„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

JT ekspertas: pareigūnų pažeidimai Irane gali būti laikomi nusikaltimais žmoniškumui

Jungtinių Tautų žmogaus teisių ekspertas pirmadienį pareiškė, kad Irano pareigūnai po Mahsos Amini mirties areštinėje įvykdė plačiai paplitusių ir rimtų pažeidimų, kurie gali būti prilyginti nusikaltimams žmoniškumui.
Protestuotojai Irane
Protestuotojai Irane / AFP/„Scanpix“ nuotr.

„Irano pareigūnų padarytų pažeidimų mastas ir sunkumas, ypač po M.Amini mirties, atkreipia dėmesį į galimus tarptautinius nusikaltimus, ypač nusikaltimus žmoniškumui – žmogžudystes, įkalinimą, priverstinius dingimus, kankinimus, išprievartavimus, seksualinį smurtą ir persekiojimą“, – JT Žmogaus teisių tarybai Ženevoje sakė JT specialusis pranešėjas teisių padėties Irane klausimais Javaidas Rehmanas.

J.Rehmanas perspėjo, kad šalyje vyksta didžiausi pažeidimai per pastaruosius keturis dešimtmečius.

Pristatydamas naujausią ataskaitą tarybai, J.Rehmanas sakė, kad jis išnagrinėjo M.Amini mirties areštinėje aplinkybes. Prieš šešis mėnesius ji buvo suimta už tai, kad nesilaikė griežto Irano moterų aprangos kodo, o jos mirtis sukėlė protestus.

Remiantis įrodymais, įskaitant liudininkų parodymus ir patikimų medicinos šaltinių pastabas, ataskaitoje teigiama, kad akivaizdu, jog ji mirė praėjusių metų rugsėjo 16 dieną „dėl valstybinės moralės policijos sumušimo“.

„Norėčiau pabrėžti, kad jos mirtis buvo ne pavienis įvykis, o vėliausias iš daugelio Irano pareigūnų smurto prieš moteris ir mergaites atvejų“, – sakė J.Rehmanas.

Jis pabrėžė, kad „negalima ignoruoti aukščiausio rango pareigūnų atsakomybės už šio smurto kurstymą“.

Iki mirties sumušti vaikai

Praėjusių metų lapkritį JT teisių taryba, kilus Pekino ir paties Teherano protestams, nusprendė pradėti faktų nustatymo misiją dėl represijų prieš taikius demonstrantus po to, kai Irane kilo protestai.

„Protestuotojai, įskaitant vaikus, buvo mirtinai sumušti“, – sakė J.Rehmanas ir pridūrė, kad „žuvo mažiausiai 527 žmonės, įskaitant 71 vaiką, o šimtai protestuotojų buvo sunkiai sužeisti“.

Jis taip pat sakė, kad dešimtys protestuotojų „neteko akių nuo tiesioginių šūvių į galvą“, o Irano gydytojai pranešė, kad demonstracijose dalyvavusios moterys ir merginos „buvo apšaudytos iš šautuvų į veidus, krūtis ir lytinius organus“.

J.Rehmanas atkreipė dėmesį į masinius žmogaus teisių gynėjų, žurnalistų, teisininkų, studentų ir kitų asmenų areštus, taip pat į pranešimus apie kankinimus ir netinkamą elgesį su protestų dalyviais.

„Išlaisvinti vaikai pasakojo apie seksualinę prievartą, grasinimus išprievartauti, plakimą rykštėmis, elektrošoką ir tai, kaip jų galvos buvo laikomos po vandeniu, kaip jie buvo kabinami ant rankų ar ant kaklo apvyniotų šalikų“, – sakė jis.

J.Rehmanas išreiškė pasipiktinimą dėl mažiausiai keturių su protestais susijusių asmenų egzekucijos „po savavališkų, sutrumpintų ir fiktyvių teismo procesų, kuriuos lydėjo kaltinimai kankinimais“.

„Šios neteisminės egzekucijos yra valstybės, pasirengusios panaudoti visas priemones baimei įvaryti ir protestams numalšinti, simbolis“, – perspėjo jis, nurodydamas, kad iki šiol mažiausiai 17 kitų protestuotojų buvo nuteisti mirties bausme, o dar daugiau nei 100 protestuotojų pateikti kaltinimai, už kuriuos gresia mirties bausmė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs