regis, pristabdė pastangas į sceną išstumti J.Bideną, trijulė artimų N.Pelosi sąjungininkų vėl iškėlė šią istoriją į pirmą planą.
Respublikonas Adamas Schiffas, griežtas D.Trumpo kritikas, kuris yra favoritas tapti kitu Kalifornijos senatoriumi, trečiadienį tapo aukščiausio rango demokratu, paraginusiu J.Bideną atsistatydinti.
Respublikonas Jaredas Hufmanas, atstovaujantis įlankos apygardai, esančiai šalia N.Pelosi apygardos, surengė sėkmingą bandymą virtualiai vardiniu balsavimu užvilkinti Demokratų nacionalinio komiteto greitą JBaideno karūnavimą partijos kandidatu.
J.Huffmanas ir trečioji M.Pelosi sąjungininkė, atstovė Zoe Lofgren, buvo tarp daugybės įstatymų leidėjų, penktadienį raginusių J.Bideną pasitraukti.
Nė vienas demokratas geriau nei N.Pelosi, A.Schiffas ir Zoe Lofgren nesupranta, koks didelis gali būti galimos antrosios D.Trumpo kadencijos pavojus, pažymėjo „NBC News“.
N.Pelosi per išpuolį Kapitolijuje medžiojo D.Trumpą palaikantys riaušininkai, o vėliau namuose į ją nusitaikė vyras, pasikėsinęs į jos sutuoktinį. Būtent ji, paskyrusi A.Schiffą, Z.Lofgren ir kitus į sausio 6 d. sudarytą specialųjį komitetą, padarė išvadą, kad D.Trumpas kaltas dėl pastangų panaikinti 2020 m. rinkimų rezultatus ir mirtinų riaušių.
Buvęs demokratų lyderio padėjėjas žurnalistams sakė, kad J.Bidenas turi pralaimėjimo ir pergalės istoriją, tačiau „N.Pelosi nedaro jokių žingsnių, jei nežino, kad laimės“.
Paklausta apie savo pareiškimo penktadienį paskatą, Z.Lofgren neatmetė savo artumo N.Pelosi – jos kartu dirbo beveik tris dešimtmečius – tačiau sakė, kad tai buvo jos pačios priimtas sprendimas.
„Ji niekam nenurodinėja nieko daryti. Tai yra mano sprendimas“, – teigė Z.Lofgren per MSNBC.
Pasak šaltinių, J.Bidenas buvo supykęs ir įskaudintas, kai N.Pelosi, jo buvęs bendražygis Barackas Obama ir kiti demokratų lyderiai atsisakė jį paremti. Tačiau kai jis sekmadienį pranešė apie savo sprendimą, N.Pelosi greitai sureagavo ir liaupsino prezidentą.
„Prezidentas J.Bidenas yra patriotiškas amerikietis, kuriam mūsų šalis visada buvo svarbiausia. Dėl savo vizijos, vertybių ir lyderystės palikimo jis yra vienas svarbiausių prezidentų Amerikos istorijoje, – kalbėjo ji. – Su meile ir dėkingumu prezidentui J.Bidenui už tai, kad visada tikėjo Amerikos pažadu ir suteikė žmonėms galimybę pasiekti savo išsipildymą. Dievas palaimino Ameriką Joe Bideno didybe ir gerumu“.
Netrukus po to, kai paskelbė, kad nekandidatuos, J.Bidenas greitai parėmė savo viceprezidentę ir kandidatės į prezidentus partnerę Kamalą Harris, kuri jį pakeis rinkimų biuletenyje. Jo pavyzdžiu nelaukusios pasekė ir partijos garsenybės.
Tačiau N.Pelosi, Ch.Shummeris ir H.Jeffriesas dar nėra parėmę K.Haris kandidatūros, nors ją N.Pelosi pažįsta jau dešimtmečius.
„Atsižvelgdama į savo patirtį, N.Pelosi gali suvaidinti svarbų vaidmenį arba užtikrinant K.Harris nominaciją, arba padedant potencialiai varžovei gauti šį postą rugpjūčio mėnesį Čikagoje vyksiančiame suvažiavime, nors daugelis potencialių K.Harris varžovų, įskaitant kolegą iš Kalifornijos, gubernatorių Gaviną Newsomą, jau pritarė jos kandidatūrai į prezidentus“, – rašo NBC.
N.Pelosi „politiškai vis dar yra mūsų lyderė“, pažymėjo viena demokratė.
„Ji ir tik ji gali užtikrinti K.Harris sėkmę“.
Ne visi demokratai mano, kad N.Pelosi pastangos padėjo partijai atsidurti geresnėje padėtyje lapkričio mėnesį. Kai kurie nerimauja, kad respublikonai įvykdys grasinimus paduoti į teismą, kad J.Bidenas liktų rinkimų biuletenyje, argumentuodami, kad jį pakeitus būtų atimta teisė balsuoti 14 mln. pirminių rinkimų rinkėjų, kurie atidavė savo balsus už jį.
