„Dabar reikia evakuoti apie 400 vyrų, moterų ir vaikų“, – žurnalistams Ženevoje sakė JT humanitarinių operacijų Sirijoje vadovas Janas Egelandas. Pasak jo, 29 civiliai, tarp jų – 18 vaikų, „mirs, jei nebus evakuoti“.
Kol kas „gavome patvirtinimą, kad mirė septyni pacientai, nes jie nebuvo evakuoti; kai kurie iš jų – vaikai“, – teigė jis.
Rytų Gutos regionas, netoli Sirijos sostinės Damasko, yra vienas iš paskutinių bastionų, kuriame įsitvirtinę su prezidento Basharo al Assado režimu kovojantys sukilėliai.
J.Egelandas teigė, kad tas regionas dabar yra „kančių epicentre“. Daugiau kaip 400 tūkst. civilių yra įstrigę keliolikoje šios karo krečiamos šalies apsiaustų miestų ir kaimų.
Šiame regione, kuriame režimo sąjungininkės Rusija ir Iranas bei sukilėlių šalininkė Turkija liepą susitarė įkurti „deeskalacijos zonas“, šiuo metu smarkiai pablogėjo sąlygos, nurodė jis.
„Nuo rugsėjo jis yra visiškai uždarytas“, – teigė J.Egelandas. Pasak jo, JT pagalbos vilkstinės šiuo metu yra vienintelis susisiekimo būdas su ta teritorija. Vis dėlto itin dažnai pagalbos vilkstinės negali pasiekti savo galutinio kelionės tikslo.
J.Egelandas: „Negali toliau taip tęstis. Jei pristatysime tik dalį to, ko reikia, tai bus visiška katastrofa.“
„Negali toliau taip tęstis. Jei pristatysime tik dalį to, ko reikia, tai bus visiška katastrofa“, – nurodė jis.
Praėjusią savaitę JT pareigūnai kelias valandas išbuvo tame regione ir pastebėjo, kad šiuo metu ten „daugėja vaikų, kurie itin prastai maitinasi“; tai reiškia, kad „jie yra labai arti mirties“, sakė J. Egelandas.
Jo teigimu, dauguma jų yra kūdikiai, kurių motinoms dėl prastos mitybos nepakanka pieno juos išmaitinti.
J.Egelandas pažymėjo, kad pastangos surengti itin reikalingą medicininę evakuaciją iš to regiono daugiausiai nebuvo sėkmingos: nuo gegužės pavyko evakuoti vos keliolika pacientų.
Dėl to iš regiono būtina evakuoti šimtus civilių.
Šiuo metu jie silpsta „klinikose, rūsiuose, improvizuotose ligoninėse Rytų Gutos apsuptuose miestuose ir kaimuose“, sakė J.Egelandas.
„(Ten yra civilių) pradedant labai prastai besimaitinančiais vaikais... ir baigiant sunkiai sužeistais civiliais: vaikais, moterimis, vyrais. Tikrai negalime suprasti, kodėl jie negali būti evakuoti“, – pridūrė jis.
Nuo konflikto pradžios 2011 metų kovą Sirijoje jau žuvo daugiau kaip 330 tūkst. žmonių. Antivyriausybiniais protestais prasidėjęs konfliktas virto sudėtingu kelių frontų karu, įtraukusiu tarptautines galiūnes ir džihadistus.