JT ekspertų grupė ragina Baltarusiją paleisti iš kalėjimo Nobelio taikos premijos laureatą

Jungtinių Tautų žmogaus teisių ekspertų grupė paragino Baltarusiją paleisti į laisvę Nobelio taikos premijos laureatą – gerbiamiausios šalies teisių grupės įkūrėją, kuris jau trejus metus yra už grotų.
Vitaly Pivovarchyk / AP
Vitaly Pivovarchyk / AP

Alesis Bialiackis buvo įkalintas, kai Baltarusijos režimas ėmėsi griežto susidorojimo su autoritarinio prezidento Aliaksandro Lukašenkos oponentais po 2020 metais kilusių didelių protesto demonstracijų. Protestai kilo dėl rinkimų, kurių, kaip plačiai manoma, suklastoti rezultatai leido A. Lukašenkai likti valdžioje šeštą kadenciją.

Susidorojimo metu buvo sulaikyta daugiau kaip 35 tūkst. žmonių, daugelis jų buvo sumušti policijos, o žymūs opozicijos veikėjai arba pabėgo iš šalies, arba buvo nuteisti kalėti. Baltarusijos žmogaus teisių grupės „Viasna“ skaičiavimais, šalyje yra apie 1400 politinių kalinių.

„Viasna“ įkūrėjas A. Bialiackis 2021 metų liepą buvo suimtas dėl mokesčių vengimo, tačiau vėliau buvo nuteistas už kontrabandą ir viešąją tvarką pažeidžiančios veiklos finansavimą. 2022 metais jam buvo skirta Nobelio taikos premija.

JT darbo grupė dėl savavališkų sulaikymų ketvirtadienį paskelbtame pareiškime nurodė, kad „A. Bialiackio arešto ir vėlesnio sulaikymo pagrindas buvo jo naudojimasis saviraiškos ir susirinkimų laisve“, ir paragino jį paleisti.

Baltarusija pastarosiomis savaitėmis paleido apie 18 politinių kalinių, kuriems buvo nustatyta sunki liga.

„Tikiuosi, kad JT raginimai bus išgirsti Minske, nes Alesis negauna būtinų vaistų ir kasdien gyvena nežmoniškomis sąlygomis“, – naujienų agentūrai „The Associated Press“ pareiškė A. Bialiackio žmona.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis