Per jau 11 dienų besitęsiančias diplomatines pastangas Prancūzijos sostinėje kol kas nepavyko išspręsti dešimtmečius besitęsiančių ginčų tarp turtingųjų ir skurdžių valstybių, kaip reikėtų sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijas.
Tačiau 195 derybininkams ruošiantis antrajai iš eilės debatų nakčiai Prancūzijos užsienio reikalų ministras Laurentas Fabiusas pasiūlė naują planuojamos sutarties variantą ir pareiškė, kad laikas atlikti „ryžtingą žingsnį“.
„Esame nepaprastai priartėję prie finišo linijos, – deryboms pirmininkaujantis L.Fabiusas sakė delegatams. – Laikas priimti susitarimą. Dabar svarbu ieškoti erdvių susitarimui ir kompromisui.“
Pasaulio lyderiai teigė, kad derybos Paryžiuje yra paskutinė galimybė išvengti pragaištingų klimato pokyčių, nešančių rūsčias sausras, didelius potvynius ir smarkias audras, taip pat lemiančius vandenynų lygio kilimą, keliantį pavojų žemoms saloms ir tankiai apgyventiems pajūrio regionams.
Planuojama sutartis turėtų sukelti revoliuciją pasaulio energetikos sistemoje, įpareigodama mažinti arba potencialiai visiškai atsisakyti akmens anglių, naftos ir dujų naudojimo, lemiančio atmosferos taršą šiltnamio efektą sukeliančiomis dujomis, ir pakeisti juos atsinaujinančių šaltinių – pavyzdžiui, saulės – energetika.
Badymas pirštais
Nuo praeito amžiaus 10-o dešimtmečio visos JT pastangos sudaryti tokią sutartį buvo nesėkmingos.
Besivystančios šalys tvirtina, kad JAV ir kitos pajėgiausios pasaulio ekonomikos turėtų prisiimti didžiausią atsakomybę, nes jos nuo pramonės revoliucijos paskleidė atmosferoje daugiausiai šiltnamio efektą sukeliančių dujų.
Kita vertus, turtingosios šalys sako, kad kylančios milžinės privalo daryti daugiau, argumentuodamos, kad mūsų laikais emisijos yra didžiausios būtent besivystančiose šalyse, todėl jos bus didžia dalimi atsakingos už klimato šiltėjimą ateityje.
Šie nesutarimai vis dar neleidžia abiem stovykloms rasti bendro sprendinio.
Tačiau delegatai sakė, kad atmosfera Paryžiuje išlieka gana teigiama ir kad nebėra tokio svaidymosi kaltinimais ir atsikalbinėjimo, temdžiusio ankstesnes klimato derybas.
Mėgindamas išjudinti diskusijas iš mirties taško ir padidint spaudimą derybininkams, L.Fabiusas inicijavo naktinį derybų maratoną nuo trečiadienio vakaro.
Delegatai taip pat tarėsi visą naktį iš ketvirtadienio į penktadienį, o L.Fabiusas išreiškė viltį, kad sutartį pavyks baigti derinti iki galutinio termino penktadienį.
Tačiau kiti buvo mažiau tuo įsitikinę: aukšto rango Kinijos klimato pasiuntinys Li Junfengas anksčiau sakė žurnalistams, kad geriausiu atveju finišas bus pasiektas šeštadienį.
Jungtinėms Valstijoms tęsiant kruopščiai koordinuojamas diplomatines pastangas, valstybės sekretorius Johnas Kerry susitiko su Indijos aplinkos ministru Prakashu Javadekaru.
Indija yra svarbi veikėja Paryžiaus derybose, nes ši šalis turi didelius akmens anglių išteklius, kuriuos pageidauja naudoti savo ekonomikos plėtrai.