„N.Pelosi jį pastūmėjo ir nepaliko mums jokio plano. Ar tai K.Harris? Kas žino? – sakė buvęs Atstovų Rūmų demokratų vadovybės patarėjas. – Bet žinau, kad respublikonai tikrai išleis milijonus dolerių, bandydami surišti tai teisme“.
„Tai gali būti blogiau nei 2000 m. rinkimai“, – pridūrė jis.
Kas gaus prieigą prie J.Bideno 96 mln. dolerių kampanijos lėšų?
23:46
Prieš pasitraukdamas iš rinkimų kovos, Joe Bidenas birželio pabaigoje, Federalinės rinkimų komisijos (FRK) duomenimis, Bideno-Harris kampanijos sąskaitoje turėjo beveik 96 mln. dolerių, rašo BBC.
Kampanija buvo pervadinta į „Harris į prezidento postą“, oficialiai įvardijant viceprezidentę K.Harris kandidate į prezidentus. Tai reiškia, kad ji gali toliau naudoti J.Bideno kampanijos jau surinktas lėšas.
Tačiau dabar, kai J.Bideno nėra rinkimų sąraše, gali kilti klausimų dėl šių pinigų.
Cituodamas kampanijų finansavimo reglamentą, FRK pirmininkas ir respublikonų partijos paskirtas Seanas Cooksey sako, kad jei kandidato nebėra visuotinių rinkimų sąraše, įnašus gali tekti grąžinti arba kompensuoti – tačiau tai netaikytina K.Harris, kurios pavardė jau yra susieta su kampanijos sąskaita.
K.Harris gali naudotis J.Bideno kampanijos lėšomis, nes jie turi bendrą kampanijos komitetą, tačiau, anot Kampanijų teisės centro, jei naujame rinkimų sąraše nebūtų K.Harris, būtų taikomos kitokios taisyklės.
Nancy Pelosi išreiškė paramą K.Harris
20:56
Buvusi Atstovų Rūmų pirmininkė Nancy Pelosi parėmė K.Harris kaip Demokratų partijos kandidatę į JAV prezidentus.
„Šiandien su didžiuliu pasididžiavimu ir beribiu optimizmu dėl mūsų šalies ateities remiu viceprezidentę Kamalą Harris Jungtinių Amerikos Valstijų prezidento rinkimuose. Mano entuziastinga parama Kamalai Harris, kandidatei į prezidentus, yra oficiali, asmeninė ir politinė“, – sakoma jos pareiškime.
„Esu visiškai įsitikinusi, kad lapkričio mėnesį ji ves mus į pergalę“.
K.Harris: J.Bideno palikimas „neturi sau lygių šiuolaikinėje istorijoje“
19:08
Viceprezidentė K.Harris pasirodė renginyje, skirtame 2023–2024 m. sezono Nacionalinės koledžų atletų asociacijos čempionų komandoms pagerbti. Iš anksto suplanuotas renginys vyko Baltųjų rūmų Pietų pievelėje.
Šis renginys yra pirmasis viešas K.Harris pasirodymas po to, kai prezidentas J.Bidenas sekmadienio popietę pasitraukė iš prezidento rinkimų varžybų ir parėmė ją, kad ji pakeistų jį demokratų kandidato poste.
Kalbėdama renginyje viceprezidentė K.Harris gyrė J.Bideno nuveiktus darbus ir istorinį palikimą.
„Joe Bideno per pastaruosius trejus metus nuveiktų darbų palikimas yra neprilygstamas šiuolaikinėje istorijoje“, – sakė ji.
„Prezidentą J.Bideną pirmą kartą pažinau per jo sūnų Beau, mes kartu dirbome generaliniais prokurorais savo valstijose, – sakė K.Harris.
„Tuomet Beau dažnai man pasakodavo istorijas apie savo tėtį.
Jis man pasakodavo apie tai, koks tėvas ir koks vyras yra Joe. Savybės, kurias Beau gerbė savo tėve, yra tos pačios savybės, kurias kiekvieną dieną mačiau mūsų prezidente. Jo sąžiningumas, principingumas, atsidavimas tikėjimui ir šeimai, didelė širdis ir meilė, gili meilė mūsų šaliai – esu tiesioginė liudininkė, kad kiekvieną dieną mūsų prezidentas Joe Bidenas kovoja už Amerikos žmones, ir mes esame labai, labai dėkingi už jo tarnystę mūsų tautai“, – kalbėjo K.Harris.
Ji pridūrė, kad J.Bidenas „norėjo būti čia šiandien“ ir „greitai“ sveiksta po COVID-19 diagnozės.
Virtinė demokratų gubernatorių remia K.Harris kandidatūrą į prezidentus
18:11
Virtinė įtakingų demokratų gubernatorių, įskaitant lyderius, kurie kadaise buvo laikomi potencialiais partijos kandidatais į prezidentus, pirmadienį pareiškė paramą Kamalai Harris, kad ši perimtų estafetę iš Joe Bideno.
„Esu nusiteikusi paremti Kamalą Harris kaip kandidatę į Jungtinių Valstijų prezidento postą“, – sakė Mičigano gubernatorė Gretchen Whitmer bendrame pareiškime su Ilinojaus, Minesotos ir Viskonsino gubernatoriais.
Anksčiau pirmadienį Kentukio gubernatorius Andy Beshearas taip pat parėmė K.Harris kandidatūrą. Jis laikomas vienu iš favoritų tapti jos kandidatu į viceprezidentus.
Iš JAV prezidento rinkimų sekmadienį pasitraukus J.Bidenui, dabartinė JAV viceprezidentė K.Harris jau sulaukė daugelio demokratų paramos. Tačiau jos kandidatūra dar turės būti patvirtinta partiečių suvažiavime.
Ką K.Harris pasirinktų savo viceprezidentu?
17:14
Jungtinių Valstijų viceprezidentė ir numanoma demokratų kandidatė į Baltuosius rūmus Kamala Harris kalbėjosi su mažiausiai trimis demokratų gubernatoriais, kurie buvo minimi kaip potencialūs jos bendražygiai galimoje kovoje prieš buvusį prezidentą Donaldą Trumpą ir kandidatai į viceprezidentus, skelbia amerikiečių leidinys „The Wall Street Journal“, remdamasis savo šaltiniais.
Pasak straipsnio, K.Harris telefonu kalbėjosi su Pensilvanijos gubernatoriumi Joshua Shapiro, Šiaurės Karolinos gubernatoriumi Roy Cooperiu ir Kentukio gubernatoriumi Andrew Beshearu.
„J.Shapiro ir R.Cooperis, kurie sekmadienį viešai parėmė K.Harris kandidatūrą į prezidentes, vadovauja dviem svarbiausioms šalies valstijoms ir buvo prezidento Joe Bideno bei kampanijos sąjungininkai. ... A.Beshearas pasveikino J Bideno sprendimą atsistatydinti savo paties sekmadienį paskelbtame pareiškime, kuriame nenurodė, ar remia K.Harris kaip jo įpėdinę“, – rašo leidinys.
Tuo pat metu, pasak naujienų „Reuters“, kiti kandidatai į viceprezidentus yra senatorius Markas Kelly, milijardierius ir Ilinojaus valstijos gubernatorius J.B.Pritzkeris, Mičigano valstijos gubernatorė Gretchen Whitmer ir JAV transporto sekretorius Pete'as Buttigiegas.
Pastarasis, pasak „Newsweek“, yra lažybininkų favoritas į JAV viceprezidento postą. Svetainė „Oddschecker“ jo galimybes vertina 39/5.
Tačiau tikėtina, kad K.Harris bus iškelta kandidate į JAV prezidentės postą. Sekmadienį ji pati patvirtino savo ryžtą įveikti D.Trumpą rinkimuose.
Tai įvyko po to, kai dabartinis Baltųjų rūmų vadovas ir buvęs kandidatas į prezidentus J.Bidenas pareiškė, kad pasitraukia iš lenktynių dėl posto.
K.Harris pabrėžė, kad jai didelė garbė gauti prezidento palaikymą ir kad ji „ketina pelnyti ir laimėti šią [demokratų kandidato į prezidentus] nominaciją“.
Apklausos įvertino, ką rinktųsi JAV rinkėjai tarp D.Trumpo ir K.Harris
15:56
CNN atliktų apklausų vidurkis, sudarytas iš naujausių duomenų, bandant nuspėti rinkėjų pasirinkimą galimo viceprezidentės Kamalos Harris susitikimo su Donaldu Trumpu JAV prezidento rinkimuose atveju atskleidė, kad lenktynės būtų panašios ir nebūtų aiškaus lyderio.
CNN apklausų apžvalga yra šešių naujausių CNN standartus atitinkančių nepartinių nacionalinių registruotų arba tikėtinų rinkėjų apklausų, kuriose klausiama apie 2024 m. prezidento rinkimus tarp K.Harris ir D.Trumpo, vidurkis.
Apklausa apima liepos 16-18 d. atliktos „CBS News"/YouGov apklausos, liepos 7-9 d. atliktos „NBC News“ apklausos, liepos 7-10 d. atliktos „Fox News“ apklausos, liepos 9-10 d. atliktos NPR/PBS News/Marist College apklausos, liepos 5-10 d. atliktos „ABC News"/„Washington Post“/Ipsos apklausos ir birželio 28-30 d. atliktos CNN apklausos rezultatus.
Rezultatai rodo, kad pagal šešių naujausių apklausų vidurkį D.Trumpą remia 48 proc. respondentų, o K.Harris – 47 proc. Pažymėtina, kad kiekviena apklausa buvo atlikta po praėjusį mėnesį vykusių CNN prezidentinių debatų ir tik viena – CBS/YouGov apklausa – buvo atlikta po liepos 13 d. pasikėsinimo į D.Trumpą.
Įvardijo moterį, atsakingą už J.Bideno sprendimą pasitraukti iš rinkimų
15:34
Buvusi Atstovų Rūmų pirmininkė Nancy Pelosi beveik prieš pusantrų metų atsistatydino iš įtakingos Atstovų Rūmų demokratų partijos vadovės posto. Tačiau, šaltinių teigimu, užkulisiuose N.Pelosi, demokratė iš San Francisko, suvaidino lemiamą vaidmenį subtiliai stumtelėdama prezidentą Joe Bideną prie „išėjimo“, skelbia žinasklados grupė „NBC News“.
Nors Senato daugumos lyderis Chuckas Schumeris ir N.Pelosi proteguojamas Atstovų Rūmų mažumos lyderis Hakeemas Jeffriesas taip pat atskleidė prezidentui apie demokratų susirūpinimą dėl jo tolesnės kampanijos, trys šaltiniai „NBC News“ teigė, kad bet kuriuo metu, kai jo pasitraukimo klausimas imdavo slopti ir prarasdavo pagreitį, jie manė, kad būtent N.Pelosi kursto ugnį.
Skirtingai nei du dabartiniai demokratų lyderiai, N.Pelosi nebėra lyderių komandoje ir gali sau leisti būti labiau matoma.
„Manau, kad N.Pelosi ir toliau demonstruoja, jog yra politinės taktikos meistrė“, – sekmadienį pažymėjo vienas Atstovų Rūmų demokratų vadovybės patarėjas, kurį cituoja „NBC News“.
Per visą įtampos po debatų su Donaldu Trumpu laikotarpį N.Pelosi niekada viešai neragino J.Bideno pasitraukti iš varžybų dėl posto. To, beje, nedarė ir Ch.Shummeris ir H.Jeffriesas. Tikėtina, kad tai būtų įsiutinę J.Bideną ir užtikrinę, kad jis niekada pasitrauks iš rinkimų.
„Vietoj to N.Pelosi dirbo tyliai ir metodiškai, kalbėdamasi su daugybe eilinių įstatymų leidėjų, savo senosios vadovų komandos nariais ir dideliu demokratų rėmėjų tinklu, kuris kadaise pavertė ją produktyviausia partijos lėšų rinkėja“, – rašoma straipsnyje.
Dviejų šaltinių teigimu, tiems pažeidžiamiems eiliniams įstatymų leidėjams, kurie kreipėsi į ją prašydami patarimo, N.Pelosi patarė „kalbėti pagal savo sąžinę“ likus kelioms dienoms iki stulbinančio J.Bideno sprendimo pareiškimo.
Vienas N.Pelosi artimas šaltinis „NBC News“ leido suprasti, kad ji ne inicijavo pokalbius, o priiminėjo skambučius. Penktadienį 13 Kongreso demokratų paragino J.Bideną pasitraukti iš lenktynių – tai didžiausias pokytis tarp partijos narių, kas, tikėtina, galėjo suduoti „mirtiną“ smūgį jo kampanijai.
„Penktadienį buvo daug narių, kurie ragino jį pasitraukti, ir tai buvo tik N.Pelosi darbas“, – pažymėjoė vienas pažeidžiamas Atstovų Rūmų demokratas, kuris praėjusią savaitę kalbėjosi su buvusia Atstovų Rūmų pirmininke.
Įstatymų leidėjas sakė, kad per pokalbį N.Pelosi du kartus paklausė, kokie yra apklausų skaičiai – tiek įstatymų leidėjo, tiek J.Bideno – šio asmens svyruojančioje apygardoje, kad galėtų juos užsirašyti.
„Esmė buvo ta, kad ji manė, jog mūsų gebėjimui susigrąžinti daugumą gresia pavojus“, – „NBC News“ sakė „Frontline“ demokratas.
Paklaustas, kiek N.Pelosi, kokią žinome iš anksčiau – atsakinga už J.Bideno pasitraukimą, įstatymų leidėjas atsakė: „50proc.“
„Tai buvo ta N.Pelosi, kuri įėjo į istoriją kaip pirmoji Atstovų Rūmų pirmininkė moteris ir du dešimtmečius aksomine pirštine valdė Atstovų Rūmų demokratus: nukreipdavo demokratus ten, kur jiems reikėdavo eiti, ir liepdavo jiems patiems priimti sprendimą“, – teigiama straipsnyje.
Šiuo atveju demokratas buvo J.Bidenas. Ir visi partijos nariai žinojo, kad būtent jis turės priimti galutinį sprendimą pasitraukti.
Kai prezidentas pareiškė, kad griežtai nesitrauks iš varžybų, N.Pelosi pasirodė savo mėgstamoje MSNBC laidoje „Ryto Džo“, ir pažymėjo, kad J.Bisenas turi priimti sprendimą, „nes laiko lieka vis mažiau“, nors jis ir jo kampanija tvirtino, kad nusprendė likti.
Praėjus savaitei po pasirodymo MSNBC, N.Pelosi privačiu pokalbiu telefonu įspėjo 81 metų J.Bideną, kurį Vašingtone pažįsta jau daugiau nei 30 metų, apie 2024 m. varžybų realybę: jis gali taip smarkiai pralaimėti jų bendram politiniam priešui respublikonui Donaldui Trumpui, kad tai gali pakenkti demokratams, o tai savo ruožtu gali kainuoti Atstovų Rūmų ir Senato kontrolę.
