Jungtinių Tautų Teisių biuras spaudžiamas greitai paskelbti savo ataskaitą, baiminantis, kad Kinija pasinaudos kitą savaitę prasidėsiančiomis 2022-ųjų Pekino žiemos olimpinėmis žaidynėmis, siekdama atitraukti dėmesį nuo galimų plataus masto žmogaus teisių pažeidimų.
Praėjusią savaitę JAV įstatymų leidėjai, kaltinantys Kiniją genocidu prieš uigūrus, paragino skubiai paskelbti minėtąją ataskaitą.
Šį raginimą pakartojo ir nevyriausybinės organizacijos, kaltinančios Kiniją dėl daugiau nei milijono uigūrų ir kitų – daugiausia musulmonų – mažumų laikymo perauklėjimo stovyklose Sindziange. Pekinas tokius kaltinimus griežtai neigia.
JT žmogaus teisių komisarės biuro atstovas Rupertas Colville'is pernai gruodžio viduryje teigė, kad ataskaita bus vieša „artimiausiomis savaitėmis“, tačiau penktadienį jis žurnalistams sakė, kad dabar „aišku, jog jis nebus paskelbta iki olimpinių žaidynių pradžios“.
JT žmogaus teisių komisarės vizitas
JT atstovo komentarai pasirodė po to, kai Honkongo laikraštis „South China Morning Post“ pranešė, kad Pekinas sutiko su ilgai lauktu JT teisių vadovės Michelle Bachelet vizitu į Sindziangą pasibaigus olimpinėms žaidynėms vasario 20 dieną.
Publikacijoje užsimenama, kad mainais iš JT tikimasi atidėti ataskaitos paskelbimą.
R.Colville'is nurodė, kad žiniasklaidos pateiktas vertinimas „mūsų požiūriu, nėra tinkamas“. Jis pabrėžė, kad ataskaitos pristatymas ir M. Bachelet vizitas yra „skirtingi“ klausimai.
„Vis dar tebevyksta diskusijos dėl galimo vizito pirmąjį šių metų pusmetį, – sakė jis. – Bet šio vizito detalės vis dar aptariamos.“
„Akivaizdu, kad tai neįvyks prieš olimpines žaidynes“, – nurodė JT atstovas.
Pekinas jau kurį laiką kartoja, kad M.Bachelet Sindziange yra laukiama, tačiau iki šiol nesutiko suteikti jai „prasmingos ir nevaržomos prieigos“, kurios ji siekia.
„Mūsų nuomone, svarbu, kad toks vizitas būtų prasmingas, be priežiūros, su daugybe pilietinės visuomenės veikėjų ir vietovių, taip pat bendradarbiaujant su vyriausybės pareigūnais“, – sakė R.Colville'is.
Tuo tarpu Kinijos Užsienio reikalų ministerijos atstovas Zhao Lijianas pareiškė, kad Pekinas laikosi savo ilgalaikio kvietimo JT atstovei „atvykti į Kiniją ir aplankyti Sindziangą“.
„Kinijos pozicija visada buvo aiški. Vizito tikslas – skatinti mainus ir bendradarbiavimą tarp abiejų pusių“, – sakė jis.
R.Colville'is atmetė gandus, kad ataskaita bus įšaldyta neribotam laikui, tačiau pabrėžė, kad jos paskelbimas yra susijęs su sudėtingu ir daug laiko reikalaujančiu faktų nustatymu ir patikrinimu.
„Tiksliai nežinau, kur esame dabar, bet žinau, kad esame paskutiniame etape“, – sakė jis.