Jau nuo 2000-ųjų su ketverių metų pertrauka, kai jį buvo pakeitęs Dmitrijus Medvedevas, Rusiją iš prezidento sosto valdantis V.Putinas greičiausiai iki pat 2024 metų dirbs Kremliuje.
Kad dalyvaus rinkimuose, V.Putinas paskelbė per susitikimą su automobilių gamyklos GAZ darbininkais Žemutiniame Naugarde. Jis dalyvavo GAZ 85-osioms veiklos metinėms skirtame koncerte.
Tiesa, kad eis į rinkimus, jis leido suprasti dar prieš kelias valandas, kai sulaukė tokio klausimo.
Kreipdamasis į darbininkus, V.Putinas pareiškė, esą nemato geresnės vietos ir geresnio laiko paskelbti apie tai, kad sieks perrinkimo.
„Taip, aš būsiu kandidatas prezidento rinkimuose“, – lakoniškas buvo Rusijos prezidentas.
Prieš tai renginio metu vienas gamyklos darbuotojas priminė anksčiau trečiadienį prezidento duotą pažadą kelti savo kandidatūrą į valstybės vadovo postą, jeigu jį palaikys tauta.
„Tai štai. Šiandien visi susirinkę šioje salėje jus palaiko be jokių išimčių. Vladimirai Vladimirovičiau, padarykite mums dovaną – paskelbkite savo sprendimą. Juk mes esame už jus, GAZ – už jus“, – kalbėjo gamyklos darbuotojas.
„Mūsų šalis yra mūsų žmonės, žmonės kaip jūs. Tai darbininkai, mokslininkai, inžinieriai, dizaineriai, mokytojai, gydytojai. Aktyviai dalyvaujant žmonėms, Rusija gali susitvarkyti su visais, net pačiais sudėtingiausiais iššūkiais. Rusija gali eiti tik į priekį ir niekas niekada jos nesustabdys“, – atsakė V.Putinas.
Šiuo metu Rygoje gyvenantis nepriklausomas Rusijos žurnalistas Leonidas Ragozinas atkreipė dėmesį į fakto, kad apie dalyvavimą rinkimuose V.Putinas paskelbė gamykloje, apsuptas darbininkų.
„Simbolizmas – tiesioginėje komunikacijoje tarp caro ir piliečio, apeinant „blogus“ ministrus ir „meluojančią“ žiniasklaidą“, – tviteryje parašė L.Ragozinas.
Prezidento rinkimai Rusijoje vyks kitų metų kovo mėnesį. Jau aišku, kad, be V.Putino, juose dalyvaus opozicijos kandidate save vadinanti Ksenija Sobčiak, taip pat – etatinis Liberalų demokratų partijos kandidatas Vladimiras Žirinovskis.
Žinoma, rinkėjai galės balsuoti ir už dar vieną prezidento rinkimų senbuvį, Komunistų partijos lyderį Genadijų Ziuganovą. Taip pat – už liberalios partijos „Jabloko“ vadovą Grigorijų Javlinskį.
Ambicijų dalyvauti prezidento rinkimuose neslepia ir originalią kampaniją jau beveik metus vykdo ryškiausias opozicionierius Aleksejus Navalnas, tačiau kelias į rinkimus jam yra užkirstas dėl teistumo.
„Jis nori būti valdžioje 21 metus. Manau, kad tai ilgoka. Siūlau mums su tuo nesutikti“, – tviteryje netrukus po žinios apie V.Putino dalyvavimą rinkimuose parašė A.Navalnas.
Kremlius turbūt neatsitiktinai yra paskelbęs, kad rinkimai vyks kovo 18-ąją – dieną, kurią 2014 metais Rusija aneksavo Krymą.
Iki šiol V.Putinas gana mįslingai tylėjo, kol Rusijos ir tarptautinė žiniasklaida spėliojo, kodėl jis laukia.
Svarstyta, kad į rinkimus V.Putinas eis ne kaip valdančiosios partijos „Vieningoji Rusija“, o kaip nepriklausomas kandidatas, tačiau ši politinė jėga trečiadienį patvirtino, kad V.Putinas perrinkimo sieks būtent su jos vėliava.
Beveik neabejojama, kad rinkimus didele persvara laimės V.Putinas. Jo populiarumo reitingai siekia 80 proc. Tai reikš, kad nuo Sovietų Sąjungos įkūrimo laikų ilgiau nei jis šalį bus valdęs tik diktatorius Josifas Stalinas.
Apžvalgininkai taip pat atkreipė dėmesį, kad V.Putinas paskelbė, jog Rusija neboikotuos artėjančios žiemos olimpiados, nors šalies atletams Tarptautinis olimpinis komitetas (TOK) uždraudė varžytis žaidynėse atstovaujant Rusijai dėl Maskvos vykdytos dopingo programos.
„Putinas tokį Rusijos apsisprendimą paslėpė po žinia apie dalyvavimą rinkimuose. Tai geriausias būdas nuslėpti, kaip iš esmės susitaikoma su TOK sprendimu“, – teigė „Financial Times“ žurnalistas Maxas Seddonas.