„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

JT ekspertė sunerimusi dėl Serbijoje padažnėjusių neapykantą kurstančių pasisakymų

Jungtinių Tautų ekspertė pirmadienį išreiškė susirūpinimą dėl neapykantą kurstančių kalbų padažnėjimo Serbijoje po dviejų masinių šaudynių praėjusį mėnesį ir paragino Balkanų šalį imtis skubių kovos su jomis priemonių.
Protestas „Serbija prieš smurtą“
Protestas „Serbija prieš smurtą“ / „Reuters“/„Scanpix“

„Šaudynės traumavo visą šalį“, – sakė JT specialioji pranešėja nuomonės ir saviraiškos laisvės skatinimo bei gynimo klausimais Irene Khan.

„Neleistina naudotis šia tragedija kaip dar viena proga kurstyti neapykantą, demonizuojant ir juodinant nepriklausomą žiniasklaidą, žmogaus teisių gynėjus, politinius oponentus ir kitus vyriausybę kritikuojančius asmenis“, – pridūrė I.Khan ir paragino nedelsiant imtis veiksmingų priemonių skaldančiai retorikai pažaboti.

Po dviejų Belgrade įvykusių masinių šaudynių žuvo 18 žmonių, tarp jų – aštuoni vaikai, ir tai sukėlė masinius protestus.

Protestai „Serbija prieš smurtą“ virto vienais didžiausių mitingų nuo tų laikų, kai prieš daugiau nei du dešimtmečius dėl plataus masto demonstracijų buvo nuverstas autoritarinis prezidentas Slobodanas Miloševičius, ir didino spaudimą prezidentui Aleksandrui Vučičiui.

A.Vučičius atmetė protestus kaip politinį triuką, kaltindamas užsienio jėgas juos organizuojant, o jo sąjungininkai tyčiojosi iš tų, kurie išėjo į gatves.

Belgrado teismas pirmadienį nurodė sulaikyti žurnalistą ir rašytoją Boško Savkovičių, kuris buvo suimtas po šeštadienį sostinėje vykusios dešimčių tūkstančių žmonių demonstracijos, pranešė Serbijos žurnalistų asociacija.

B.Savkovičius kaltinamas, kad per mitingą demonstravo transparantą ir figūrėlę su pakarto A.Vučičiaus atvaizdu, todėl buvo sulaikytas dėl smurtinio kurstymo griauti konstitucinę tvarką.

I.Khan sakė, kad protestuotojai reikalauja atsakomybės už nusikaltimus, ir apgailestavo dėl ligšiolinės vyriausybės reakcijos.

„Užuot propagavę teisingumą ir atskaitomybę, naujausi pasisakymai, įskaitant ir vyriausybės narių pasisakymus, atrodo, skatino priekabiavimą prie opozicijos politikų, žurnalistų ir aktyvistų ir net fizinius išpuolius prieš juos“, – teigė I.Khan.

Balandį per oficialią kelionę į Serbiją I.Khan išreiškė susirūpinimą dėl to, kad populistinė žiniasklaida propaguoja ir stiprina toksiškus politikų ir valstybės pareigūnų pasisakymus.

Atkreipdama dėmesį į pagrindinę teisę į saviraiškos laisvę, I.Khan padarė išvadą, kad dabartinis politinio diskurso klimatas Serbijoje kelia didelį nerimą.

Ji paragino vyriausybę „nedelsiant ištirti bauginimus, grasinimus ir smurto kurstymą, ypač vyriausybės pareigūnų, ir taikyti sankcijas“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs