Dokumente cituojami „įtikinami įrodymai“ ir „įrodymai, atitinkantys tikėtiną cheminių ginklų naudojimą“ Sirijos vietovėse: Gutoje, Chan al Asale, Džobare, Sarakebe ir Ašrafija Sahnajoje.
Tačiau JT nurodė negalinčios patvirtinti tokių medžiagų panaudojimo dviejose iš septynių vietovių, kuriose buvo atlikti tyrimai: Baharijoje ir Šeik Maksude.
„Jungtinių Tautų misija daro išvadą, kad cheminiai ginklai buvo panaudoti per tebevykstantį konfliktą tarp šalių Sirijos Arabų Respublikoje“, – rašoma ataskaitoje, kurią parengė ekspertų grupė, vadovaujama švedo Ake Sellstromo.
Vis dėlto dokumente neįvardijami tų atakų kaltininkai, nes JT Saugumo Taryba šiai misijai nebuvo suteikusi įgaliojimų tai padaryti.
Vis dėlto dokumente neįvardijami tų atakų kaltininkai, nes JT Saugumo Taryba šiai misijai nebuvo suteikusi įgaliojimų tai padaryti.
Sirijos prezidentas Basharas al Assadas pripažino, kad jo pajėgos turi cheminių ginklų ir pažadėjo perduoti juos tarptautiniams ekspertams. Tačiau lyderis tikino, kad jo pajėgos nenaudojo tų ginklų prieš civilius.
Vakarų ir arabų šalių vyriausybės, žmogaus teisių organizacijos bei Sirijos sukilėliai dėl tų atakų kaltina Damasko režimą. B.al Assadas ir jos sąjungininkai Maskva bei Teheranas kaltina sukilėlius.
A.Sellstromas, vadovavęs tyrimų misijai Sirijoje, preliminarias išvadas pateikė JT generaliniam sekretoriui Ban Ki-moonui rugsėjo 16 dieną.
Tame dokumente nurodoma, kad cheminiai ginklai buvo naudojami dideliu mastu ir kad esama aiškių įrodymų, jog zarino dujos buvo panaudotos per rugpjūčio 21-ąją surengtą ataką Rytų Gutoje netoli Damasko.
Galutinėje ataskaitoje sakoma, kad tyrėjų misija „surinko aiškių ir įtikinamų įrodymų, jog cheminiai ginklai taip pat buvo naudojami prieš civilius, įskaitant vaikus, gana dideliu mastu“ per ataką Gutoje.
„Daliai pacientų (gyvų likusių žmonių) buvo aiškiai diagnozuotas apnuodijimas fosforo organiniu junginiu, – rašoma išvadose. – Tų pačių pacientų kraujo ir šlapimo mėginiuose rasta zarino ir su zarinu susijusių medžiagų.“