O po to, kai praėjusį savaitgalį įvykdytas pasikėsinimas į D. Trumpą sukrėtė tautą ir, regis, pristabdė pastangas į sceną išstumti J.Bideną, trijulė artimų N.Pelosi sąjungininkų vėl iškėlė šią istoriją į pirmą planą.
Respublikonas Adamas Schiffas, griežtas D.Trumpo kritikas, kuris yra favoritas tapti kitu Kalifornijos senatoriumi, trečiadienį tapo aukščiausio rango demokratu, paraginusiu J.Bideną atsistatydinti.
Respublikonas Jaredas Hufmanas, atstovaujantis įlankos apygardai, esančiai šalia N.Pelosi apygardos, surengė sėkmingą bandymą virtualiai vardiniu balsavimu užvilkinti Demokratų nacionalinio komiteto greitą JBaideno karūnavimą partijos kandidatu.
J.Huffmanas ir trečioji M.Pelosi sąjungininkė, atstovė Zoe Lofgren, buvo tarp daugybės įstatymų leidėjų, penktadienį raginusių J.Bideną pasitraukti.
Nė vienas demokratas geriau nei N.Pelosi, A.Schiffas ir Zoe Lofgren nesupranta, koks didelis gali būti galimos antrosios D.Trumpo kadencijos pavojus, pažymėjo „NBC News“.
N.Pelosi per išpuolį Kapitolijuje medžiojo D.Trumpą palaikantys riaušininkai, o vėliau namuose į ją nusitaikė vyras, pasikėsinęs į jos sutuoktinį. Būtent ji, paskyrusi A.Schiffą, Z.Lofgren ir kitus į sausio 6 d. sudarytą specialųjį komitetą, padarė išvadą, kad D.Trumpas kaltas dėl pastangų panaikinti 2020 m. rinkimų rezultatus ir mirtinų riaušių.
Buvęs demokratų lyderio padėjėjas žurnalistams sakė, kad J.Bidenas turi pralaimėjimo ir pergalės istoriją, tačiau „N.Pelosi nedaro jokių žingsnių, jei nežino, kad laimės“.
Paklausta apie savo pareiškimo penktadienį paskatą, Z.Lofgren neatmetė savo artumo N.Pelosi – jos kartu dirbo beveik tris dešimtmečius – tačiau sakė, kad tai buvo jos pačios priimtas sprendimas.
„Ji niekam nenurodinėja nieko daryti. Tai yra mano sprendimas“, – teigė Z.Lofgren per MSNBC.
Pasak šaltinių, J.Bidenas buvo supykęs ir įskaudintas, kai N.Pelosi, jo buvęs bendražygis Barackas Obama ir kiti demokratų lyderiai atsisakė jį paremti. Tačiau kai jis sekmadienį pranešė apie savo sprendimą, N.Pelosi greitai sureagavo ir liaupsino prezidentą.
„Prezidentas J.Bidenas yra patriotiškas amerikietis, kuriam mūsų šalis visada buvo svarbiausia. Dėl savo vizijos, vertybių ir lyderystės palikimo jis yra vienas svarbiausių prezidentų Amerikos istorijoje, – kalbėjo ji. – Su meile ir dėkingumu prezidentui J.Bidenui už tai, kad visada tikėjo Amerikos pažadu ir suteikė žmonėms galimybę pasiekti savo išsipildymą. Dievas palaimino Ameriką Joe Bideno didybe ir gerumu“.
Netrukus po to, kai paskelbė, kad nekandidatuos, J.Bidenas greitai parėmė savo viceprezidentę ir kandidatės į prezidentus partnerę Kamalą Harris, kuri jį pakeis rinkimų biuletenyje. Jo pavyzdžiu nelaukusios pasekė ir partijos garsenybės.
Tačiau N.Pelosi, Ch.Shummeris ir H.Jeffriesas dar nėra parėmę K.Haris kandidatūros, nors ją N.Pelosi pažįsta jau dešimtmečius.
„Atsižvelgdama į savo patirtį, N.Pelosi gali suvaidinti svarbų vaidmenį arba užtikrinant K.Harris nominaciją, arba padedant potencialiai varžovei gauti šį postą rugpjūčio mėnesį Čikagoje vyksiančiame suvažiavime, nors daugelis potencialių K.Harris varžovų, įskaitant kolegą iš Kalifornijos, gubernatorių Gaviną Newsomą, jau pritarė jos kandidatūrai į prezidentus“, – rašo NBC.
N.Pelosi „politiškai vis dar yra mūsų lyderė“, pažymėjo viena demokratė.
„Ji ir tik ji gali užtikrinti K.Harris sėkmę“.
Ne visi demokratai mano, kad N.Pelosi pastangos padėjo partijai atsidurti geresnėje padėtyje lapkričio mėnesį. Kai kurie nerimauja, kad respublikonai įvykdys grasinimus paduoti į teismą, kad J.Bidenas liktų rinkimų biuletenyje, argumentuodami, kad jį pakeitus būtų atimta teisė balsuoti 14 mln. pirminių rinkimų rinkėjų, kurie atidavė savo balsus už jį.
„N.Pelosi jį pastūmėjo ir nepaliko mums jokio plano. Ar tai K.Harris? Kas žino? – sakė buvęs Atstovų Rūmų demokratų vadovybės patarėjas. – Bet žinau, kad respublikonai tikrai išleis milijonus dolerių, bandydami surišti tai teisme“.
„Tai gali būti blogiau nei 2000 m. rinkimai“, – pridūrė jis.
Mykolas Katkus: ką keičia Kamala Harris?
14:24
Sekmadienį prezidento Joe Bideno paviešintas sprendimas pasitraukti iš rinkimų kovos dėl vietos Ovaliajame kabinete, sukėlė reakcijų bangą ne tik Jungtinėse Valstijose, bet ir jos sąjungininkių sostinėse. Viešųjų ryšių specialistas, JAV politikos žinovas Mykolas Katkus socialiniame tinkle „Facebook“ publikuotose įžvalgose pažymėjo, kad „dabar prasideda chaosas, kuris gali trukti kelias valandas, keliolika dienų, o gal ir kelis mėnesius“.
„J.Bidenas pasitraukė savomis sąlygomis – parėmęs savo viceprezidentę“, – pareiškė politikos žinovas.
Jo nuomone, viceprezidentės Kamalos Harris nominavimas partijos kandidate į prezidentus labiau panašus į formalumą negu į problemą.
Negana to, M.Katkus spėjo, kad respublikonai jau, matyt, kurį laiką nujautė būsimus pokyčius Demokratų partijoje, todėl jau prieš kelias dienas ėmėsi pertvarkyti savo kampaniją ir nuo J.Bideno kritikos pereiti prie paramos K.Harris.
Plačiau skaitykite ČIA.
Kas yra Kamalos Harris kokosų medžio memas ir kodėl visi juo dalijasi?
12:57
Garsiąją kandidatės į JAV prezidentus, demokratės Kamalos Harris memu virtusią frazę „Manote, kad ką tik iškritote iš kokosų medžio?“ šiandienos internete galite perskaityti bene visur. Tačiau kokia jos reikšmė?
Kaip rašoma „The Guardian“, šio memo ištakos – praėjusių metų gegužę K.Harris pasakyta kalba, kuria ji prisaikdino Baltųjų rūmų iniciatyvos dėl ispanakalbių švietimo lygybės, kompetencijos ir ekonominių galimybių didinimo komisarus.
K.Harris bandė pabrėžti, kad dėmesį reikia skirti jaunimui, ir kuo platesniems jo sluoksniams, nes „niekas neegzistuoja atskirai“.
Tada ji pacitavo savo motiną, kuri, pasak jos, sakydavo: „Nežinau, kas su jumis, jaunais žmonėmis, darosi blogai. Galvojate, kad ką tik iškritote iš kokosų medžio?“
Nuoširdžiai juokdamasi K.Harris šią eilutę pasakė viduryje kalbos, o paskui padarė pauzę, nuskambėjusią it visų pasaulio filosofų kankinystė.
Plačiau skaitykite ČIA.
„Išduotas, atskirtas ir įskaudintas“: istorinis J.Bideno sprendimas
12:45
Amerkiečių žiniasklaidos grupė „SkyNews“ atkreipė dėmesį, kad šis sprendimas prezidentui Joe Bidenui nebuvo lengvas.
Po pokalbių su artimiausia J.Bideno aplinka paaiškėjo, kad šeštadienio vakarą savo atostogų namuose Delavero pakrantėje, į kuriuos pasitraukė paaiškėjus, kad susirgo COVID, apsuptas saujelės patikimų patarėjų ir pirmosios ponios Jill Biden, prezidentas leidosi į gilius apmąstymus ir įvertino daugiau nei pusę amžiaus trukusią savo politinę karjerą. Su jo sprendimu susipažinę žmonės teigė, kad tada jis ir suprato, jog politinė karejra baigsis anksčiau nei planuota.
Izoliuotas, nusivylęs ir piktas, jis esą jautėsi išduotas sąjungininkų, kurie nusigręžė nuo jo sudėtingą valandą.
„Jis tikrai įsiutęs“, – sakė asmuo, palaikantis ryšius su J.Bideno artimiausia aplinka.
Sekmadienį prezidentas nenoriai pripažino, kad negalės tęsti savo kampanijos, ypač, kai apklausų rezultatai greitai smunka, rėmėjai bėga, o partijos įžymybės spaudžia jį pasitraukti.
Apie lemtingą savaitgalį ir tai, kas lėmė stulbinantį J.Bideno apsisprendimą „SkyNews“ pasakojo net dvi dešimtys demokratų, susipažinusių su įvykių eiga.
Teigiama, kad sekmadienį atskirais telefono skambučiais J.Bidenas savo viceprezidentei Kamalai Harris, Baltųjų rūmų personalo vadovui Jeffui Zientsui ir savo rinkimų kampanijos pirmininkei Jen O'Malley Dillon pasakė, kad trauksis iš varžybų dėl prezidento posto.
Tai, kad jam teko juos taip informuoti, pabrėžė, kiek pastarosiomis dienomis jo ratas susiaurėjo iki šeimos narių ir kelių ilgamečių padėjėjų bei patarėjų – Mike'o Donilono, Steve'o Ricchetti, Anthony Bernalo ir Annie Tomasini.
Galbūt rezultatas ir nenustebino Baltųjų rūmų ir kampanijos pareigūnų, tačiau pasirinktas laikas buvo netikėtas.
Dauguma kartu su visu pasauliu apie tai sužinojo tada, kai J.Bidenas paskelbė savo pranešimą socialiniame tinkle „X“. Tas pats pasakytina ir apie Demokratų nacionalinio komiteto pareigūnus bei valstijų partijų pirmininkus.
Vyresnieji J.Bideno padėjėjai suskubo rengti atskirus susitikimus, kad pasikalbėtų su Baltųjų rūmų ir kampanijos darbuotojais, ramindami politinius padėjėjus, kad jų darbo vietos yra saugios.
Neatsiejamas J.Bideno perrinkimo komandos narys taip pat apie tai sužinojo šeimos nariui perskaičius naujienų pranešimą. Asmuo pažymėjo, kad visi aplink J.Bideną buvo nustebinti, ypač kai kurie artimiausi J.Bideno sąjungininkai sekmadienio laidose ragino jį kandidatuoti.
„Niekas nežinojo. Kamala net nežinojo“, – pažymėjo jis.
Iki tol, kol priėmė sprendimą, J.Bidenui teko išgyventi pragarišką 25 dienų laikotarpį, kurį pradėjo liūdnai pagarsėję debatai su respublikonų kandidatu į prezidentus Donaldu Trumpu.
„J.Bidenui nepavyko nuraminti kolegų demokratų – arba pakankamai jų – vėlesniuose viešuose pasirodymuose, – pažymėjo „SkyNews“. – Didžiausi rėmėjai nutraukė pinigų skyrimą jo kampanijai ir partijai. Išrinktieji pareigūnai pradėjo raginti jį atsisakyti savo kandidatūros.“
CNBC pranešė, kad šeštadienį J.Bidenas kalbėjosi ir su buvusia Atstovų rūmų pirmininke Nancy Pelosi.
Vyresnieji J.Bideno padėjėjai tikėjosi, kad Senato daugumos lyderis Chuckas Schumeris ir Atstovų Rūmų mažumos lyderis Hakeemas Jeffriesas, abu demokratai iš Niujorko, po šią savaitę įvykusio susitikimo su Izraelio ministru pirmininku Benjaminu Netanjahu greičiausiai viešai paragins jį atsistatydinti.
Savaitgalį J.Bidenas taip pat susitiko su savo strategu Mike'u Donilonu ir patarėju Steve'u Ricchetti. Pasak šaltinių, jie aptarė „tiesiogine prasme viską“ – įskaitant niūrias apklausas kovojančiose valstijose – apie galimą jo tolesnį kelią, tačiau du patikimi padėjėjai nepateikė jokių rekomendacijų, ką jis turėtų daryti.
Pasak „SkyNews“, jie manė, kad J.Bidenas jau apsisprendė pasitraukti ir kad šis pokalbis tai įtvirtino. Vis dėlto jie visi nusprendė pirma išsimiegoti, o tada priimti sprendimus.
Sekmadienio rytą jie vėl susitiko, laikydamiesi neįtikėtinai griežtos tvarkos, kad būtų išvengta informacijos nutekėjimo.
Jautė spaudimą
Ketvirtadienį buvęs Baltųjų rūmų personalo vadovas Ronas Klainas, kuris norėjo, kad J. Bidenas laikytųsi tvirtai, sakė, kad J.Bidenas „jaučia spaudimą“. Penktadienio vakarą, pasak asmens, palaikančio ryšį su jo vidiniu ratu, jis vis dar nebuvo pakeitęs savo nuomonės.
Draugai jam sakė, kad jis rizikuoja savo, kaip žmogaus, nugalėjusio D.Trumpą ir priėmusio daug svarbių įstatymų, palikimu ir gali tapti atpirkimo ožiu, jei lapkritį demokratai bus sutriuškinti.
Bent jau iki šio savaitgalio jis vis dar tikėjo, kad gali vėl laimėti, pažymima tekste.
„Tai tapo beviltiška situacija, savaime išsipildančia pranašyste“, – sekmadienį pareiškė buvęs Baltųjų rūmų pareigūnas Cedricas Richmondas, kuris buvo vienas iš J.Bideno 2020 m. kampanijos pirmininkų.
Kai pinigai išsenka, o išrinkti pareigūnai atsiima savo paramą, „laimėti neįmanoma, o jis visada pirmenybę teikė šaliai ir partijai“.
Pareiškimas ir jo pasekmės
Kai J.Bidenas sekmadienį 13.45 val. vietos laiku sušaukė pokalbį su visais savo vyresniaisiais patarėjais, oficialus pareiškimas, kuriame skelbiamas jo sprendimas, jau buvo parašytas.
Po minutės jo „X“ paskyroje buvo paskelbtas šis pareiškimas, kuriame jis informavo visuomenę, kad liks eiti pareigas, bet atsisakys savo partijos nominacijos.
Praėjus mažiau nei 30 minučių po to jis parėmė Kamalos Harris kandidatūrą, palaimindamas ją kaip geriausią pasirinkimą nugalėti D.Trumpą keturis mėnesius truksiančiame sprinte iki rinkimų dienos.
Pasak šaltinių, po pranešimo J.Bidenas sekmadienio vakarą padarė apie 40-50 skambučių, kuriais pranešė apie savo sprendimą.
Jis taip pat paprašė susipažinti su K.Harris apklausų duomenimis, norėdamas suprasti, kaip jai sektųsi hipotetinėje kovoje su respublikonų kandidatu.
H.Harris apklausos duomenys buvo labai griežtai saugomi, ji buvo išplatinta tik saujelei svarbiausių kampanijos padėjėjų, įskaitant M.Doniloną ir J.O'Malley Dillon, sakė abu su šiuo klausimu susipažinę asmenys.
Panašu, kad J.Bideno sprendimas priklausė tik nuo politinių veiksnių, o ne nuo susirūpinimo dėl sveikatos ar gebėjimo dirbti savo darbą.
Aukšto rango administracijos pareigūnas „SkyNews“ sakė, kad naujos medicininės informacijos, lėmusios J.Bideno sprendimą, nėra, nors jis pats neseniai sakė, kad gali persvarstyti savo kandidatūrą, jei paaiškėtų „kokia nors sveikatos būklė“.
„Jei gydytojai ateitų pas mane ir pasakytų, kad turite tokią ar tokią problemą“, – praėjusią savaitę transliuotame interviu iškėlė hipotezę J.Bidenas.
Nors pastarosiomis dienomis jo gydytojas stebėjo J. Bideną dėl COVID-19 diagnozės ir atliko su ja susijusius kraujo tyrimus, savaitgalį J.Bidenui nebuvo atliekami jokie išsamūs testai ar medicininiai tyrimai, sakė pareigūnas.
Kova už K.Harris
Vakarą po J.Bideno pareiškimo demokratai visoje šalyje stengėsi sureaguoti ir pradėti ruoštis ateičiai be jo.
Teigiama, kad Minesotos Demokratų partijos pirmininkas Kenas Martinas, išgirdęs naujienų pranešimus, susisiekė telefonu su kitų valstijų partijų pirmininkais ir paragino žengti kitą žingsnį: partijoje laikytis vieningos pozicijos ir paremti K.Harris kandidatūrą į prezidentes.
„Visi, su kuriais dabar kalbėjau, sutinka, kad turime greitai susivienyti, – pažymėjo K.Martinas, kuris sekmadienio popietę surengė konferencinį pokalbį su valstijų partijų pirmininkais. – Kuo greičiau suvienysime savo partiją, kad ji remtų tą patį kandidatą, tuo greičiau galėsime pradėti šią kampaniją.“
Sekmadienį K.Harris sulaukė didelio partijos palaikymo. Be J.Bideno, palaikymą išreiškė buvęs prezidentas Billas Clintonas ir Hillary Clinton, kuri 2016 m. buvo partijos kandidatė į prezidentus. Keli žinomi demokratų gubernatoriai, tarp jų Kalifornijos Gavinas Newsomas ir Pensilvanijos Joshas Shapiro – abu laikomi galimais būsimais kandidatais į prezidento postą – sekmadienį išreiškė savo paramą K.Harris. Taip pat pasielgė ir įvairios išorinės grupės, kurios yra svarbios demokratų rinkimų perspektyvoms prezidento ir Kongreso lygmenimis.
J.Bidenas nenorėjo, kad K.Harris patirtų tokią pat išdavystę, kokią jis jautė būdamas viceprezidentu, o prezidentas Barackas Obama vietoj savo kandidato į prezidentus parėmė Hillary Clinton. Tai padeda paaiškinti, kodėl jis greitai pasiuntė signalą likusiai partijos daliai, kad ji yra jo pasirinkimas, pažymėjo „SkyNews“.
„Yra žmonių, kurie jos nenori. Prezidentas supranta, kaip jie jaučiasi, – sakė vienas J.Bideno sąjungininkas, – todėl jis pasielgė lojaliai“.
Net ir pradėję ruošti dirvą tam, kad K.Harris perimtų J.Bideno kampaniją ir laimėtų nominaciją, daugelis J.Bideno ištikimų šalininkų Vašingtone sekmadienį vis dar sielojosi dėl to, kaip jų partija su juo pasielgė.
„Čia yra žmogus, kuris visada kalbėjo apie orumą, – komentavo ilgametis J.Bideno sąjungininkas. – Tai, kas su juo vyko labai viešoje aplinkoje, buvo nepadoru. Kur prezidentui eiti, kad atgautų orumą?“