Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

JT ekspertė išreiškė susirūpinimą dėl įtariamų Rusijos pajėgų vykdomų kankinimų Ukrainoje

Jungtinių Tautų ekspertė ketvirtadienį išreiškė susirūpinimą dėl įtariamų Ukrainoje paplitusių Maskvos pajėgų vykdomų kankinimų, teigdama, kad tai rodo valstybės skatinamą smurtą.
JT specialioji pranešėja kankinimo klausimais Alice Jill Edwards
JT specialioji pranešėja kankinimo klausimais Alice Jill Edwards / „AP“/„Scanpix“

JT specialioji pranešėja kankinimo klausimais Alice Jill Edwards pareiškė, kad tarp įtariamų aukų yra ir Ukrainos civilių, ir karo belaisvių. Ji pridūrė, kad dėl šių įvykių išsiuntė laišką Maskvai.

Cituodama pranešimus ir liudijimus, ji teigė, kad kankinimai nuolat naudojami siekiant išgauti žvalgybinę informaciją, priversti prisipažinti arba nubausti už priklausymą Ukrainos pajėgoms ar paramą joms.

„Įtariama, kad vykdant šias praktikas naudojamas elektrošokas, mušimai, gobtuvų uždėjimas, egzekucijų imitavimas ir kiti grasinimai mirtimi“, – sakoma jos pranešime.

„Jei tai bus nustatyta, tai... taip pat gali būti prilyginama valstybės skatinamam kankinimo modeliui“, – teigė A.J.Edwards.

Pareiškime priduriama, kad asmenys, kurie, kaip įtariama, yra kankinami, dažnai laikomi itin prastomis sąlygomis Rusijos pajėgų valdomose Ukrainos patalpose.

Pranešime išsamiai aprašoma, kad dėl įtariamų kankinimų žmonės patyrė haliucinacijas, vidaus organų pažeidimus, kaulų lūžius ir įtrūkimus bei insultus.

A.J.Edwards sakė, kad ji ir kiti JT teisių ekspertai savo susirūpinimą išreiškė laiške Maskvai.

Laiške ji nurodė, kad įtariamo kankinimo nuoseklumas ir metodai rodo tam tikrą koordinavimo, planavimo ir organizavimo lygį, taip pat tiesioginį Rusijos valdžios leidimą ir pritarimą šiems įtariamiems veiksmams.

A.J.Edwards kiti specialieji pranešėjai yra nepriklausomi teisių ekspertai, kuriuos skiria JT Žmogaus teisių taryba, tačiau jie neatstovauja JT interesams.

„Kankinimas yra karo nusikaltimas, o sistemingas ar plačiai paplitęs kankinimas yra nusikaltimas žmoniškumui“, – teigė specialioji pranešėja.

„Viršininko įsakymo ar politinio nurodymo vykdymas negali būti laikomas kankinimų pateisinimu, o nepriklausomos institucijos turėtų nedelsdamos ištirti ir patraukti baudžiamojon atsakomybėn visus su tuo susijusius asmenis“, – pareiškė ji.

A.J.Edwards pranešė, kad dar šiais metais planuoja surengti tiriamąją misiją į Ukrainą.

„Kuo ilgiau tęsiasi karas, tuo daugiau pranešimų atsiranda apie kankinimus ir kitokį nežmonišką elgesį“, – sakė ji.

„Primygtinai raginu atitinkamas institucijas užtikrinti, kad civiliai gyventojai ir karo belaisviai visada būtų apsaugoti ir su jais būtų elgiamasi žmogiškai“, – nurodė specialioji pranešėja.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos