JT generalinis sekretorius šią viršūnių konferenciją klimato kaitos tema sušaukė prieš svarbią gruodžio konferenciją Kopenhagoje, kuri, kai manoma, baigsis sutarties, pakeisiančios Kioto protokolą, pasirašymu.
„Jeigu Kopenhagoje nebus pasiektas platus susitarimas, tai bus moraliai nedovanotina, ekonomiškai trumparegiška ir politiškai neišmintinga“, – pareiškė JT generalinis sekretorius.
Ban Ki-moonas atkreipė dėmesį į JT mokslininkų perspėjimus, kad jeigu pasaulis per dešimt metų nepakeis klimato kaitos kurso, jam grės ištisų gyvūnų ir augalų rūšių išnykimas bei didėjančios gamtos katastrofos.
„Būsimų kartų likimas bei milijardų žmonių viltys ir pragyvenimo šaltinis šiandien tiesiogine prasme priklauso nuo jūsų“, – pridūrė Ban Ki-moonas.
JAV prezidentas Barackas Obama antradienį JT surengtoje konferencijoje klimato tema pareiškė, kad Jungtinės Valstijos yra „pasiryžusios“ veikti prieš pasaulinį klimato šiltėjimą, bet perspėjo, jog dar laukia atkaklios derybos su kitomis valstybėmis.
Būsimų kartų likimas bei milijardų žmonių viltys ir pragyvenimo šaltinis šiandien tiesiogine prasme priklauso nuo jūsų, – sakė Ban Ki-moonas.Jis paragino ir besivystančias šalis sustiprinti viltis, jog bus pasiekta pasaulinė klimato sutartis, ir imtis „energingų veiksmų“ mažinant šiltnamio dujų išmetimą į atmosferą.
„Mes suprantame klimato grėsmės reikšmę. Mes esame pasirengę veikti ir prisiimti atsakomybę ateitiems kartoms“, – sakė B.Obama.
Taip pat jis perspėjo kad iki pasaulinės klimato kaitos konferencijos, kuri vyks metų pabaigoje Kopenhagoje, reikia atlikti daug atkaklių derybų.
„Neturėtų būti jokių iliuzijų – sunkiausia kelio dalis dar priešakyje“, – pažymėjo jis.
Savo kalboje kreipdamasis ir į JAV, ir į pasaulio visuomenę. B.Obama paragino sparčiai besivystančias valstybes, kurioms teks beveik visas anglies dioksido emisijų prieaugis, veikti kartu su kitomis šalims.
„Kai kurios šių valstybių jau žengė svarbius žingsnius švarios energetikos srityje“, – sakė B.Obama.
Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy antradienį pasiūlė valstybių, kurios į atmosferą išleidžia daugiausia šiltnamio dujų, vadovams susitikti viduryje lapkričio, kad būtų geriau pasirengta Kopenhagoje gruodį vyksiančioje klimato konferencijoje.
„Prancūzija siūlo išsivysčiusių valstybių, kurios atsakingos už 80 proc. emisijų, vadovams susitikti vidury lapkričio. Jiems reikės prisiimti aiškesnius įsipareigojimus, norint užtikrinti sėkmę Kopenhagoje“, – sakė jis per specialų viršūnių susitikimą prieš prasidedant JT Generalinės Asamblėjos sesijai.
Kinijos prezidentas Hu Jintao antradienį paskelbė, kad Kinija iki 2020 metų anglies dioksido išmetimą sumažins ryškiai nuo 2005 metų lygmens, tačiau konkrečių skaičių nenurodė.
Hu Jintao dar sakė per JT klimato konferenciją, kad šis mažinimas bus proporcingas Bendrajam vidaus produktui (BVP), nes Kinijai rūpi išlaikyti spartų ekonomikos augimą.
Jis taip pat pažadėjo „energingai“ plėtoti atsinaujinančią ir branduolinę energetiką.
Hu Jintao laikėsi besivystančių šalių pozicijos, kad turtingosios šalys turi daryti daugiau už kitas dėl jų istorinės atsakomybės už šią problemą.
Anot jo, klimato kaita yra „aplinkosaugos klausimas, bet tuo pačiu metu, kas yra net svarbiau, vystymosi klausimas“.
„Ant kovos su klimato kaita kortos pastatyti viso pasaulio interesai“, – sakė jis ir pabrėžė, kad nuo klimato kaitos kenčia „daugybė“ besivystančių šalių.
Gruodį Kopenhagoje susirinkę pasaulio valstybių lyderiai turi priimti naują pasaulinę sutartį dėl veiksmų siekiant mažinti šiltnamio dujų išmetimą.