Tarptautinės žmogaus teisių gynimo grupės, tarp jų „Save the Children“ ir „Human Rights Watch“ (HRW), anksčiau skelbė, kad kurdų administruojamame kalėjime Sirijos šiaurės rytuose esančioje al Chasakos provincijoje buvo laikoma 700 berniukų.
„Esame itin susirūpinę, kad nuo pat 2022 metų sausio atakos nežinomas mažiausiai 100 šių berniukų likimas ir buvimo vieta, – sakoma JT žmogaus teisių ekspertų pareiškime. – Kai kurie šių atvejų gali prilygti priverstiniam dingimui.“
Daug Gvairano kalėjime laikytų 12–18 metų berniukų turėjo čia suaugusių giminaičių ir buvo perkelti iš netoliese esančių stovyklų tūkstančiams džihadistų kovotojų vaikų.
Nepriklausomi JT ekspertai paragino regiono valdžią de facto leisti visiems humanitariniams veikėjams be kliūčių pasiekti Gvairano kalėjime tebelaikomus vaikus.
„Šiems vaikams padaryta žala privalo būti identifikuota, atsakingieji privalo būti patraukti atsakomybėn, kad nebūtų nebaudžiamumo“, – pabrėžė ekspertai.
IS kovotojų bandymas pabėgti iš Gvairano kalėjimo išprovokavo savaitę trukusius susirėmimus pačiame kalėjime ir aplink jį. Žuvo šimtai žmonių, bet kurdų vadovaujamos pajėgos galiausiai atkovojo kalėjimą.
„Daug kalėjime laikytų berniukų per tą pabėgimą buvo rimtai sužeisti, jie nesulaukia būtino medicininio gydymo“, – teigė JT ekspertai.
Kurdų pareigūnai tvirtina, kad niekas nepabėgo, bet padėtį Sirijoje stebinti organizacija „Syrian Observatory for Human Rights“ (SOHR) skelbė, kad keli džihadistai vis dėlto ištrūko.