Teheranas įvykdė mirties bausmę keturiems asmenims, susijusiems su beveik keturis mėnesius šalyje vykstančiais protestais, artimiausiu metu numatytos dar dvi egzekucijos ir, kaip pranešama, dar mažiausiai 17 žmonių yra nuteisti mirties bausme, pranešė Jungtinių Tautų žmogaus teisių biuras Ženevoje.
„Irano vyriausybė baudžiamąjį persekiojimą ir mirties bausmę naudoja kaip ginklą, kad nubaustų protestuose dalyvavusius asmenis ir įvarytų baimę gyventojams, siekdama užgniaužti kitokią nuomonę, taip pažeisdama tarptautinę žmogaus teisių teisę“, – sakė JT teisių vadovo Volkerio Turko biuras.
Islamo respubliką neramumai krečia nuo rugsėjo 16 dienos, kai 22 metų kurdų kilmės iranietė Mahsa Amini mirė po jos suėmimo už tai, kad, kaip įtariama, pažeidė griežtą Irano moterų aprangos kodą.
„Baudžiamųjų procedūrų vertimas ginklu siekiant nubausti žmones už tai, kad jie naudojasi savo pagrindinėmis teisėmis, pavyzdžiui, dalyvauja demonstracijose ar jas organizuoja, prilygsta valstybės sankcionuotam žudymui“, – sakė V.Turkas.
„Irano vyriausybė geriau pasitarnautų savo ir savo žmonių interesams, jei įsiklausytų į jų skundus ir imtųsi teisinių ir politinių reformų, būtinų siekiant užtikrinti pagarbą nuomonių įvairovei, saviraiškos ir susirinkimų laisvei, taip pat visapusišką pagarbą moterų teisėms ir jų apsaugą visose gyvenimo srityse“, – pridūrė jis.
JT žmogaus teisių biuras pranešė gavęs informacijos, kad artimiausiu metu bus įvykdytos dar dvi egzekucijos – 19 metų Mohammadui Boroughanui ir 22-ejų Mohammadui Ghobadiou.
„Dar kartą kartoju savo raginimą Irano valstybei gerbti žmonių gyvybes ir balsus, nedelsiant paskelbti mirties bausmės moratoriumą ir sustabdyti visas egzekucijas“, – teigė V.Turkas.
„Iranas turi imtis nuoširdžių veiksmų ir pradėti reformas, kurių reikalauja jo žmonės, kad būtų gerbiamos ir saugomos jų žmogaus teisės“, – pridūrė jis.